Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet Obywatelski: Obywatelu, głosuj póki czas

Iwona Marciniak
Uwaga kołobrzeżanie, do końca głosowania na najlepszy projekt lub projekty zgłaszane do budżetu obywatelskiego, pozostały tylko cztery dni.
Uwaga kołobrzeżanie, do końca głosowania na najlepszy projekt lub projekty zgłaszane do budżetu obywatelskiego, pozostały tylko cztery dni. Michał Świderski
Uwaga kołobrzeżanie, do końca głosowania na najlepszy projekt lub projekty zgłaszane do budżetu obywatelskiego, pozostały tylko cztery dni.

Głosowanie kończy się w piątek o godz. 15.30. Lepiej się więc pośpieszyć.
- Zainteresowanie jest naprawdę spore - mówi Joanna Kostorz z biura prezydenta Kołobrzegu. - Zdecydowanie więcej osób glosuje za pośrednictwem Internetu. Zauważyliśmy, że wśród osób, które przychodzą do urzędu miasta, po to by w sposób tradycyjny wypełnić papierową kartę do głosowania i wrzucić ja do urny, przeważają osoby starsze.

Na pytanie o to, ile głosów oddano do tej pory, w poniedziałek usłyszeliśmy, że urzędnicy szacują ich liczbę na ponad tysiąc.

Przypominamy, że uprawnieni do głosowania są kołobrzeżanie posiadający czynne prawo wyborcze, którzy skończyli 18 lat, są zameldowani na pobyt stały, ewentualnie dopisani do rejestru wyborców.
- To ważne - zaznacza Joanna Kostorz. - Bo mamy dużo pytań od mieszkańców okolicznych, małych miejscowości, które leżą już poza granicami gminy miejskiej Kołobrzeg. Przypominamy więc: możliwość głosowania maja tylko kołobrzeżanie.

Inaczej niż było w Koszalinie, kołobrzeżanie nie poznają wyników cząstkowych przed 11 kwietnia. - My podamy wyniki już po zakończeniu głosowania - słyszymy.

By zagłosować tradycyjnie (na papierze), wystarczy pojawić się w burze podawczym urzędu miasta w godzinach urzędowania. Tu otrzymamy kartę do glosowania. Głosujemy na maksymalnie trzy projekty z listy 15 wybranych przez tzw. zespół oceniający. Na pewno łatwiej, bo bez ruszania się z domu, można zagłosować przez Internet. Zakładka z hasłem "oddaj głos na projekty do budżetu obywatelskiego" otworzy się nam po wejściu na stronę miasta Kołobrzeg: www.kolobrzeg.pl.

Należy pamiętać, by skrupulatnie podać obowiązkowe dane, z numerem PESEL włącznie. Jeżeli w karcie do głosowania skreślimy więcej niż trzy projekty, głos zostanie uznany za nieważny. Pamiętajmy też, że zagłosować możemy tylko raz.

- Jeśli ktoś np. wrzuci kartę do urny i dodatkowo zagłosuje w Internecie, to nawet jeśli w obu przypadkach zaznaczył te same projekty, jego głos będzie uznany za nieważny - słyszymy od Joanny Kostorz.
Głosowanie do tej pory przebiegało spokojnie. Bez incydentów, za to zdarzyła się historia zabawna. Któregoś dnia, oddająca głos w magistracie kobieta podniosła alarm, że pomyliła się i do urny razem z wypełnioną kartą do glosowania wrzuciła swojego PIT-a.

- Prosiła o wydobycie go z urny, ale tego zrobić nie mogliśmy - opowiada urzędniczka. - Poprosiliśmy ją o pojawienie się już po zakończeniu głosowania, gdy zgodnie z harmonogramem zaczniemy liczyć głosy. Na szczęście gdy kobieta ochłonęła, przypomniała sobie, że brakujący formularz PIT niekoniecznie musi być w urnie. Faktycznie okadzało się, że nie wcale go przy sobie nie miała.

Wyniki glosowanie poznamy do 30 kwietnia. Ktokolwiek ma jeszcze wątpliwości co do sposobu glosowania, może je rozwiać dzwoniąc pod nr telefonu: 94 35 51 507.

Dla przypomnienia, wszystkie 15 projektów z krótkim opisem, umieściliśmy w internecie, na naszej stronie www.gk24.pl. Są wśród nich: letnie koncerty (fortepianowy i skrzypcowy) nad morzem w wykonaniu uczniów i studentów szkół muzycznych; centra spotkań i integracji mieszkańców kołobrzeskich osiedli; organizacja miejskiej, bezobsługowej wypożyczalni rowerów; trzy plenerowe siłownie fitness w różnych częściach miasta; ścieżka na plażę w Podczelu; przystosowanie zejść na plażę dla osób niepełnosprawnych przy molo, przy ProVicie i przy Arce; piknik historyczny "Twierdza Kołobrzeg"; wyjazd z ulicy Helsińskiej w stronę miasta; koncepcja budowy promenady i molo w dzielnicy zachodniej; doposażenie powstającego w ratuszu Muzeum Patria Colbergensis".

Szacunkowych koszt realizacji poszczególnych projektów to od 8 tys. do 400 tys. złotych. d
Na zdjęciu: Wśród projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego jest m.in. doposażenie (głównie w multimedia) Muzeum Patria Colbergensis, które w gmachu wyremontowanego ratusza zakłada kołobrzeski wielbiciel historii miasta, Robert Maziarz. Koszt projektu - 80 tys. złotych.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!