Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski w Kołobrzegu. Głosuj póki czas!

Iwona Marciniak
Archiwum
Uwaga kołobrzeżanie! Do końca głosowania na najlepszy projekt lub projekty zgłaszane do budżetu obywatelskiego, pozostały tylko cztery dni!

Głosowanie kończy się w piątek o godz. 15.30. Lepiej się więc pośpieszyć. - Zainteresowanie jest naprawdę spore - mówi Joanna Kostorz z Biura Prezydenta. Zdecydowanie więcej osób głosuje za pośrednictwem Internetu. Zauważyliśmy, że wśród osób, które przychodzą do Urzędu Miasta, po to by w sposób tradycyjny wypełnić papierową kartę do głosowania i wrzucić ja do urny, przeważają osoby starsze.

_____
Oceń władzę >>> KOŁOBRZEG I POWIAT KOŁOBRZESKI - RANKING SAMORZĄDOWCÓW
_____

Na pytanie o to ile głosów oddano do tej pory, w poniedziałek usłyszeliśmy, że urzędnicy szacują ich liczbę na ponad tysiąc.

Przypominamy, że uprawnieni do głosowania są kołobrzeżanie posiadający czynne prawo wyborcze, którzy skończyli 18 lat, są zameldowani na pobyt stały, ewentualnie dopisani do rejestru wyborców. - To ważne - zaznacza Joanna Kostorz. - Bo mamy dużo pytań od mieszkańców okolicznych, małych miejscowości, które leżą już poza granicami gminy miejskiej Kołobrzeg. Przypominamy więc: Możliwość głosowania maja tylko kołobrzeżanie.

Inaczej niż było w Koszalinie, kołobrzeżanie nie poznają wyników cząstkowych przed 11 kwietnia. - My podamy wyniki już po zakończeniu głosowania - słyszymy.

By zagłosować tradycyjnie (na papierze), wystarczy pojawić się w burze podawczym Urzędu Miasta w godzinach urzędowania. Tu otrzymamy kartę do glosowania. Głosujemy na maksymalnie trzy projekty z listy 15 wybranych przez Zespół Oceniający. Na pewno łatwiej, bo bez ruszania się z domu, można zagłosować przez Internet. Zakładka z hasłem "oddaj głos na projekty do budżetu obywatelskiego" otworzy się nam po wejściu na stronę miasta Kołobrzeg: www.kolobrzeg.pl.

Należy pamiętać, by skrupulatnie podać obowiązkowe dane, z numerem PESEL włącznie. Jeżeli w karcie do głosowania skreślimy więcej niż 3 projekty, głos zostanie uznany za nieważny. Pamiętajmy też, że zagłosować możemy tylko raz. - Jeśli ktoś np. wrzuci kartę do urny i dodatkowo zagłosuje w Internecie, to nawet jeśli w obu przypadkach zaznaczył te same projekty, jego głos będzie uznany za nieważny - słyszymy od Joanny Kostorz.

Głosowanie do tej pory przebiegało spokojnie. Bez incydentów, za to zdarzyła się historia zabawna. Któregoś dnia, oddająca głos w magistracie kobieta podniosła alarm, że pomyliła się i do urny razem z wypełnioną kartą do glosowania, wrzuciła swojego … PIT-a. - Prosiła o wydobycie go z urny, ale tego zrobić nie mogliśmy - opowiada urzędniczka. - Poprosiliśmy ją o pojawienie się już po zakończeniu głosowania, gdy zgodnie z harmonogramem zaczniemy liczyć głosy. Na szczęście gdy kobieta ochłonęła, przypomniała sobie, że brakujący formularz PIT niekoniecznie musi być w urnie. Faktycznie okadzało się, że nie wcale go przy sobie nie miała.

Wyniki glosowanie poznamy w terminie do 30 kwietnia. Ktokolwiek ma jeszcze wątpliwości co do sposoby glosowania, może je rozwiać dzwoniąc pod nr telefonu: 94 35 51 507.

Szacunkowych koszt realizacji poszczególnych projektów to od 8 tys. do 400 tys. złotych.

Lista wszystkich projektów wraz z opisami:

1.Wykonanie ścieżki prowadzącej na plażę w Podczelu

Realizacja zadania obejmuje wykonanie ciągu pieszego prowadzącego do zejścia na plażę. Obecnie istniejąca droga jest w fatalnym stanie technicznym, a korzystają z niej mieszkańcy i turyści przez cały rok. Inwestycja w to jedyne dojście do plaży wpłynie pozytywnie na wizerunek tej części miasta i poprawi jakość życia mieszkańców. Szacunkowy koszt projektu to 210.000,00 zł

2. Przystosowanie zejść na plażę dla osób niepełnosprawnych
- przy molo
- przy Pro-Vicie
- przy Arce
Projekt ma na celu poprawienie istniejących już zejść np. poprzez montaż poręczy, które umożliwią bezpieczne zejście na plażę przy molo lub wykonanie zjazdów w kolejnych dwóch wskazanych lokalizacjach. Realizacja zadania pozwoli na korzystanie z plaży nie tylko osobom niepełnosprawnym, ale także rodzinom z małymi dziećmi. Szacunkowy koszt projektu to 160.000, 00 zł

3. Fitness na powietrzu ze ścieżką edukacyjno-dendrologiczną w parku im. Jedności
Narodowej
Projekt zakłada instalację 10 urządzeń do ćwiczeń plenerowych dla dorosłych, młodzieży i dzieci oraz montaż tabliczek z nazwami okolicznych drzew i krzewów, które pozwolą poznać walory przyrody i piękno środowiska, które nas otacza. Szacunkowy koszt projektu to 60.000,00 zł

4. Doposażenie powstającej w centrum miasta kołobrzeskiej ikony kultury - Muzeum "Patria Colbergensis"
Projekt obejmuje zakup 65' telewizora, specjalistycznego projektora multimedialnego, ram cyfrowych, komputera oraz systemu nagłaśniającego i oświetleniowego w celu prezentowania mieszkańcom i turystom filmów i innych sztuk audiowizualnych opowiadających historię miasta oraz losy mieszkańców. Patria Colbergensis jest organizacją non-profit. Zakup sprzętu multimedialnego zapewni realizację zakładanych celów na bardzo wysokim poziomie. Priorytetami działania tej organizacji są m.in. zintegrowanie społeczności kołobrzeskiej i zacieśnienie więzi międzypokoleniowej poprzez poznawanie historii i tradycji. Szacunkowy koszt projektu to 80.000,00 zł

5. Piknik Historyczny Twierdza Kołobrzeg z okazji Partnerskich Dni Kołobrzegu Projekt zakłada spotkanie miłośników fortyfikacji oraz rekonstrukcji historycznych podczas Partnerskich Dni Kołobrzegu w dniach 23-25 maja 2014 r. W czasie pikniku uczestnicy i widzowie będą mieli okazję przenieść się w przeszłość i zapoznać się z bogatą historią budowli obronnych w Kołobrzegu. Pomogą w tym Grupy Rekonstrukcji Historycznych, które wcielą się w obrońców Twierdzy Kołobrzeg. W trakcie spotkania można będzie zwiedzać obozy wojskowe i poznać życie żołnierzy. Szacunkowy koszt projektu to 8.000,00 zł

6. Projekt zakłada instalacje różnych urządzeń do ćwiczeń na powietrzu, które mają służyć mieszkańcom i turystom. Dziś wszyscy zdają sobie sprawę, że sprawność fizyczna i sportowy styl życia są niezwykle ważne do poprawy zdrowia. Poprzez siedzący tryb pracy i brak ruchu plagą staje się problem otyłości zarówno u dorosłych jak i u dzieci. Taka instalacja to impuls i możliwości do zmiany stylu życia na zdrowszy. Szacunkowy koszt projektu to 50.000,00 zł

7. Wyjazd z ulicy Helsińskiej w stronę miasta
Projekt obejmuje budowę jednokierunkowej drogi wyjazdowej z Osiedla Europejskiego w stronę VI Dywizji Piechoty, umożliwiając bezpośredni skręt w lewo w stronę centrum miasta. Brak możliwości bezpośredniego przejazdu z ulicy Helsińskiej do ulicy VI Dywizji Piechoty powoduje, że mieszkańcy osiedla muszą jechać w kierunku Zieleniewa do "przelotki", na której zawracają w kierunku miasta. Sytuacja ta nie tylko ogranicza płynny ruch pojazdów, ale wywołuje niezadowolenie mieszkańców.
Szacunkowy koszt projektu to 150.000,00 zł

