Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Blaty kuchenne

Joanna Boroń-Bednarz [email protected]
Blaty laminowane są tanie, ale niestety nie są niezniszczalne. Trzeba uważać na gorące naczynia, bo mogą zostawić trwały ślad.
Blaty laminowane są tanie, ale niestety nie są niezniszczalne. Trzeba uważać na gorące naczynia, bo mogą zostawić trwały ślad. Fot. Piotr Czapliński
Jaki blat wybrać? Musi być wytrzymały, funkcjonalny i dobrze się prezentować.

Kuchnia jest takim miejscem gdzie wielkie znaczenie mają nasze wybory. Podłoga, szafki, sprzęt muszą być nie tylko trafiać w nasz gust, ale przede wszystkim być praktyczne. Od tego zależy nasz komfort podczas przygotowywania i jedzenia posiłków.

Spośród kuchennego wyposażenia najwięcej znieść musi blat kuchenny, który powinien być wytrzymały, funkcjonalny, a także dobrze się prezentować i komponować z resztą mebli. Jak wybrać? Każdy z pięciu najpopularniejszych rodzajów blatów ma swoje zalety i wady.

Blaty laminowane...

Zacznijmy od zalet. Niska cena, funkcjonalność jak również ogromny wybór (laminat może być matowy, półmatowy lub z połyskiem, jednokolorowy lub imitujący inne materiały, np. kamień naturalny, metal, czy różne gatunki drewna) oraz to, że można je dopasować praktycznie do każdego wnętrza, sprawiły, że jest to najpopularniejszy rodzaj blatów.

Należy pamiętać, że płyty wiórowe nie są odporne na wodę. Dlatego podczas montażu wszystkie wycięcia, łączenia, jak również miejsca styku blatu ze ścianą muszą być odpowiednio zabezpieczone!

Blaty laminowane są odporne na tłuszcz, wybarwienia i różnego rodzaju zaplamienia, a czyścić można jest zwykłym płynem z wodą to należy unikać bezpośredniego krojenia jak również odstawiania gorących naczyń na blacie. Raz uszkodzona powłoka jest nie do naprawienia.

Blaty drewniane

Blaty, aby były wytrzymałe - odporne na zarysowania i uderzenia mechaniczne - wykonuje się z twardego drewna drzew liściastych, np. z drewna bukowego czy dębowego, a także z egzotycznego, np. mahoń.

Produkuje się je na dwa sposoby: z drewna litego lub klejonego. W drugim przypadku drewno nie pęka, jest trwalsze i sie nie rozsycha. Blaty drewniane wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przez wchłanianiem wilgoci! Należy je pokryć lakierem akrylowym lub zaimpregnować olejem. Drewno olejowane może ściemnieć, jednak jest bardziej odporne na wysoką temperaturę niż drewno lakierowane.

Blaty z kamienia naturalnego

Dwa najpopularniejsze materiały to granit i marmur. Granit do kuchni nadaje się idealnie. Odporny na uderzenia, wodę, wysokie temperatury i środki chemiczne. Można na nim kroić, odstawiać gorące naczynia. Natomiast marmur jest bardziej podatny na przebarwienia, dlatego należy go zaimpregnować odpowiednimi preparatami i stale o niego dbać. W niewielkim stopniu może również nasiąkać wodą.

Na liście minusów takich blatów jest wysoka cena.

Blaty z płytek ceramicznych

Jedną z największych zalet płytek ceramicznych jest to, że dają one niezliczone możliwości kombinacji ułożenia i doboru kolorów czy wzorów.

Jednak to o czym trzeba pamiętać to przede wszystkim wybór odpowiednich materiałów. Płytki muszą charakteryzować się wysoką odpornością na codzienne czynności, jak również małą nasiąkliwością wody. Na blaty nadają się: szkliwiony gres porcelanowy, płytki klinkierowe prasowane na sucho oraz terakota. Montuje się je do wodoodpornej płyty wiórowej i fuguje wodoodporną fugą.

Ważną rzeczą są również krawędzie blatów. Powinny zostać wykończone specjalnymi kształtkami ceramicznymi lub drewnianymi listwami.

Blaty z metalu

Takie blaty są niestabilne dlatego montuje się je na płycie wiórowej, pilśniowej lub na specjalnych stelażach ze stali. Dobrze komponują się z innymi stalowymi sprzętami - piekarnikiem, kuchenką mikrofalową, okapem czy wolnostojącą lodówką. Do produkcji blatów używa się stali lub aluminium. Jeżeli ktoś rozważa zakup takiego blatu, to powinien zwrócić uwagę ma jakość stali. Te o niskiej jakości mogą się szybciej przebarwiać, trudniej się je czyści, łatwiej można zarysować. Po pewnym czasie mogą również korodować. Najlepsza jest stal kwasoodporna - odporna na wilgoć i korozję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!