Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bloczki na całe życie

opr. jsz
Dom jednorodzinny to dla wielu Polaków największe marzenie. Jego budowa jest jednak kosztowną inwestycją, którą przeprowadza się zazwyczaj tylko raz w życiu

Nawet najbardziej wyszukany kształt bryły domu, jak i eleganckie wyposażenie mogą pozostać niedocenione przez domowników, jeśli w środku będzie po prostu zimno. Sezon grzewczy w Polsce trwa pół roku i w tym czasie musimy liczyć się z wydaniem sporych kwot na ogrzanie.
Jeśli zależy nam na ciepłym mieszkaniu, w którym komfortowo będziemy czuli się nawet podczas srogiej zimy, należy zwrócić uwagę na właściwości termoizolacyjne materiału budowlanego z którego chcemy wznosić mury. Ściany, które dobrze trzymają ciepło, znacząco przyczyniają się do obniżenia kosztów ogrzewania. W sprzedaży dostępnych jest obecnie wiele rodzajów pustaków, bloczków i cegieł, określanych mianem "ciepłych". Jak jednak zorientować się, który z nich jest dla nas odpowiedni?
- Każdy produkt dostępny na rynku musi posiadać odpowiednie certyfikaty i spełniać normy prawa budowlanego. Przed zakupem materiałów ściennych warto jednak dokładnie zapoznać się z dokumentacją techniczną przygotowaną przez producenta i sprawdzić, wartość współczynników cieplnych, którymi charakteryzuje się dany materiał - mówi dr inż. Zbigniew Kuriata z biura projektowego QPROJECT - Im wartość współczynnika przewodzenia ciepła i przenikania ciepła jest mniejsza, tym materiał jest cieplejszy. Spośród wszystkich materiałów do wznoszenia murów jedno- i wielowarstwowych, najlepsze właściwości termoizolacyjne posiada beton komórkowy - dodaje dr inż. Zbigniew Kuriata.

Staranne wykończenie

Doskonałe parametry cieplne bloczków z betonu komórkowego pozwalają na wznoszenie murów jednowarstwowych, co nie zawsze jest możliwe przy wyborze innego rodzaju materiału.
Pamiętać jednak należy o tym, że ściana bez dodatkowego docieplenia musi być wykonana ze szczególną starannością.

  • Brak płyt styropianowych czy też innych materiałów ocieplających powoduje, że wszelkie niedociągnięcia powstałe w trakcie wznoszenia ścian są na nich widoczne - ostrzega dr inż. Zbigniew Kuriata. - Na przykład bloczki z betonu komórkowego Termalica posiadają dokładność wymiarową 1 milimetra, profilowane są na pióro-wpust i dzięki temu nie wymagają użycia zaprawy w spoinie pionowej. Wszystkie te czynniki sprawiają, że wykonywana ściana jest gładka, posiada zwartą strukturę i tym samym polepszają się właściwości termoizolacyjne całego domu.
    W każdym budynku występują jednak miejsca, które są szczególnie narażone na utratę ciepła. Wśród nich znajdują się okolice otworów okiennych i drzwiowych - głównie balkonowych. Aby zniwelować negatywne skutki powstawania tak zwanych mostków termicznych, zaleca się stosowanie odpowiednich nadproży. Wykonane z betonu komórkowego mogą występować w postaci płaskich beleczek lub elementów szalunkowych.
    - Takie nadproża pozwalają dodatkowo uzyskać jednorodną strukturę ściany. Jako część systemu, doskonale współgrają z pozostałymi jego elementami i znacznie usprawniają wykonywanie otworów okiennych i drzwiowych - wyjaśnia Jarosław Kwaśniak z firmy Bruk-Bet.

Bezpieczny

Przy wyborze materiałów do budowy ścian należy też bezwzględnie zwrócić uwagę na surowce użyte do wytworzenia prefabrykatów.
Kierując się zasadą: naturalny surowiec to bezpieczny surowiec, z pewnością wybierzemy produkt, który nie zaszkodzi zdrowiu mieszkańców. Czyste, pozbawione odpadów produkcyjnych bloczki są zdecydowanie zdrowsze i bezpieczniejsze od tych zawierających różne dodatki.
- Beton komórkowy Termalica składa się z naturalnych składników: zmielonego piasku kwarcowego, wapna i wody. Wykorzystane surowce nadają mu białą barwę - kolor ten dla kupującego jest gwarancją, że podczas produkcji betonu do mieszanki nie zostały dodane lotne popioły lub też inne domieszki. Ponieważ materiał ten nie podlega wypalaniu i obróbce wysokotemperaturowej, charakteryzuje się najmniejszym wskaźnikiem promieniowania - zapewnia Jarosław Kwaśniak.
Bloczki z betonu komórkowego odporne są na działanie niskiej i wysokiej temperatury. Doskonale spisują się też w warunkach dużej wilgotności, dzięki czemu na ścianach naszego domu nie pojawią się groźne dla zdrowia grzyby lub pleśnie.
Jeśli podczas budowy domu będziemy pamiętali o podstawowych zasadach dotyczących wyboru materiałów ściennych, będziemy mogli mieć pewność, że wniesione mury zapewnią wysoki komfort mieszkania nie tylko nam, ale i przyszłym pokoleniom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!