1/10
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Podczas prac ziemnych przy drodze krajowej nr 20 w Śmiadowie...
fot. Andrzej Żabski

Podczas prac ziemnych przy drodze krajowej nr 20 w Śmiadowie odkryto pamiątkę z czasów II wojny światowej. To świetnie zachowany bunkier, tzw. tobruk.

W okolicach Śmiadowa (gmina Borne Sulinowo) rozpoczęły się prace przy przebudowie odcinka DK20. Zamiast ponad kilometra śliskiej i niebezpiecznej kostki brukowej pojawi się nawierzchnia asfaltowa. Tuż obok prywatny właściciel prowadzi prace niwelacyjne szykując teren pod działki. - W ostatnich dniach przy tej okazji w rejonie Śmiadowa został odkopany kolejny bunkier – mówi Andrzej Żabski, pasjonat historii fortyfikacji ze Szczecinka, który wykorzystał okazję, aby przeprowadzić dokładne oględziny znaleziska. - Jest to małe stanowisko broni maszynowej typu Ringstand 58c tzw. tobruk. Wcześniej obiekt znajdował się w gęstych krzakach i był prawie całkowicie zasypany. Znany był jedynie małej garstce pasjonatów militariów. Dzięki prowadzonym pracom ziemnym został całkowicie odkopany.

Tobruk znajduje się on kilometr za wsią Śmiadowo w odległości 250 metrów od drogi krajowej nr 20 prowadzącej do Stargardu Szczecińskiego. Skąd się tu wziął? Droga nad jeziorem Śmiadowo miała strategiczne znacznie i dlatego Niemcy przed wybuchem II wojny światowej ulokowali w pobliżu potężne umocnienia, jedne z większych na Wale Pomorskim. Mowa o sieci podziemnych fortyfikacji zwany Grupą Warowną Góra Śmiadowska. Tworzy je 6 obiektów połączonych korytarzami. Tobruk uzupełniał system obronny. Po wojnie umocnienia Góry Śmiadowskiej skrupulatnie zniszczono, ale tobruk przetrwał w niemal nienaruszonym stanie.

Postawiono go zapewne już w obliczu nadciągającej rosyjskiej ofensywy. Ringstand, wzorowany na włoskich schronach używanych m.in. podczas walk w Afryce (stąd potoczna nazwa – tobruk – od miejsca słynne bitwy o Tobruk. Żelbetowy bunkier umożliwiał obronę okrężną, dwuosobowa załoga mogła prowadzić ogień z ciężkiego karabinu maszynowego. Czasami montowano tam moździerz lub wieżę czołgową.

- Identyczny stał za naszym bunkrem trzesieckim, ale rozkruszono go w czasie, gdy działała tu żwirownia – mówi Piotr Letki ze stowarzyszenia opiekującego się skansenem wojskowym, jaki powstał wokół bunkra. – Oczywiście chętnie przyjęlibyśmy śmiadowski tobruk, ale z tego co wiem, ma tam zostać. Transport byłby bardzo kosztowny, choć takie rzeczy już robiono.

- Nie wszyscy mieszkańcy Szczecinka zdają sobie sprawę, że w okresie II wojny światowej miasto było silny, punktem oporu na linii fortyfikacji Wału Pomorskiego – mówi Andrzej Żabski. - Do dzisiaj zachodnie obrzeża Szczecinka naszpikowane są dużą liczną betonowych bunkrów. W obrębie samego miasta mamy około 30 żebelbetowych reliktów Wału Pomorskiego. W okolicznych lasach ciągną się natomiast kilometry okopów i setki kolejnych bunkrów. Obiekty te są z reguły dobrze zamaskowane i obsypane ziemią. Rzadko można je oglądać w pełnej okazałości jak np. schron ciężki B-Werk przy drodze do Trzesieki.

Rajmund Wełnic

Zobacz także Zlot militarny w Bornem Sulinowie

Zobacz również

Banknoty warte fortunę! Sprawdź, czy masz je w swoim domu. Mogą być warte majątek

Banknoty warte fortunę! Sprawdź, czy masz je w swoim domu. Mogą być warte majątek

Wcześniejsza emerytura. Kto może ubiegać się o emeryturę stażową?

Wcześniejsza emerytura. Kto może ubiegać się o emeryturę stażową?

Polecamy

Sztokholm zdobyty! Kapitalna Anna Kiełbasińska na 400 metrów

Sztokholm zdobyty! Kapitalna Anna Kiełbasińska na 400 metrów

Wypadek na rowerze koło Szczecinka. Śmigłowiec zabrał rannego chłopca

Wypadek na rowerze koło Szczecinka. Śmigłowiec zabrał rannego chłopca

Szef NATO ostrzega Putina przed eskalacją konfliktu

Szef NATO ostrzega Putina przed eskalacją konfliktu

Więcej informacji na stronie głównej Głos Koszaliński
Dodaj ogłoszenie