Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bujdy na resorach

(kos)
3,99 złotego za Pb 95 to marzenie wielu koszalińskich kierowców. Niestety, nieudolność naszych władz powoduje, że taka cena pozostanie chyba jedynie w sferze marzeń. Wystarczy jednak wyjechać choćby do Szczecina, by przekonać się, że można zatankować znacznie taniej niż u nas. Tam Pb 95 – np. w stacji BP – kosztowała kilka dni temu 4,08 złotego. U nas było wtedy prawie 4,40 złotego...
3,99 złotego za Pb 95 to marzenie wielu koszalińskich kierowców. Niestety, nieudolność naszych władz powoduje, że taka cena pozostanie chyba jedynie w sferze marzeń. Wystarczy jednak wyjechać choćby do Szczecina, by przekonać się, że można zatankować znacznie taniej niż u nas. Tam Pb 95 – np. w stacji BP – kosztowała kilka dni temu 4,08 złotego. U nas było wtedy prawie 4,40 złotego... Piotr Czapliński
Prezydent Rzeszowa w końcu nie wytrzymał, uderzył ręką w stół i powiedział: dość! Dość drenowania kieszeni kierowców przez tamtejszą miejską stację paliw. Efekt? Obniżka ceny benzyny o około 30 groszy na litrze. A co nasi włodarze? Nie robią nic!

Prezydent Rzeszowa, widząc z dnia na dzień galopujące stawki, polecił szefowi Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji (stacja funkcjonuje przy MPK) zrobić analizę i stwierdzić, o ile można realnie obniżyć cenę benzyny. Skutek był piorunujący. Okazało się, że można zjechać w dół z 4,26 złotego do 3,99 złotego! Przed MPK zaczęły się natychmiast ustawiać kolejki aut. Widząc to inne stacje w mieście też zostały zmuszone do cięć w cennikach. Wczoraj już wiele z nich oferowało Pb 95 poniżej 4 złotych za litr. - MPK sprawdził, że można sprzedawać znacznie taniej paliwo i jeszcze na tym zarabiać - mówi Marcin Stopa, rzecznik prezydenta Rzeszowa. - Marża wynosi 7 - 8 procent.
W Koszalinie sytuację mamy niemal identyczną. Przy Miejskim Zakładzie Komunikacji też działa stacja, jednak tutaj ceny są jednymi z najwyższych w mieście. Bywa, że w MZK jest nawet drożej niż w Orlenie. Przy przychylności władz można by i u nas wprowadzić model rzeszowski. W końcu prezydent mógłby wywiązać się z obietnic i spowodować, by za paliwo w MZK płacono konkurencyjne stawki. - Sprawa z Rzeszowa jest nam znana - twierdzi Grzegorz Śliżewski, rzecznik prezydenta Koszalina. - Prezydent Mirosław Mikietyński zastanowi się, czy podobne rozwiązanie można wprowadzić u nas. Nie wiemy dokładnie, jak sytuacja wygląda w Rzeszowie, czy tamtej stacji nie dofinansowuje miasto, co mogłoby być uznane za prowadzenie nieuczciwej konkurencji. Musimy działać zgodnie z prawem i nie możemy ustalić cen dumpingowych (celowo zaniżonych - dop. aut.). Ważna jest też jakość paliwa, a tę w MZK mamy najwyższą. Pamiętajmy, że po uruchomieniu punktu MZK, paliwo tam sprzedawane było jednym z najtańszych w mieście i dlatego inne stacje też musiały wprowadzić obniżki. To wymierny efekt. Ponadto zwróciliśmy się do Urzędu Antymonopolowego, aby zbadał, czy w Koszalinie nie ma zmowy paliwowej. Uznał, że nie.
Podobne bajki słyszeliśmy z ust urzędników i prezydenta wiele razy. Nikt już nie uwierzy w te bujdy. Jakie wymierne efekty?! W MZK paliwo jest jednym z najdroższych w mieście. To jest bezsporny fakt. Pb 95 kosztuje około 4,40 złotego za litr, a w Rzeszowie o ponad 40 groszy mniej! Tyle że tam prezydent dba o mieszkańców, a nasz bawi się w analizy, obmyśla strategie, zamiast podobnie jak jego kolega z Rzeszowa uderzyć ręką w stół.
- Można dobrze zarabiać na zwiększaniu ilości sprzedawanego paliwa, a nie na podwyższaniu stawek - dodaje M. Stopa. - Nie możemy pozwolić, by miejska stacja była nieopłacalna, ale musimy dbać do interesy zmotoryzowanych. Zgodnie z prawem, nie stosujemy także żadnych cen dumpingowych. Sprzedaży paliw nie dotujemy z pieniędzy publicznych. Stacja sama się utrzymuje. I robi to z powodzeniem nawet przy tak dużej obniżce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!