MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bobolice z lat 40-tych w miniaturze. Wyjątkowa makieta miasteczka [ZDJĘCIA]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Muzeum Regionalne w Bobolicach zaprasza na wystawę „Bobolice ‘40”, czyli pokaz makiety centrum miasteczka sprzed wojny.
Muzeum Regionalne w Bobolicach zaprasza na wystawę „Bobolice ‘40”, czyli pokaz makiety centrum miasteczka sprzed wojny. Muzeum Regionalne w Bobolicach / Facebook
Już od poniedziałku (15 kwietnia) – i tylko przez 6 dni – w Muzeum Regionalnym będzie można obejrzeć unikatową makietę miasteczka sprzed wojny pieczołowicie zbudowaną przez Edwarda Nawrockiego.

Muzeum Regionalne w Bobolicach zaprasza na wystawę „Bobolice ‘40”, czyli pokaz makiety centrum miasteczka sprzed wojny.

- Dzięki uprzejmości mieszkańca naszego miasta Edwarda Nawrockiego, który 3 lata temu podjął się realizacji karkołomnego zadania wykonania hiperrealistycznej, dopracowanej w najmniejszym detalu makiety bobolickiego rynku, będziemy mieli niecodzienną możliwość przeniesienia się w czasie i obejrzenia miasta z lat 40. XX wieku - zachęcają muzealnicy.

Każdy kto widział, jak dziś wygląda bobolicki rynek, z którym okrutnie obeszła się wojna i Polska Ludowa, będzie zaskoczony, jak kiedyś wyglądało klimatyczne centrum dawnego niemieckiego Bublitz.

Autor benedyktyńskiej pracy bazował głównie na archiwalnych zdjęciach.

- Makietę, której stworzenie zajęło 3 lata i 2300 godzin pracy manualnej, poprzedzonej wielomiesięcznymi poszukiwaniami i opracowaniem wszelkich dostępnym materiałów historycznych i ikonograficznych, dotychczas widzieli tylko nieliczni – piszą muzealnicy. - Wspólnie z panem Edwardem postanowiliśmy pokazać ją mieszkańcom i światu po raz pierwszy.

Warto się pośpieszyć, bo będzie ona prezentowana w auli Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Bonolicach przy placu Zwycięstwa tylko przez sześć dni, do 20 kwietnia. Wystawa będzie czynna od godziny 8 do 18.

Makieta ta jest najmniejszą w skali makietą w Polsce, stworzona została w całości ręcznie i dzięki niesamowitej jakości odwzorowania detali sprawia, że wpatrując się w nią przenosimy się w czasie, niejako wędrując ulicami miasta sprzed niemal 100 lat. Jak dokładnie policzono, jej stworzenie zajęło - 1100 dni pracy, poszukiwań i analizy materiałów zdjęciowych. W 170 odtworzonych budynkach umieszczono tysiące detali, w tym 2050 okien. Całość jest w skali 1:450, z jakością detali przewyższającą możliwości jakiejkolwiek współczesnej maszyny.

- Zdjęcia, jakkolwiek dokładne, nie są zupełnie w stanie oddać klimatu i precyzji tego dzieła – czytamy w zaproszeniu. - Tylko spojrzenie na makietę w oryginale pozwala dostrzec i poczuć wszystkie jej atuty.

Prócz makiety na wystawie zobaczyć będzie można także materiały, na podstawie których Edward Nawrocki stworzył swoje dzieło. To 500 oryginalnych, przedwojennych pocztówek przedstawiających niemal każdy zakątek miasta, stare plany i zdjęcia miasta oraz plansze z porównaniami dawnych i obecnych widoków miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera