Bułgaria: unikalny krzyż robiony przez mnicha przez kilkanaście lat i inne "cuda" klasztoru

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Jurek Niemociński
Udostępnij:
W muzeum najsłynniejszego bułgarskiego monastyru znajduje się prawdziwy skarb. To wyrzeźbiony z jednego kawałka bukszpanu krzyż. Praca zajęła mnichowi kilkanaście lat. Stracił przez nią wzrok.

Stojąc w jednej z salek muzeum monastyru Rilskiego, położonego 120 km na południe od Sofii, nie sposób nie dostrzec niezwykłego eksponatu. To krzyż wykonany z jednego kawałka bukszpanu. Ma 80 cm wysokości i 42 cm szerokości. Wykonał go biedny duchowny Rafail/Rafael.

Poświęcił kilkanaście lat pracy nad drewnianym krucyfiksem, używając narzędzia do grawerowania i soczewek powiększających. Zakończył unikalne dzieło w roku 1802 i stworzył 104 sceny biblijne i 650 miniaturowych figurek. Zdziwiony? Dodajmy, że każda postać ma inną twarz, wyrażającą emocje! To cenne arcydzieło miniaturowej rzeźby w drewnie jest najsłynniejszym eksponatem w głównym muzeum klasztoru Rila.

Stracił wzrok!
Mnich przypłacił jednak swoją benedyktyńską pracę utratą… wzroku. Dziś to cudo podziwia obowiązkowo każdy, kto poświęci błękitne niebo i wypoczynek na bułgarskiej plaży, aby choć niewielki czas przeznaczyć na odwiedzenie klasztor Rila i wspomnianego muzeum.

Nie można bowiem pominąć samego klasztoru św. Iwana z Riły. To unikalny obiekt, który został założony w X wieku i jest największym oraz najsłynniejszym klasztorem prawosławnym w Bułgarii. Jest uważany za jeden z najważniejszych zabytków historycznych, kulturowych i architektonicznych Bułgarii i jest jedną z największych atrakcji turystycznych w tej części Starego Kontynentu. O jego wartości niech świadczy fakt, że został on nawet uwieczniony na bułgarskiej walucie, dokładnie na odwrocie banknotu o nominale jednego lewa, który został wyemitowany w 1999 roku.

Znany jest nie tylko w Bułgarii ale i na całym świecie. W 1976 roku został uznany za narodowy zabytek historyczny, a następnie wpisano go na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1983 roku. Lepszej nobilitacji i reklamy nie mógł otrzymać.

To nie pustelnik
Chociaż wielu uważa, że klasztor założył pustelnik św. Iwan z Riły, który mieszkał w pobliskiej jaskini za rządów cara Piotra I, to naprawdę zbudowali go jego uczniowie. Obecne położenie klasztor zawdzięcza feudalnemu władcy o imieniu Chrelio, który w 1335 r. wzniósł wieżę obronną oraz niedaleko niewielką cerkiew. Z tej pierwszej cerkwi zachowały się tylko rzeźbione drzwi ołtarzowe oraz tron Chrelia oraz dwie średniowieczne ikony: jedna przedstawia patrona klasztoru, św. Iwana Rylskiego, druga św. Arseniusza. Przez wiele lat bułgarscy władcy nie żałowali środków na utrzymanie klasztoru aż do podboju osmańskiego, osiągając kulturowy i duchowy szczyt do XIV wieku.

Po najeździe tureckim pod koniec XIV wieku klasztor został w dużej części zniszczony i w takim stanie pozostawał do połowy XV wieku. Dopiero dzięki hojności Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, pod koniec XV wieku odbudowano monastyr w Ryle, a do kompleksu przeniesiono relikwie Iwana Rylskiego. Został on jednak ponownie zniszczony przez pożar w 1833 roku, szybko jednak dzięki hojności bogatych Bułgarów odbudowany.

Jego wnętrze robi wrażenie, niektórzy zwiedzający mówią, że dosłownie „kapie” od złota. Główny kościół klasztoru Riła zbudowano w połowie XIX wieku, ma pięć kopuł, trzy ołtarze i dwie boczne kaplice. Jednym z jego najcenniejszych elementów jest pozłacana ściana ikon religijnych, których wyrzeźbienie zajęło czterem rzemieślnikom aż pięć lat. W tym kompleksie można też zamieszkać. Część bowiem została zamieniona w hotel, a kiedy odpoczniemy warto podziwiać inne skarby zgromadzone w tym miejscu.

Kiedy słyszy się rozmowy zwiedzających padają słowa, że to bajeczne, uduchowione miejsce. Coś jest na rzeczy, podobnie, jak wspomniane muzeum przylegające do klasztoru, które działa od niedawna, ale liczba zgromadzonych eksponatów, jak wspomniany krzyż z bukszpanu robią nie lada wrażenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Materiał oryginalny: Bułgaria: unikalny krzyż robiony przez mnicha przez kilkanaście lat i inne "cuda" klasztoru - Polska Times

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Koszaliński
Dodaj ogłoszenie