8. Letnie koncerty nad morzem
Projekt zakłada organizację na plaży koncertu fortepianowego i skrzypcowego pt. "Odgłosy Morza". W roli artystów występować miałaby młodzież i studenci ze szkół muzycznych. Realizacja zadania nie tylko umiliłaby pobyt turystom w naszym mieście, ale także stanowiłaby promocję młodych talentów.
Szacunkowy koszt projektu to 30.000,00 zł

9. Koncepcja budowy promenady i molo w dzielnicy zachodniej
Projekt zakłada przeprowadzenie konkursu architektonicznego na zagospodarowanie wybrzeża w dzielnicy zachodniej miasta z uwzględnieniem budowy promenady i molo.
Szacunkowy koszt projektu to 100.000,00 zł

10. Projekt, skład, wydruk planu miasta pn. "Rowerowy Kołobrzeg" - wersja kieszonkowa
Realizacja zadania ma promować istniejące w Kołobrzegu ścieżki rowerowe i zachęcać do korzystania z tego środka transportu. Na planie miałyby znaleźć się podstawowe informacje o mieście np. zabytki, ale także punkty naprawy rowerów czy wypożyczalnie. Projekt skierowane jest do wszystkich miłośników jednośladów.
Szacunkowy koszt projektu to 82.000,00 zł (nakład 50 tyś. egzemplarzy i dostępność przez aplikację mobilną)

11. Centra spotkań i integracji mieszkańców kołobrzeskich osiedli - miejsca do grillowania
Realizacja projektu zakłada utworzenie na każdym z osiedli zadaszonych miejsc do grillowania wraz z montażem ogrodzenia, wiaty, stołu, siedziska, stojaka na rowery, kosza na śmieci itp.
Powstanie takich miejsc służyć ma wszystkim mieszkańcom, integrować ich, stwarzać możliwość do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu.
Szacunkowy koszt projektu to 135.000,00 zł

12. Miejska wypożyczalnia rowerów "Kołobrzeski Rower Miejski"
Założeniem projektu jest utworzenie kilku punktów na terenie miasta ze stacjami rowerowymi czyli bezobsługowymi wypożyczalniami. Realizacja zadania ma przyczynić się do rozwiązania problemu zatłoczonych ulic i pomagać w szybkim przemieszczaniu się po mieście. Będzie także promowała zdrowy styl życia i przyczyniała się do aktywizacji ruchowej mieszkańców i turystów.
Szacunkowy koszt projektu to 360.000,00 zł ( koszt inwestycyjny i roczne utrzymacie dla 7
stacji z 3 rowerami każda).

13. Plac rekreacyjno-gimnastyczny na wolnym powietrzu typu siłownia fitness na Osiedlu Ogrody
Projekt zakłada instalacje urządzeń do ćwiczeń na placu sportowo-rekreacyjnym na Osiedlu Ogrody wraz z oświetleniem i monitoringiem. Sprzęt stanowiłby uzupełnienie istniejącej już oferty sportowej.
Szacunkowy koszt projektu to 76.000,00 zł

14. Plac "Trzech Pokoleń"
Projekt zakłada powstanie na ul. Lazurowej w Radzikowie miejsca do wypoczynku dla mieszkańców i turystów. Zadanie obejmuje montaż huśtawek i zjeżdżalni dla małych dzieci, jednokierunkowego toru rowerowego, skateparku, siłowni zewnętrznej, stołu do gry w szachy oraz ławek.
Szacunkowy koszt projektu to 400.000,00 zł

15. Opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego, w tym koncepcji budowy tarasu widokowego wraz z przystanią dla niewielkich jednostek pływających.
Projekt zakłada opracowanie koncepcji funkcjonalno - przestrzennej dla terenu ZP-1 w parku im. Jedności Narodowej, z uwzględnieniem budowy tarasu widokowego o długości 250 m w stronę zachodnią od wysokości Zespołu Szkół Morskich, stanowiącego przedłużenie głównego zejścia na plażę oraz usadowienie przy nim przystani dla niewielkich jednostek pływających.
Szacunkowy koszt projektu to 100.000,00 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!