Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Borne Sulinowo: Rzeka tamą podzielona

Rajmund Wełnic
Zapora na Piławie dostarczy kajakarzom sporo wrażeń.
Zapora na Piławie dostarczy kajakarzom sporo wrażeń. Rajmund Wełnic
Poniemiecka zapora na rzece Piławie nieopodal Bornego Sulinowa to wielka atrakcja turystyczna, wyzwanie dla kajakarzy oraz raj dla amatorów kąpieli i wędkowania. Warto znaleźć wolną chwilę, by tu przyjechać.

Tamę na rzece Piławie wznieśli w latach 1935-36 Niemcy, którzy w tym czasie zbudowali także pobliską bazę wojskową i poligon. Konstrukcja wchodziła w skład umocnień Wału Pomorskiego zbudowaną wzdłuż ówczesnej granicy z Polską na odcinku pomorskim. Tzw. jazy forteczne miały służyć spiętrzeniu wód płynących, utworzenie rozlewisk, przez które nie przedrze się ciężki sprzęt i ludzie. Umiejętne połączenie naturalnych i sztucznych przeszkód terenowych, bunkrów i innych umocnień miały zatrzymać nacierających ze wschodu Polaków i Rosjan.

Zapora na Piławie nigdy swojej roli nie spełniła. Dziś - choć pozbawiona elementów do regulacji przepływu wody - wciąż stanowi ciekawy zabytek militarnej sztuki hydrotechnicznej. Składa się z dwóch ścianek szczelnych, betonowego ujścia wody. Na jednym z brzegów znajduje się schron z korytarzem i pozostałościami mechanizmu jazu.

Obiekt zachował się dobrym stanie. W górnej części rzeka jest nieco spiętrzona, można się tutaj kąpać i łowić ryby. Piława to jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych na Pomorzu Środkowym (poniżej zapory znajdują wspaniałe Zalewy Nadarzyckie), ale oczywiście zapora jest przeszkodą dla amatorów wiosłowania.

Na szczęście jest tu wygodna przepławka. Kajaki można podnieść na pomoście i przenieść około 100 metrów w dół rzeki. Tam są nawet udogodnienia w postaci rolek do przesuwania kajaków na najtrudniejszym odcinku.

Ważne informacje

Godziny otwarcia:
cały rok bez ograniczeń!

Cennik:
wstęp wolny

Jak dojechać?
Najłatwiej dojechać od strony Bornego Sulinowa (droga na Nadarzyce). Po kilkunastu kilometrach (uwaga na tabliczkę informacyjną) należy się zatrzymać na parkingu i leśnym duktem po prawej stronie drogi dojść kilkaset metrów do zapory. Na drugą stronę zapory i Piławy dotrzemy przez Starowice (kilka kilometrów w dół rzeki).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!