Bunkry wyjrzały zza drzew

  Bunkry wyjrzały zza drzew

  Rajmund Wełnic rajmund.welnic@gk24.pl

  Głos Koszaliński

  Aktualizacja:

  Głos Koszaliński

  Wzgórze, pod którym ukryto bunkry i korytarze grupy warownej, straciło większość drzew.

  Wzgórze, pod którym ukryto bunkry i korytarze grupy warownej, straciło większość drzew. ©Fot. Rajmund Wełnic

  Góra Śmiadowska w gminie Borne Sulinowo, jedna z największych poniemieckich fortyfikacji Wału Pomorskiego, została ogołocona z drzew. Miłośnicy historii regionu biją na alarm.
  Wzgórze, pod którym ukryto bunkry i korytarze grupy warownej, straciło większość drzew.

  Wzgórze, pod którym ukryto bunkry i korytarze grupy warownej, straciło większość drzew. ©Fot. Rajmund Wełnic

  HISTORIA

  HISTORIA


  - Grupę Warowną "Buch Berge" w Śmiadowie zbudowano w latach 1935-36 na przesmyku między jeziorami Śmiadowo i Ciemino. Fortyfikacje - wraz z zaporą czołgową na drodze Szczecinek - Czaplinek - strzegły tej ważnej trasy.
  - W skład GW "Buch Berge" wchodziło 6 bunkrów połączonych siecią podziemnych korytarzy o długości 250 metrów.
  - Po wojnie Rosjanie ogołocili umocnienia z wyposażenia i wysadzili je w powietrze. Mimo to ich pozostałości do dziś stanowią imponujący przykład sztuki militarnej tamtych czasów. Można zwiedzać częściowo zasypane przejścia przy zachowaniu ostrożności (uwaga na zapadnie) i w większej grupie osób.  Larum podnieśli historycy amatorzy z portalu internetowego szczecinek. org poświęconego dziejom Szczecinka i okolic. Podczas jednej z ostatnich wizyt na Górze Śmiadowskiej zauważyli, że większość z drzew tam rosnących została wycięta. Znikły też niemal w całości zarośla i krzaki, które przez kilkadziesiąt lat świetnie maskowały pozostałości po umocnieniach.

  Internauci nie kryją oburzenia, że tak potraktowano jeden z najbardziej charakterystycznych elementów Wału Pomorskiego. Choć mocno zrujnowany, to jednak nadal jest przykładem wojennej techniki.

  Są jednak także głosy, że usunięcie chaszczy pozwoli lepiej ogarnąć rozmach budowli ukrytej we wnętrzu wzgórza. Fortyfikacje już teraz są sporą atrakcją turystyczną.

  Ale ludzie oburzeni wycinką przywołują zapisy planu zagospodarowania przestrzennego, które zakładają uporządkowanie terenu, wyznaczenie przejść, punktów obserwacyjnych i parkingu. Zakazuje się - poza cięciami sanitarnymi - usuwania drzew.

  Jak nas poinformowano w borneńskim ratuszu, teren Góry Śmiadowskiej jest własnością osoby prywatnej.
  - Wycinki dokonano bez udziału gminy - zapewnił nas wiceburmistrz Bornego Bogdan Korpal. - Może w starostwie coś na ten temat wiedzą, bo powiat zajmuje się gospodarką leśną.

  Ryszard Jasionas, dyrektor wydziału rolnictwa i leśnictwa w szczecineckim starostwie, potwierdził, że wycinka odbyła się legalnie: - Stało się to na podstawie zatwierdzonego przez nas 10-letniego planu urządzenia lasu prywatnego.
  Sam plan, według słów Ryszarda Jasionasa, zakłada m.in. pozostawienie na działce Góry Śmiadowskiej najdorodniejszych drzew w celach nasiennych.
  Niestety, nie udało nam się skontaktować z właścicielem terenu Góry Śmiadowskiej.

  JAK TU DOJECHAĆ

  Umocnienia znajdują się w Śmiadowie kilkaset metrów na północ od drogi Czaplinek - Szczecinek, kawałek za odcinkiem nad jeziorem wybrukowanym granitową kostką. Z daleka nie widać bunkrów, jedynie - mocno teraz przerzedzoną - kępę drzew.

  Czytaj treści premium w Głosie Koszalińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (10)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (10) forum.gk24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Zdjęcia ze Szczecinka

  Wideo ze Szczecinka

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Osobowość Roku 2018 - zagłosuj już dziś!

  Osobowość Roku 2018 - zagłosuj już dziś!

  Mistrzowie Handlu - zgłoś swoich kandydatów

  Mistrzowie Handlu - zgłoś swoich kandydatów

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.