Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bunkry to nasz skarb

Rajmund Wełnic [email protected]
Mirosław Otolski (z lewej) i Krzysztof Kucharski we wnętrzu jednego z bunkrów na przedpolach Szczecinka od strony Koszalina.
Mirosław Otolski (z lewej) i Krzysztof Kucharski we wnętrzu jednego z bunkrów na przedpolach Szczecinka od strony Koszalina.
Szczecineccy nauczyciele Krzysztof Kucharski i Mirosław Otolski napisali książkę poświęconą miejscowym umocnieniom Wału Pomorskiego.

TO, CZEGO NIE WIESZ O WALE

TO, CZEGO NIE WIESZ O WALE

Wał Pomorski (niem. Pommerstellung) to ciąg głęboko ufortyfikowanych umocnień wznoszonych przez Niemców od lat 30. XX w. na ówczesnym pograniczu polsko-niemieckim: od Słupska po Kostrzyn nad Odrą. Wzniesiono tysiące różnych obiektów (schronów, zapór czołgowych, pozycji artyleryjskich), często wykorzystując po mistrzowsku ukształtowanie terenu z bagnami, rzekami i jeziorami. Budowę umocnień kończono w ostatniej fazie wojny. Wał nie zatrzymał ofensywy wojsk polskich i radzieckich w 1945 roku. Był już wówczas nieco przestarzały. Niemcom także brakowało wojsk, aby w pełni obsadzić umocnienia i często upuszczali je bez walki w obawie przed okrążeniem (tak było m.in. w Szczecinku). Tam jednak, gdzie dochodziło do walk, za przełamanie Wału Pomorskiego trzeba było zapłacić wielką daninę krwi.

Efekt wieloletniej pasji pozwoli odkryć na nowo ten skarb nie tylko turystom.

Z pras drukarni w Bydgoszczy schodzi właśnie przewodnik "Szczecineckie fortyfikacje Pommerstellung d-1" autorstwa Krzysztofa Kucharskiego i Mirosława Otolskiego, nauczycieli w miejscowej szkole społecznej.

- Pomysł chodził za nami od dawna, bo dostępne na rynku książki opisują zwykle cały pas umocnień Wału Pomorskiego - Mirosław Otolski wyjaśnia, że ich publikacja jest kompedium wiedzy tylko o szczecineckim odcinku fortyfikacji. Na dodatek ma charakter przewodnika historycznego.

Czytelnik, nawet niezbyt interesujący się historią i wojskowością, znajdzie tu łatwo przyswajalne informacje o fortyfikacjach w Szczecinku i najbliższej okolicy. Dodajmy, że w latach 30. XX wieku w Szczecinku znajdowało się jedno z centrów budowy Wału Pomorskiego. Opisy pokazują, jak bunkry i schrony wyglądały w czasie II wojny światowej, a jak obecnie. Są także oczywiście zdjęcia i rekonstrukcje najważniejszych obiektów z wyposażeniem w dużej części zniszczonych dopiero po wojnie. Nie zabrakło również mapek z dokładnymi wskazówkami jak dojść do 25 obiektów rozrzuconych na terenie od Mulistego Potoku po drugiej stronie jeziora Trzesiecko przez Bugno i po Gałowo.

Książka zawiera także najnowsze ustalenia przebiegu walk o Szczecinek w roku 1945 oraz słowniczek terminologii wojskowej. To pierwsze tego typu wydawnictwo.
Przewodnik, na razie w nakładzie 800 egzemplarzy, wydała Samorządowa Agencja Promocji i Kultury. - Myślę, że chętnie sięgną po nią nie tylko miłośnicy historii i militariów, ale i turyści odwiedzający nasze miasto - mówi Łukasz Koczan z SAPiK. - Dawne fortyfikacje, umocnienia i bunkry są wielką atrakcją turystyczną w całej Polsce, dlaczego więc nie miałoby być podobnie w Szczecinku?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!