Boks: Róża Karlino wciąż mocna. Wysokie miejsca seniorów

Mateusz Polski (z lewej) to obecnie numer 1 w kraju w kategorii lekkiej.
Mateusz Polski (z lewej) to obecnie numer 1 w kraju w kategorii lekkiej. Jacek Wójcik
Wysokie lokaty zajęli pięściarze Róży Karlino w rankingu seniorów Polskiego Związku Bokserskiego za 2013 rok. Mateusz Polski najlepszy do 60 kg.

Polski Związek Bokserski podsumował osiągnięcia najlepszych seniorów w 2013 roku. Przy tworzeniu rankingu pięściarzy uwzględniono starty w turniejach z cyklu Grand Prix (Ostróda, Gdańsk, Ząbkowice, Białystok), międzynarodowych (Deberczyn, Sofia, Turniej im. Feliksa Stamma w Warszawie), indywidualnych mistrzostwach Polski, mistrzostwach Europy w Mińsku, młodzieżowych mistrzostwach Polski, mistrzostwach świata w Ałmatach oraz w czwórmeczu międzypaństwowym (Irlandia, Polska, Ukraina, Francja). W wadze do 60 kg zdecydowanie najlepszym zawodnikiem okazał się Mateusz Polski z karlińskiej Róży. To jeden z najbardziej utalentowanych młodych polskich pięściarzy, olimpijska nadzieja na Rio de Janeiro.

Przypomnijmy, że w tym roku, w marcu, zdobył dla Róży historyczny, pierwszy złoty medal MP seniorów, był drugi na młodzieżowych MP, a na majowym Turnieju Stamma trzeci. Startował też na ME (2. runda), a w listopadzie obiecująco - mimo porażki - zadebiutował w profesjonalnej lidze WSB w meczu z Kubą. Warto podkreślić, że w nieoficjalnej klasyfikacji bez podziału na kategorie wagowe, podopieczny trenera Tomasza Różańskiego z dorobkiem 236 pkt ustąpił tylko Tomaszowi Kotowi (Rushh Kielce, 289 pkt) walczącemu w wadze do 69 kg.

M. Polski w wadze lekkiej zdystansował dwóch mocnych pięściarzy, Damiana Wrzesińskiego (PKB Poznań, 153 pkt) i Dawida Michelusa (Sokół Piła, 134 pkt). Z tym ostatnim przegrał w finale młodzieżówki. Wysoką, czwartą lokatę zajął inny pięściarz z Karlina, Radomir Obruśniak (103 pkt). To tegoroczny brązowy medalista MP seniorów i młodzieżowców.

W rankingu w tej samej wadze pojawił się ponadto kolejny młody zawodnik Róży, Łukasz Duszyński (miejsca 12-14., 7 pkt). W ścisłej krajowej czołówce na dobre w tym roku zagościł Marcin Latocha. Zawodnik Róży z dorobkiem 76 pkt zajął trzecie miejsce w rankingu w kategorii do 64 kg. Przed nim są tylko Kazimierz Łęgowski (Ósemka Chojnice, 130 pkt) i Mateusz Kostecki (PKB Poznań, 82 pkt). Warto dodać, że obydwu tych pięściarzy Latocha ma w tym sezonie "na rozkładzie". Z Łęgowskim przegrał wprawdzie w finałach MP seniorów i młodzieżowców, ale wyciągnął z tych starć wnioski i w drugiej części sezonu potrafił go pokonać. Z kolei z Kosteckim wygrał w półfinale MP seniorów.

Punkty do rankingu PZB w minionym sezonie zdobywali też czterej inni zawodnicy z Karlina. W wadze do 64 kg Paweł Kamiński zajął miejsca 21-29. (1 pkt), do 75 kg Paweł Niedbalski z dorobkiem 3 pkt dzieli miejsca 29- 35, a do 81 kg na 12. pozycji znalazł się Michał Nowak (16 pkt), a na miejscach 36-37. Marcin Mallek (2 pkt).