MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budżet na budowę domu. O jakich kosztach zapominamy najczęściej? Dowiedz się, jak planować wydatki, budując dom

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 16 lat
Budowanie domu to poważne przedsięwzięcie finansowe, które wymaga precyzyjnego planowania i sporządzenia dokładnego budżetu. Niestety, dla osób bez doświadczenia w tym obszarze, przewidzenie ostatecznych wydatków może być wyzwaniem. Jakie błędy najczęściej popełniają inwestorzy przy planowaniu kosztów budowy? Sprawdź!

Budżet na budowę domu – dlaczego często jest źle oszacowany?

Eksperci od kredytów hipotecznych wskazują, że niemal każda inwestycja jest niedoszacowana o 10 do 15 procent. Głównymi powodami są wydatki związane z organizacją placu budowy oraz zagospodarowaniem działki.

Analizy ekspertów z Extradom.pl pokazują, że wielu inwestorów nie uwzględnia w kosztorysach wydatków na przyłącza: elektryczne, wodne i kanalizacyjne. Koszt standardowego przyłącza energetycznego o mocy 10 kW i długości poniżej 200 metrów wynosi od 1200 do 2500 zł. Cena ta obejmuje wydanie warunków technicznych, wykonanie projektu przyłącza oraz koszt robocizny.

Wydatki związane z budową domu warto zaplanować jeszcze przed rozpoczęciem prac.
Wydatki związane z budową domu warto zaplanować jeszcze przed rozpoczęciem prac. 123RF/sandsua

Doprowadzenie wszystkich niezbędnych przyłączy to skomplikowane i kosztowne przedsięwzięcie, wymagające stworzenia projektu i uzyskania zgody odpowiednich organów. Przyłącza gazowe i kanalizacyjne wymagają pozwoleń na budowę, podczas gdy przyłącza wodne i elektryczne realizuje się zgodnie z projektem zagospodarowania działki przygotowanym przez architekta.

Kosztorys budowy domu – o czym najczęściej zapominamy?

Podczas budowy domu nie można zapomnieć o organizacji placu budowy. Inwestor musi wyznaczyć kierownika budowy, co jest obowiązkiem prawnym. Plac budowy powinien być odpowiednio ogrodzony i oznakowany, z wyznaczonymi strefami niebezpiecznymi oraz dostępem do mediów i zaplecza socjalno-sanitarnego. Ważne jest także oświetlenie placu budowy oraz odpowiednie odprowadzenie lub utylizacja ścieków.

Aby uniknąć kradzieży materiałów budowlanych, warto zainwestować w kontener socjalny na placu budowy.

Standardowy kontener ma wymiary około 6x2,5x2,5 metra, i w zależności od standardu wyposażenia jego wynajęcie w specjalistycznej firmie kosztuje od 600 do 1100 zł miesięcznie. Oczywiście w przypadku dłuższych okresów wynajmu możliwa jest negocjacja cen. Do tego należy dodać koszt transportu, wraz z rozładunkiem to ok. 900 zł w jedną stronę w obszarze miasta i jego bezpośrednich okolic. W przypadku dalszych tras dojazdu ceny są ustalane indywidualnie – podsumowuje Wojciech Rynkowski, ekspert Extradom.pl.

Decydując się na projekt domu gotowy, warto wybrać taki, który będzie jak najmniej wymagał modyfikacji. Każda zmiana w projekcie wiąże się z dodatkowymi kosztami dla architekta. Podobnie jest w przypadku projektów indywidualnych, gdzie każda modyfikacja może podnieść koszty pracy architekta.

Ekologiczne rozwiązania w budownictwie: ile to kosztuje?

W ostatnich latach rośnie zainteresowanie ekologicznymi rozwiązaniami w budownictwie. Coraz więcej inwestorów decyduje się na systemy ogrzewania wykorzystujące odnawialne źródła energii, takie jak pompy ciepła czy kolektory słoneczne. Początkowy koszt instalacji tych systemów może być wyższy, ale w dłuższej perspektywie pozwalają one na znaczne oszczędności na kosztach eksploatacji domu.

Szacunkowy koszt instalacji pompy ciepła wynosi od 30 do 60 tys. zł, w zależności od rodzaju pompy (powietrzna, gruntowa) i wielkości domu. Instalacja kolektorów słonecznych to wydatek rzędu 10 do 25 tys. zł, w zależności od wielkości i rodzaju systemu. Pomimo wyższych kosztów początkowych, inwestycje te mogą zwrócić się w ciągu 5-10 lat dzięki niższym rachunkom za energię.

Kolejnym ciekawym trendem są inteligentne systemy domowe, które pozwalają na zdalne zarządzanie ogrzewaniem, oświetleniem i bezpieczeństwem domu. Inwestycja w takie rozwiązania może nie tylko zwiększyć komfort życia, ale także przyczynić się do oszczędności energii i obniżenia rachunków. Koszt instalacji inteligentnych systemów domowych zależy od stopnia zaawansowania technologii i może wynosić od 5 do 20 tys. zł.

Coraz więcej inwestorów zwraca uwagę na wybór ekologicznych materiałów budowlanych. Produkty takie jak bloczki silikatowe, beton komórkowy czy drewno certyfikowane przez FSC są coraz bardziej popularne. Mają one mniejszy wpływ na środowisko i często charakteryzują się lepszą izolacją termiczną, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania. Koszt takich materiałów może być wyższy o 10-20 proc. w porównaniu z tradycyjnymi odpowiednikami, ale ich długoterminowe korzyści energetyczne i ekologiczne są znaczące.

Aby skutecznie zaplanować budżet budowy domu z wykorzystaniem ekologicznych rozwiązań, należy wziąć pod uwagę zarówno początkowe koszty inwestycji, jak i długoterminowe oszczędności. Warto rozważyć różne opcje i ich potencjalne zwroty z inwestycji. Dobrze przygotowany budżet pozwoli uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i zapewni płynność finansową na każdym etapie budowy.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Regiodom codziennie. Obserwuj Regiodom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Budżet na budowę domu. O jakich kosztach zapominamy najczęściej? Dowiedz się, jak planować wydatki, budując dom - RegioDom.pl

Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński