Boże Ciało 2020. Kiedy będzie Boże Ciało? Co z procesjami w związku z koronawirusem w Polsce [11.06.2020]

Mariusz Rodziewicz
Mariusz Rodziewicz
Udostępnij:
Boże Ciało w 2020 roku przypada na czwartek 11 czerwca. Wiernych w całej Polsce zastanawia jedno: czy w związku z zagrożeniem koronawirusem w to ważne dla katolików święto organizowane będą tradycyjne procesje. Z różnych diecezji i parafii w kraju płyną sprzeczne informacje dotyczące procesji w dniu Bożego Ciała.

Boże Ciało to ważne święto w kalendarzu Kościoła katolickiego. Nierozerwalnie związane są z nim procesje prowadzone ulicami miasta do czterech ołtarzy, w których udział biorą wierni.

Czy w związku z zagrożeniem koronawirusem takie procesje będą możliwe?

Kościół - ograniczenia związane z koronawirusem

Przypomnijmy, że w czasie kiedy epidemia koronawirusa dotarła do Polski rząd wprowadził poważne ograniczenia, w tym także zakaz udziału we mszach świętych. W kolejnych etapach łagodzenia ograniczeń zakaz ten został zniesiony. 17 maja rząd uznał, że w uroczystościach religijnych - podczas mszy lub innego obrzędu - na 1 uczestnika musi przypadać 10 m2 powierzchni kościoła. Dotychczas na 1 osobę przypadało 15 m2.

Boże Ciało w czasie koronawirusa - co z procesjami?
A co z procesjami z okazji Bożego Ciała, które odbywać się będą przecież na świeżym powietrzu? Ciągle obowiązuje nas dystans społeczny i obowiązek zakrywania nosa i ust maseczkami, ale czy przy zastosowaniu się do tych wymogów procesje będą mogły się odbyć? Tu z różnych części kraju płyną sprzeczne informacje. W jednych miastach procesje w dniu Bożego Ciała odbędą się, w innych - są odwołane.

Wielkie procesje z okazji Bożego Ciała odwołane
Jak podaje Nasze Miasto Rawicz, w tym mieście nie będzie wielkiej procesji wiernych z okazji Bożego Ciała.

Poinformował o tym arcybiskup poznański Stanisław Gądecki, który wydał kolejne zalecenia dla wiernych na czas trwającej epidemii koronawirusa.

- Biorąc pod uwagę aktualnie obowiązujący stan prawny, nie organizuje się procesji Bożego Ciała ulicami parafii. W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa możliwa jest skromna procesja eucharystyczna po Mszy św. wokół kościoła – należy jednak zadbać o zachowanie stosownego dystansu między uczestnikami - można przeczytać w dekrecie dotyczącym duszpasterstwa w czasie epidemii na maj 2020.

Arcybiskup liczy, że procesje w Boże Ciało się odbędą

Z kolei na portalu tuwroclaw.pl można przeczytać, że arcybiskup wrocławski liczy się z tym, że w trakcie epidemii nie uda się przeprowadzić jednej centralnej procesji z okazji Bożego Ciała, jednak przyznaje, że liczy na możliwość organizacji mniejszych wydarzeń w parafiach. – Trudno dziś mówić o konkretnych rozwiązaniach, bo sytuacja jest tak dynamiczna, że nie wiemy jakie normy będą obowiązywały za miesiąc. Pewne jest jedno: chcę, żeby procesje Bożego Ciała się odbyły – zapowiedział abp Józef Kupny.

Zapewne parafie czekają jeszcze na kolejne oficjalne informacje rządu i Ministerstwa Zdrowia w sprawie kolejnych poluźnień obowiązujących ograniczeń. A te z każdym kolejnym tygodniem są sukcesywnie ogłaszane.

Boże Ciało

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - jak podaje wikipedia - to uroczystość liturgiczna w Kościele katolickim dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, obchodzona jest w Polsce w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego. Jest świętem nakazanym. Po raz pierwszy uroczystość obchodzona była w Leodium (Liège) w 1246, a w 1317 ustanowiona jako święto dla całego Kościoła zachodniego. W Polsce zostało wprowadzone przez biskupa Nankiera na synodzie w Krakowie w 1320. Zewnętrzną formę święta stanowią procesje prowadzone do 4 ołtarzy. Procesyjnie przenoszona jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Na zakończenie udzielane jest uroczyste błogosławieństwo sakramentalne.

Boże Ciało. Jak kiedyś świętowano w Koszalinie? [zdjęcia]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Koszaliński
Dodaj ogłoszenie