Burmistrz Sianowa z wotum zaufania, absolutorium i planem na Centrum Nauki

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Maciej Berlicki
Maciej Berlicki Archiwum
Udostępnij:
Radni miejscy jednogłośnie udzielili Maciejowi Berlickiemu, burmistrzowi Sianowa, wotum zaufania i absolutorium za realizację budżetu w poprzednim roku. Burmistrz już mówi o kolejnych planach finansowych w tym nowej inwestycji - budowie Centrum Nauki.

Ostatnie zmiany ustawy o samorządzie gminnym wprowadziły obowiązek prezentowania raportu o stanie gminy.

- W całości przygotowaliśmy go własnymi siłami. Dokument ten zawiera analizę różnych obszarów tematycznych, informacje z Urzędu Miasta i Gminy Sianów oraz jednostek budżetowych - informuje burmistrz Maciej Berlicki. - Raport pokazuje stan faktyczny. Nie jesteśmy bogatą gminą, choć wiele osób nas za taką uważa. W powiecie pod względem dochodów na trzecim lub czwartym miejscu od końca. Jesteśmy za to solidni i skuteczni między innymi w dziedzinie komunalnej, pomocy społecznej, oświaty, kultury, współpracy z organizacjami samorządowymi. Nasz zespół jest kreatywny i ambitny - podkreśla Berlicki.

Radni miejscy na ostatniej sesji jednogłośnie udzielili też burmistrzowi absolutorium za realizację budżetu za rok poprzedni. - Rok bardzo wyjątkowy - akcentuje Maciej Berlicki. - Determinująca dla wielu projektów była sytuacja na rynku budowlanym. Realizację trzech inwestycji postanowiliśmy przesunąć na kolejne lata.

To m.in. fotowoltaika, przebudowa Stadionu Miejskiego i kanalizacja w trzech wioskach. Na kanalizację gmina złoży nowy wniosek o dofinansowanie - postara się o większą dotację. W projekcie stadionu zmieni się kilka zapisów. - Na przykład w budynku szatni. Musimy poszukać rozwiązań pozwalających obniżyć nieco koszty - tłumaczy Maciej Berlicki. - To nie zmienia faktu, że na same inwestycje w zeszłym roku przeznaczyliśmy 15 mln złotych, z czego 7 mln to dofinansowanie. Jednocześnie nie wzięliśmy ani złotówki pożyczki. Dochody bieżące mamy o około 8-9 proc. większe, niż wydatki, co powoduje, że budżet jest bardzo bezpieczny.

A skoro tak, to włodarze mają kolejne pomysły na inwestycje - ta najnowsza to Centrum Nauki. Nowy budynek ma stanąć przy ul. Armii Polskiej - obok ratusza, w miejscu, gdzie stoi dziś pomnik dziewczynek z zapałkami. - Oferta edukacyjna będzie bardzo nowoczesna, będzie bazować na eksperymentach. Myślę, że będzie to taki „Kopernik” w skali mikro, na nasze sianowskie możliwości. Jednocześnie stworzymy ciekawą propozycję dla uczniów z całego regionu - zapowiada burmistrz Maciej Berlicki. Umowa na dofinansowanie budowy Centrum Nauki w Sianowie z przedstawicielem Urzędu Marszałkowskiego ma być podpisana za kilka dni.

Planowany koszt inwestycji to ok. 5 mln zł. Powstać może nawet w 2021 roku.

POLECAMY TAKŻE

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

I
Iza56
Przekrety równe panie Macieju!
Przejdź na stronę główną Głos Koszaliński
Dodaj ogłoszenie