MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Brytyjski spektakl "The Making of Pinocchio" zdobył Grand Prix Kontrapunktu 2024

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Nagroda Grand Prix 57. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Kontrapunkt” została przyznana spektaklowi „The Making of Pinocchio”
Nagroda Grand Prix 57. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Kontrapunkt” została przyznana spektaklowi „The Making of Pinocchio” mat. prasowe
57. Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Kontrapunkt” zaskoczył widzów wysokim poziomem, różnorodnością tematów i form. Część konkursowa już za nami, ale to nie koniec - czeka nas jeszcze majowa odsłona.

Zakończyła się część konkursowa 57. Kontrapunktu. Swoje nagrody przyznali jurorzy i widzowie.

Zgodnie z zasadami konkursu, każdy Juror mógł nagrodzić jeden spektakl, a nagrodę Grand Prix mógł otrzymać spektakl, który otrzymał min. 3 głosy. Głosami trzech jurorek: Anny Smolar, Katarzyny Kozyry i Ingi Iwasiów, nagroda Grand Prix 57. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Kontrapunkt” została przyznana spektaklowi „The Making of Pinocchio” duetu Rosana Cade i Ivor MacAskill. Spektakl otrzymał statuetkę Grand Prix oraz nagrodę pieniężną w wysokości 30 tys. złotych.

- Każda forma, która jest zamknięta i współgra z treścią, jest dla mnie ok. W "The Making of Pinocchio" opowieść o tranzycji Avore'a w odniesieniu do Pinokia był dla mnie genialny. Uważam, że ten spektakl dystansuje wszystkie inne - mówi Katarzyna Kozyra, jurorka.

Głosem Piotra Jaconia nagrodę o wartości 10 tys. zł otrzymał spektakl „Scores That Shaped Our Friendship" (Lucy Wilke, Paweł Duduś, Kim Ramona Ranalter), a głosem Marka Waszkiela nagroda o wartości 10 tys. zł została przyznana spektaklowi „Czarnoksiężnik OZ” Teatru Animacji z Poznania (reż. Konrad Dworakowski).

Nagrodę publiczności otrzymał spektakl „Jak nie zabiłem swego ojca i jak bardzo tego żałuję” Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach (reż. Mateusz Pakuła). Spektakl otrzymał nagrodę w wysokości 5 tys. złotych.

Tegoroczny Kontrapunkt przestał być przeglądem najważniejszych spektakli teatralnych w Polsce, a stał się areną dyskusji o ważnych sprawach, m.in. rasizmie, feminizmie, systemach totalitarnych, niepełnosprawności czy eutanazji. Wszystkie spektakle mówiły o grupach wykluczanych z różnych powodów, prezentując bogactwo form teatralnych.

- Każdy spektakl odwoływał się do innych tradycji, każdy był inny, a w swojej propozycji bardzo integralny, ciekawy i różnorodny - to wielki sukces tego festiwalu - mówi Inga Iwasiów, jurorka. - Mam wrażenie, że dostaliśmy ogromną dawkę teatru, który opowiada ze środka doświadczenia. Nawet jeśli posługuje się formą zapośredniczoną, opartą na powieści. Dla mnie to bardzo ważne, że teatr nie powstaje w pustce, narracje nie powstają w pustce, ale miały miejsce w innej formie, w innej materii, w innym czasie. Ale można podjąć te opowieści od jakiegoś miejsca, przekształcić je i podziałać na wyobraźnię, na odczucia widzów. Można też opowiedzieć historie, które są ważne tu i teraz. Moim zdaniem teatr jest dziś w takim miejscu, w którym nie chodzi o powtarzanie tego, co było, ale dać szansę na opowiedzenie tego od środka. Ten niesłychany ładunek autobiografizmu zaskoczył mnie.

Festiwal stał na wysokim poziomie, a wybór zwycięzcy był bardzo trudny, zarówno dla jurorów, jak i dla widzów.

- Na tym festiwalu jest ogromna różnorodność i chciałabym wyrazić wdzięczność i podziw dla tego, jak został wymyślony ten konkurs - mówi Anna Smolar, jurorka. - Oglądaliśmy rzeczy szalenie inspirujące. To jest festiwal form i dla mnie bardzo pobudzające przez cały czas było redefiniowanie każdego dnia pojęcia formy w teatrze, w sztukach performatywnych. Uważam, że twórczynie i twórcy na tym festiwalu podeszli do tego rozmaicie.

Kontrapunkt jeszcze się nie skończył. W maju będzie można zobaczyć kilka spektakli już poza konkursem, w tym dwie premiery - Teatru Współczesnego w Szczecinie i Teatru Lalek Pleciuga.

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński