Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biznes i nauka pod rękę [wideo]

Sylwia Zarzycka
Porozumienie  imieniu miasta podpisał prezydent Koszalina Piotr Jedliński oraz Joanna Rydzewska, dyrektor ZS9, w imieniu Tepro Henryk Furmańczyk wiceprezes zarządu firmy.
Porozumienie imieniu miasta podpisał prezydent Koszalina Piotr Jedliński oraz Joanna Rydzewska, dyrektor ZS9, w imieniu Tepro Henryk Furmańczyk wiceprezes zarządu firmy. Radosław Brzostek
Kolejne porozumienie między przedsiębiorcą a koszalińską szkołą podpisane. Chętnych to takiej formy szukania nowych pracowników jest wielu.

To kolejne, zawarte między koszalińską szkołą, a przedsiębiorstwem, porozumienie o współpracy. Wczoraj zawarł je Zespół Szkół nr 9, czyli popularny elektronik z Zakładem Techniki Próżniowej „TEPRO” SA. - Gdyby patrzeć na to porozumienie poprzez historię naszej szkoły to trzeba pamiętać, że gdy wiele lat temu ją tworzono, to po to, by kształciła uczniów na potrzeby właśnie takich zakładów jak Tepro - mówi Joanna Rydzewska, dyrektor ZS9. Porozumienie zostało podpisane po to, by określić zasady współpracy. Jej wynikiem będzie poszerzenie oferty edukacyjnej Zespołu Szkół nr 9 o wiedzę i praktyczne umiejętności, które ułatwią absolwentom kontynuowanie dalszej nauki lub znalezienie pierwszej pracy, zgodnej z kierunkiem wykształcenia.

Będzie możliwe organizowanie dla uczniów cyklicznych wizyt zawodoznawczych na terenie zakładu, praktyki zawodowe, szkolenia, zarówno dla uczniów jak i kadry pedagogicznej. I chyba rzecz najważniejsza - w ramach tego porozumienia uczniowie będą mieli okazję zapoznać się z nowoczesnym sprzętem i rozwiązaniami techniczno-technologicznymi, stosowanymi w firmie. - Szkoły, choćby nie wiem jak się starały, nie są w stanie zapewnić uczniom, we własnym zakresie, dostępu do nowoczesnych maszyn i technologii. Stąd tak cenne dla naszych uczniów są kontakty z przedsiębiorcami z różnych branż - mówi Joanna Rydzewska.

Okazuje się, że zainteresowanie współpracą firm ze szkołami rośnie z roku na rok. Przybywa też realnych korzyści płynących z takiej współpracy. Niekoniecznie musi to być perspektywa pracy po zakończeniu nauki u danego pracodawcy, choć często się zdarza, że udane praktyki są w stanie skutecznie zachęcić młodych ludzi do tego by swoją przyszłość związali z tym, a nie innym pracodawcą.

Dla uczniów ZS nr 9 takim namacalnym dowodem na to, że dobrze jest być pod skrzydłami biznesu są stypendia dla najlepszych uczniów Technikum Elektrycznego, jakie funduje im Energa Operator, z którą szkoła również współpracuje. Stypendia są niebagatelne, uczniowie dostają miesięcznie 400 lub 300 złotych. - Są mobilizacją do nauki. - mówi Hubert Ozga, który lada dzień stypendium otrzyma. - Dla pracodawców liczą się stypendia, jakie dostajemy w ostatniej klasie. A tutaj jesteśmy nagradzani za to, co robimy w czasie całego cyklu nauki i to jest fajne.

Od kilku miesięcy przedsiębiorcy chętni do nawiązania współpracy ze szkołami mają ułatwione zadanie i nic nie muszą robić na własną rękę. W Koszalinie został bowiem powołany pełnomocnik prezydenta ds. inwestorów kluczowych i zatrudnienia, do którego, a raczej której, bo funkcję tę pełni Joanna Piotrowska-Ciechomska, zgłaszają się firmy poszukujące szkół odpowiadających im przede wszystkim profilem nauczania. Nie jest tajemnicą, że najwięcej chętnych do współpracy mają szkoły techniczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!