MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa mostu łączącego Sycylię z resztą kraju coraz bliżej? Turyści mogliby zrezygnować z lotów samolotem

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
CC BY 2.0Włoski rząd snuje plany na temat budowy mostu mającego połączyć Sycylię z resztą kraju.
CC BY 2.0Włoski rząd snuje plany na temat budowy mostu mającego połączyć Sycylię z resztą kraju. Flickr.com / Radek Kucharski / CC BY 2.0
Włoski rząd powrócił do starego pomysłu wybudowania mostu łączącego Sycylię z resztą kraju. Minister infrastruktury i transportu Matteo Salvini zapowiedział, że inwestycja „jest jednym z jego celów” na najbliższe pięć lat. Wiadomo już, jak do projektu ustosunkowała się premier Giorgia Meloni. Chociaż podobny most został otwarty w Chorwacji, włoskie przedsięwzięcie budzi mieszane uczucia.

Spis treści

Włosi zbudują most na Sycylię? Kolejny krok w stronę realizacji planu

Chęć połączenia jednej z najpopularniejszych włoskich wysp – Sycylii, z resztą kraju nie jest nowym pomysłem – już w starożytności wpadli na to Rzymianie, później entuzjastą tego pomysłu byli m.in. Benito Mussolini czy Silvio Berlusconi. Z planu jednak zrezygnowano… aż do teraz. Nowy minister infrastruktury i transportu, Matteo Salvini, w rozmowie z włoską stacją Rai przyznał, że „jego celem jest rozpoczęcie budowy mostu w ciągu najbliższych pięciu lat”.

Rozmawiamy o moście nad Cieśniną Mesyńską od dekad. Od 1981 roku wydano setki milionów euro, a nie osiągnięto niczego. Zamierzamy przejść od słów do czynów. W ciągu najbliższych pięciu lat jednym z moich celów jest rozpoczęcie budowy mostu nad cieśniną – zapowiedział Salvini.

Wydaje się, że wcielenie tego pomysłu w życie jest coraz bliżej – gabinet premier Giorgii Meloni zatwierdził już dekret mający przywrócić plan budowy mostu. Konstrukcja miałaby mieć ponad 3 km długości i połączyć Sycylię z Kalabrią, zlokalizowaną na kontynentalnej części kraju.

Chociaż głównym argumentem przeciw przedsięwzięciu są jego ogromne koszty, i na to minister znalazł odpowiedź:

Przeładunek promów, oprócz zanieczyszczenia i straty czasu, kosztuje ludzi w ciągu roku więcej niż kosztowałaby budowa mostu – powiedział polityk.

Zagrożenie sejsmiczne dużym problemem

Okazuje się, że wysokie koszty nie są jedynym problemem – rozwiązania wymagają też kwestie bezpieczeństwa, bowiem w 2021 roku na dnie Cieśniny Mesyńskiej znaleziono uskok, który ponad 100 lat temu doprowadził do trzęsienia ziemi, w efekcie odbierając życie ok. 120 tys. osób.

Chorwacja połączyła Pelješac z resztą kraju. Konstrukcja robi wrażenie

Efektami podobnej inwestycji pochwalili się już Chorwaci, którzy pod koniec lipca 2022 roku otworzyli most Pelješac. Konstrukcja łączy półwysep Pelješac z pozostałą częścią kraju. Budowa mierzącego niemal 2,5 km mostu trwała od 2007 roku. Podobnie jak w przypadku Włoch, chorwacka inwestycja wymagała zastosowania innowacyjnych rozwiązań (m.in. ze względu na niebezpieczeństwo sejsmiczne).

CC BY-SA 4.0W Chorwacji zdecydowano się na podobne rozwiązanie.
CC BY-SA 4.0

W Chorwacji zdecydowano się na podobne rozwiązanie. Wikipedia.org / Ponor / CC BY-SA 4.0

Czytaj też: Najdłuższy most wiszący na świecie otwarto w Czechach. Przeszliśmy się Sky Bridge 721 w ośrodku Dolní Morava. Czy warto się tam wybrać?

Źródło: euractiv.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Gdzie na wakacje w sierpniu i we wrześniu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Budowa mostu łączącego Sycylię z resztą kraju coraz bliżej? Turyści mogliby zrezygnować z lotów samolotem - Strona Podróży

Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński