Budować czy czekać do wiosny?

Sebastian Czernik GRUPA ATLAS
Fot. Atlas
Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom materiałowym i technologicznym, ekipy wykonawcze mogą budować w warunkach obniżonych temperatur. Muszą tylko wiedzieć, czego i kiedy użyć.

W przypadku tynkowania elewacji w warunkach obniżonych temperatur, można używać zimowych tynków akrylowych, których skład najłatwiej poddaje się zmodyfikowaniu poprzez zastosowanie żywic, stanowiących spoiwo - droższych, ale odporniejszych na niskie temperatury.
Jeżeli chodzi o prace uszczelniające lub montażowe, można stosować specjalne jednoskładnikowe pianki poliuretanowe, które można używać w temperaturach nawet do -10oC. Podczas mrozu przyrost objętości pianki jest mniejszy niż w sprzyjających warunkach (mniejsza wydajność) i dłużej się ona utwardza (mniej wilgoci w powietrzu), ale specjalne dodatki sprawiają, że stwardniała pianka nie kruszy się.

Materiałem, przeznaczonym do użycia w warunkach obniżonych temperatur, jest również Zaprawa Klejąca Atlas Stopter K-20, przeznaczona do prac ociepleniowych. Jej zastosowanie umożliwia mocowanie płyt styropianowych i wykonanie warstwy zbrojonej nawet przy temperaturze zewnętrznej 0oC w trakcie prowadzenia prac, a spadki temperatur do -5 oC możliwe są już po 8 godzinach od ich zakończenia.

Do modyfikacji betonu, zapraw i mas budowlanych, bezpośrednio przed ich użyciem, służą specjalne domieszki w postaci płynów lub proszków. Są to najczęściej mieszaniny kilku odpowiednio zestawionych składników chemicznych, takich jak chlorek wapniowy, węglan potasowy, węglan sodowy, azotyn sodowy i azotan wapnia. Substancje te przyspieszają proces wiązania, zmniejszają potrzebną ilość wody zarobowej, ewentualnie obniżają temperaturę zamarzania, zwiększając wydzielanie ciepła powstającego podczas hydratyzacji. Najszersze zastosowanie mają tego typu domieszki w przypadku betonu. Ich dodanie umożliwia wylewanie fundamentów czy stawianie murów nawet przy temperaturach do -15oC.

W przypadku gotowych, fabrycznie przygotowanych materiałów budowlanych, stosowanie dodatków przeciwmrozowych jest raczej problematyczne i większość producentów nie wypowiada się jednoznacznie na temat możliwości modyfikowania ich produktów w ten sposób. Bez przeszkód można natomiast wspomniane dodatki aplikować do zapraw przygotowywanych bezpośrednio na placu budowy, stosując się do zalecanych proporcji i kolejności mieszania ich poszczególnych składników.

Nowością na rynku są płynne domieszki przeciwmrozowe, które przyspieszają wiązanie materiałów dyspersyjnych - tynków i farb elewacyjnych. Takim preparatem jest Atlas Eskimo - bezbarwna ciecz o zapachu eteru, którą dodaje się do materiału bezpośrednio przed użyciem. Jej zastosowanie przyspiesza wiązanie tynku lub farby po nałożeniu ich na elewację, zwłaszcza na początku tego procesu, gdy z nałożonego materiału odparowuje woda. Dzięki tej właściwości materiał może związać i utwardzić się w znacznie szybszym czasie, uzyskując odporność na nagłe ochłodzenie lub opady deszczu już po około 6-8 godzinach. Umożliwia to tynkowanie i malowanie przy temperaturze od 0oC. Atlas Eskimo jest neutralny jeśli chodzi o właściwości tynków i farb, do których jest dodawany: nie powoduje ani obniżenia ich wytrzymałości, ani też pogorszenia właściwości użytkowych. Nie ma również wpływu na ostateczny kolor tynku i farby. Jest to środek uniwersalny, który może być stosowany do tynków akrylowych, mozaikowych, silikatowych, silikonowych oraz farb: akrylowych, silikatowych oraz silikonowych.

Przy niestabilnych warunkach atmosferycznych można stosować również zaprawy szybkowiążące. Dotyczy to przede wszystkim szybkowiążących klejów do okładzin ceramicznych, zapraw do spoinowania oraz materiałów posadzkowych. Materiały te nie mogą być, co prawda, stosowane w temperaturach poniżej +5oC, ale ich użycie pozwala skrócić cykle technologiczne i optymalnie wykorzystać sprzyjające warunki. Rozwiązania takie możliwe są dzięki zastosowaniu specjalnych rodzajów cementu oraz dodatków, które - powodując szybkie wiązanie zaprawy - umożliwiają postęp prac i ich kontynuację z pominięciem opóźniających, a koniecznych, przerw technologicznych.

Dla porównania, tradycyjne zaprawy klejące do płytek ceramicznych umożliwiają spoinowanie przyklejonej okładziny po około 24 godzinach, podczas gdy klej szybkowiążący Atlas Mig wiąże w ciągu zaledwie 4 godzin. Podobnie sprawa wygląda z zaprawami do spoinowania. Powierzchnia zafugowana Fugą Atlas Artis może być użytkowana już po około 3 godzinach od zakończenia prac, podczas gdy zaprawa normalnie wiążąca wytrzymałość umożliwiającą jej użytkowanie osiąga po 24 godzinach. Skrócenie czasów wiązania i przerw technologicznych, poprzez zastosowanie zapraw szybkowiążących, umożliwia więc znacznie wydajniejsze wykorzystanie sprzyjających warunków do prowadzenia prac budowlanych.

Prowadzenie prac budowlanych zimą zawsze wiąże się z ryzykiem. Pogoda bywa nieprzewidywalna i nawet odpowiednie materiały lub specjalnie przygotowane domieszki, w sytuacji nagłego jej załamania, mogą nie zdać egzaminu. Może się więc okazać, że kontynuacja prac nie jest możliwa, a użyte materiały nie osiągną nawet części zakładanych parametrów wytrzymałościowo-użytkowych.
Wadą materiałów typowo zimowych jest zawężony zakres temperatur stosowania, wynoszący zazwyczaj od 0oC do +10oC. Jeśli w trakcie prac zima "odpuści" i temperatury będą zbyt wysokie, aplikowanie tych materiałów stanie się niemożliwe. Materiały zimowe są droższe od tradycyjnych. W połączeniu z dodatkowymi, kosztownymi działaniami o charakterze zabezpieczającym (namioty cieplaki, plandeki na rusztowaniach, nagrzewnice) i ewentualnymi kosztami koniecznych napraw powykonawczych, stawia to całość zimowego przedsięwzięcia pod znakiem zapytania: budować czy czekać do wiosny?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie