Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski w Koszalinie. Kolejna edycja warta 1,5 miliona

Marzena Sutryk
Jednym ze zrealizowanych projektów obywatelskich  jest „Bezpieczne miasteczko - bezpieczne dzieci” w Przedszkolu nr 8
Jednym ze zrealizowanych projektów obywatelskich jest „Bezpieczne miasteczko - bezpieczne dzieci” w Przedszkolu nr 8 Fot. Radosław Brzostek
Od dzisiaj mieszkańcy Koszalina mogą już zgłaszać projekty w ratuszu.

- Rozpoczynamy nabór nowych projektów autorstwa mieszkańców, którzy mają pomysły na to, jak można wydać 1,5 miliona złotych w ramach kolejnej edycji budżetu obywatelskiego - mówi Tomasz Czuczak, sekretarz miasta. - Projekty można zgłaszać do końca czerwca, drogą elektroniczną, pocztą, a także osobiście w urzędzie. Zasady podziału budżetu nie uległy zmianie. Jedynie - dla jasności, bo to wywoływało różne reakcje - pojawił się wyraźny zapis, że osoby, które zgłaszają projekty, nie mogą zasiadać w Radzie Budżetu Obywatelskiego i na odwrót.

Przypomnijmy, Rada Budżetu Obywatelskiego liczy 30 osób. Do każdej edycji jest wybierana na nowo; część to mieszkańcy, którzy sami się zgłaszają, część to przedstawiciele mediów i organizacji, a część to osoby wskazane przez prezydenta.

Zadaniem rady, która pracuje za darmo, jest wskazanie (na podstawie przyznanych punktów) 20 projektów spośród zgłoszonych pomysłów, które później są poddawane pod publiczne głosowanie. RBO zostanie wybrana w lipcu.

Pomysły mogą zgłaszać mieszkańcy (już od 16. roku życia; liczy się rocznik) oraz grupy mieszkańców, szkoły, organizacje. - By zgłosić projekt musi on mieć poparcie 15 osób, które go podpiszą - dodaje Tomasz Czuczak. - Można zgłaszać projekty do 50 tys. zł - tzw. małe oraz droższe - do 500 tys. złotych. Bardzo prosimy o przemyślenie szacunkowych kosztów realizacji danego projektu, by były one jak najbardziej realne. Dla ułatwienia w najbliższym czasie na stronie internetowej „obywatelski Koszalin” zamieścimy przykładowe kosztorysy, by mieszkańcy na tej podstawie wiedzieli, ile może kosztować boisko, ścieżka rowerowa, czy chodnik. Trzeba mieć też na względzie to, że projekty mają mieć charakter ogólnomiejski; odchodzimy od finansowania np. wyposażenia sal; projekty mają służyć jak największej grupie mieszkańców. Jak boisko, to ma być dostępne dla wszystkich.

W planach jest kampania informacyjna i otwarte spotkania dla mieszkańców.

- W lipcu i sierpniu będziemy oceniać projekty pod względem merytorycznym - mówi sekretarz. - We wrześniu będzie pracować Rada Budżetu Obywatelskiego. W październiku będzie głosowanie, a w listopadzie podamy wyniki. Projekty będą realizowane w kolejnym roku, w 2017.

Tymczasem trwa realizacja tych projektów, które wygrały w poprzedniej edycji. - Do października wszystko powinno być gotowe. Jedynie sekundniki wypadły z listy, z uwagi na wątpliwości ministerstwa, co do tego, czy należy je montować, czy nie (pisaliśmy o tym - dop. red.) - wyjaśnia Tomasz Czuczak.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!