Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biskup wydał zalecenia. Wielki Tydzień w czasie pandemii koronawirusa w regionie koszalińskim

Piotr Polechoński
Piotr Polechoński
archiwum
Spowiedź po uprzednim umówieniu się przez telefon, święcenie pokarmów w domu, rodzinne rytuały i nabożeństwa – bp Edward Dajczak wydał wskazania dotyczące Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego. - To, jak przeżyjemy ten świąteczny czas jak nigdy wcześniej zależy od nas samych, od każdej rodziny, od naszego zaangażowania – mówi ks. Wojciech Parfianowicz, rzecznik prasowy Kurii Biskupiej w Koszalinie.

- „Z głęboką wiarą w Bożą obecność oraz w poczuciu wielkiej odpowiedzialności za zdrowie i życie wiernych Kościoła koszalińsko-kołobrzeskiego, przekazuję wskazania odnośnie sprawowania czynności liturgicznych Wielkiego Tygodnia” - pisze w swoim stanowisku biskup Dajczak. Jakie one są? Ze względu na restrykcje oraz względy epidemiologiczne spowiedź nie może się odbywać w konfesjonałach. Z drugiej strony w grę nie wchodzi żadne wirtualne spowiadanie się. - Dlatego, aby uniknąć tworzenia się kolejek, najlepiej będzie jeśli wcześniej umówimy się na spowiedź telefonicznie – mówi ks. Wojciech Parfianowicz, rzecznik prasowy Kurii Biskupiej w Koszalinie. Dodaje, że spowiedź może się odbyć tylko w zakrystii, salce parafialnej bądź innym, odpowiednim pomieszczeniu (z zachowaniem właściwego odstępu).

Przystąpić do Komunii św. poza liturgią w Wielkim Tygodniu można tylko do Wielkiej Środy włącznie (W Wielki Czwartek i Wielki Piątek Komunii św. poza liturgią można udzielać tylko chorym, a w Wielką Sobotę – tylko umierającym). - Jak to ma wyglądać w praktyce, pamiętając o wszystkich obostrzeniach, będą decydować poszczególne parafie – zapowiada rzecznik.

Uczestnictwo we Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, w Liturgii na cześć Męki Pańskiej w Wielki Piątek oraz w Wigilii Paschalnej nie jest obowiązkowe. Wciąż aktualna jest też dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św., która obejmuje również w wielkanocną niedzielę (jak na razie cały czas obowiązuje też ograniczenie liczby wiernych w czasie liturgii do pięciu osób) - Zachęcamy do uczestnictwa w celebracjach Wielkiego Tygodnia za pośrednictwem mediów, a także do podjęcia w tych dniach szczególnie intensywnej modlitwy rodzinnej, w ramach rytuału rodzinnego – podkreśla ks. Parfianowicz. Opis tego, jak taki rytuał powinien wyglądać można znaleźć na internetowej stronie diecezji. Podobnie jak opis innego rodzaju modlitwy, czyli rodzinnego nabożeństwa pojednania, które odmówić należy wieczorem, w Wielką Środę. - Wobec utrudnionego dostępu do sakramentu pokuty i pojednania, ta wspólna modlitwa pokutna może być ważnym wydarzeniem na drodze wielkopostnego nawrócenia i przygotowaniem do świętowania męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa – wyjaśnia rzecznik.

W Wielką Sobotę nie będzie się odbywało tradycyjne błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny. Obrzęd ten należy odprawić w domach przed śniadaniem wielkanocnym, posługując się przygotowanymi tekstami. Te także można znaleźć na stronie diecezji.
- W skutek pandemii wszyscy doświadczamy sytuacji bez precedensu, także w w sferze duchowej i religijnej – mówi ks. Parfianowicz. - Wymaga ona od nas jeszcze większego zaangażowania i jeszcze większej indywidualnej pracy niż wtedy, gdy nasze świątynie i nasze religijne praktyki nie były w żadnej mierze ograniczone. Teraz te ograniczenia są i można powiedzieć, że musieliśmy się przestawić na taki tryb awaryjny. I to, jak przeżyjemy ten świąteczny czas zależy teraz przede wszystkim od nas samych, od każdej polskiej rodziny, od stopnia naszego zaangażowania - podkreśla duchowny.

Koronawirus w woj. zachodniopomorskim. Dane dzień po dniu: l...

Koronawirus nie przestaje się rozprzestrzeniać, a wręcz zatacza coraz większe koło, obejmując nowe tereny. Do tej pory nie został opracowany lek zapobiegający zakażeniom. Nie odkryto także medykamentu (choć trwają intensywne badania), który mógłby skutecznie wyleczyć infekcję. W środę 11 marca WHO dotychczasową epidemię koronawirusa, nazwała pandemią! Trwa ona do dziś. Przedstawiamy zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), które koncentrują się na profilaktyce, czyli zapobieganiu zakażeniu koronawirusem. Poniższa galeria przedstawia 10 praktycznych porad, których przestrzeganie może uchronić Cię przed infekcją!

Jak uchronić się przed koronawirusem? Porady ekspertów

Koszalin w trudnym czasie zagrożenia koronawirusem [zdjęcia]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo