reklama

Burmistrz skarży opozycję. Za obywatela Włapko

Rajmund Wełnic
Figurka obywatela Włapko w całej okazałości
Figurka obywatela Włapko w całej okazałości Rajmund Wełnic
Burmistrz Szczecinka wniósł prywatny akt oskarżenia przeciwko radnym opozycji, który usiłowali wręczyć mu plakat z wizerunkiem obywatela Włapko.

Ostatnia sesja Rady Miasta, i tak niezwykle burzliwa, zakończyła się małym skandalem, gdy radni Razem dla Szczecinka Jacek Pawłowicz i Andrzej Grobelny chcieli wręczyć burmistrzowi Jerzemu Hardie-Douglasowi plakat ze zdjęciem gołego jegomościa z wyciągniętą ręką i napisem „koniec obywatela Włapko”. Burmistrz „podarunku” nie przyjął i już na sesji zapowiedział, że skieruje sprawę do sądu, bo wręczenie plakatu sugeruje, iż w ratuszu jest brane są łapówki, a on ma coś z tym wspólnego. Radni opozycji nie ukrywali, że chcieli w ten sposób odnieść się do programu TVN24, w którym opisano styk działalności samorządu i prywatnych firm związanych rodzinnie z osobami sprawującymi władzę. Radny Andrzej Grobelny jeszcze na sesji się zmitygował, stwierdził, że nie chciał sugerować iż burmistrz bierze łapówki i przeprosił, jeżeli powstało takie wrażenie.

Nie powstrzymało to Jerzego Hardie-Douglasa przed złożeniem do Sądu Rejonowego w Szczecinku prywatnego aktu oskarżenia o zniesławienie. – Panowie mieli świadomość, że sesja jest transmitowana, a za zniesławienie za pomocą środków przekazu grozi nawet kara pozbawienia wolności do roku – mecenas Mirosław Wacławski, pełnomocnik burmistrza, mówi, że nie chce jeszcze zdradzić, jakiej kary będzie się domagał od oskarżonych. – Przekaz akcji na sesji – i to, że autorzy figurki obywatela Włapko określili go jako symbol skorumpowanego urzędnika, jednoznacznie sugerował, że burmistrz może mieć coś wspólnego z przyjmowaniem korzyści majątkowych. Późniejsze wypowiedzi radnego dla samego faktu zaistnienia czynu karalnego nie mają w naszej ocenie znaczenia, mogą mieć co najwyżej dla kary.

- Pozwu jeszcze nie otrzymałem, więc trudno mi się do niego odnieść i komentować zarzuty – mówi radny Jacek Pawłowicz. – Na dziś mogę powiedzieć jedynie, że nie uważam, abyśmy zrobili coś zdrożnego, a posunięcie burmistrza ma zakneblować usta opozycji.

Włapko to postać stworzona przez szczecineckiego rzeźbiarza Wiesława Adamskiego przy wsparciu przedsiębiorcy Henryka Gaszkowskiego. Rzeźbiarz wykonał gipsowy odlew jegomościa w okularach, z brodą, za to zupełnie bez ubrania i nazwał go obywatel Włapko. Mówi Henryk Gaszkowski: – To ma być symbol urzędnika, który utrudnia człowiekowi życie. W ulotce kolportowanej w czasie ulicznej peregrynacji rzeźby po Szczecinku (figura jeździła na przyczepce samochodowej) panowie napisali m.in. „wydarzenie ulokowane w przestrzeni miasta wyraża swoją dramaturgią upadek moralności i godności człowieka w wyniku inflacji prawa”. Ostatnio ukonstytuował się społeczny komitet budowy pomnika obywatela Włapko, który wystąpił do Rady Miasta o wskazanie lokalizacji.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 44

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Podobno bezradne sługi mrocznego lorda zgodzą się na pomnik ale jak będzie miał fizjognomię sam wiesz kogo.

Z
Zniesławiony

Mówi się, że burmistrz wycofał akt oskarżenia za plakat obywatela Włapko. To prawda ?   

p
prawda111
W dniu 01.05.2016 o 10:21, Niemamryja napisał:

Jeszcze przed ostatnimi wyborami udało się dotrzeć do cennika pisowskiego. Za każdy wpis chwalący dobrą zmianę lub negatywny wobec PO płacono1,50 zł. Richard i inni z terrarium- możecie już pobrać swoje srebrniki.

Prawda zabolała to opluwacie innych? Zgłaszam "Portal z Halunami" w konkursie lidera gospodarczego regionu w kategorii Mocarz Hejtu. Bloger tegesik (nomen omen były pisowiec) w mowie nienawiści przebił nawet złotoustego stefana.

N
Niemamryja

Jeszcze przed ostatnimi wyborami udało się dotrzeć do cennika pisowskiego. Za każdy wpis chwalący dobrą zmianę lub negatywny wobec PO płacono1,50 zł. Richard i inni z terrarium- możecie już pobrać swoje srebrniki.

r
richard KODziarz

"Rzeczpospolita" dotarła do wiadomości rozsyłanej do działaczy Platformy Obywatelskiej. Jak czytamy, SMS głosi:
"Każda osoba funkcyjna decyzją władz partii (poseł, senator, radny, burmistrz, wójt, prezydent, pracownik biura) ma obowiązek jechać lub zapewnić osobę, która ją zastąpi. Koszt przejazdu pokrywa Platforma. Na Państwa potwierdzenia SMS z nazwiskami, oczekuję do jutra do godz. 12.00 (do soboty 30.04. -  przyp. red.). Mile widziani są Wasi przyjaciele, rodzina, znajomi - proszę tylko o podanie ich imion i nazwisk".

 

Eeee chłopaki i dziewczyny z peło jedziecie do warszafki na pochud 7 maja? Załatwiacie autokar bo bym słoiki przy okazji dla dzieciaka wysłał?

 

O
OBSERWATOR

Wszyscy psiocza kazdy ma jakies pretensje ale skoro jest tyle niejasnosci  JHD jest be to jak to sie stalo ze zostal wybrany ?Ludu moze ktos wreszcie to wyjasni  bo to wyglada na kompleks bitej zony kto nie wie wyjasniam bita zona odchodzi od meza ktory leje ja po pysko znajduje drugiego ale ten analogicznie postepuje tak samo z tym ze ona tylko takie zycie lubi bicie po pysko Skoro po pierwszej kadencji wynikly niescislosci to kto wybiera ponownie takiego czlowieka NIE bronie tylko niech ktos rozsadny wytlumaczy A pozniej lament poniekad mochery winne ale gdzie reszta .jesli sa wybory to sie idzie na nie i wybiera ALE najwiecej krzycza ci co nie byli nie oddali glosu na swjego faworyta .A TERAZ SRAKAWOJ Wszem i wobec wiadomo i nie tylko u nas ze ktora opcja jest przy wladzy  to wprowadza swoja polityke stanowiska obsadza swoimi ludzimi .Qpozycja jest po to ze by patrzec na rece i wytykac bledy  Pezyjda nowi koryto te samo i nic innego nie zmienia tylko kacykow na dyrektorskich stanowiskach spolek  AMEN

 

C
City De Vision

W zdumienie wprawiają mnie felietony publikowane na portalu szczecineckim "Miasto z Wizją".

Wprawdzie podczas 4-kwietniowej sesji Rady Miasta Szczecinek niejednokrotnie padło nazwisko pana Szycko, to jednak nie to  było bezpośrednim powodem do napisania felietonu (pt. "Radny Andrzej Grobelny - Hipokryta czy Hipokrates?"), lecz wręczenie plakatu obywatela "Włapko" burmistrzowi (w tym momencie zasiadali obok siebie dwaj burmistrzowie - tylko jeden z nich zabrał głos).

A na przytoczoną historię w felietonie pan Grobelny odpowiedział jeszcze podczas sesji i tu zacytuję wypowiedziane słowa:

 

Pan i doktor Szycko postawił mi zarzuty, które wg niego miały sugerować, że będąc inspektorem sanitarnym, wykonuję jakieś działania nieprawidłowo. Z tych zarzutów sąd I i II instancji oczyścił mnie. Stwierdził, że działania inspekcji sanitarnej i moje były od początku do końca prawidłowe i nie było żadnych podstaw do formułowania jakichkolwiek zarzutów."   

 

(za tematemszczecineckim art. pt. "Burmistrz podaje radnych do sądu. Za plakat), te słowa nie zostały zakwestionowane podczas posiedzenia przez żadnego z uczestników.

Piszą panowie w swoich felietonach, że Radny Grobelny zarzucił burmistrzowi Jerzemu Hardie-Douglasowi branie łapówek.

Po odsłuchaniu zarejestrowanego materiału filmowego stwierdzam, że nie dosłyszałem przypisywanych - w felietonach - panu Grobelnemu zarzutów - takie stwierdzenia nie padły.

Raczej to panika burmistrza przerzuciła inicjatywę opozycji na ślepy tor w centrum którego sam się znalazł.

A co do programu TVN-24 "Blisko Ludzi" - tego dobrego imienia już o wiele wcześniej nie było a program ten go całkowicie pozbawił.

 

Po emisji:

1.  Pan Suchowiejko zawiesił członkostwo w PO.

2.  Pan poseł Gawłowski z PO stwierdził, że "...liczba zleceń od spółek miejskich dla firmy syna burmistrza nie ma znaczenia. W ogóle nie powinno ich być."   

3.  Pan poseł Lubczyk  (Nowoczesna) - Brifing prasowy (na portalu iszczecinek) powiedział: 

"-Panie burmistrzu! Jeśli potwierdzą się zarzuty wobec pana współpracowników, a jest pan ich szefem to uważam, że powinien pan podać się do dymisji"         

 
T
TW Laczek

Lemingi czemu straszycie PO szkołach biedne dzieci, że za swobodę wypowiedzi w internecie będą karane? Mamy próbę zamknięcia ust narodowi? Demokracja Ratusz zabolała?

J
Józef

Sądzisz ze wspieraliby PiS gdyby nie było ustalone co za to dostaną? Całkowicie bezinteresownie? To wyższy poziom brania w łapkę, przy tym całkowicie jawny, nie pozostawiający wątpliwości.
Krytyków zachłanności kk straszą ogniem piekielnym, he he. Zresztą SLD i po również mają swoje za uszami jak chodzi o oddawanie majątku narodu.

g
gość

Józefie, szczypta logiki: po wyborach to nie łapówka, ale podziękowanie, czy też dowód uznania ;)
Poza tym co ma kościół do Włapki? :D

J
Józef

Czy pieniądze przekazane kościołowi za wsparcie z ambon przy ostatnich wyborach należy traktować jak łapówkę? Tak, przy czym została zapłacona nie z pieniędzy beneficjenta, czyli partii rządzącej, ale z kasy państwa, czyli podatków wszystkich obywateli. Także tych najbiedniejszych.

G
Gość

Warto wiedzieć:

 

Czynny żal

 

Wyłączenie odpowiedzialności karnej

Zarówno przyjmujący łapówkę jak i wręczający ją dopuszczają się przestępstwa, a zatem obydwaj w razie ujawnienia swego działania narażeni są na odpowiedzialność karną. Groźba kary sądowej, realna zarówno dla wręczającego, jak i przyjmującego prowadzi ich do przyjęcia jednakowej linii obrony i wzajemnego podtrzymywania się w zeznaniach. Dlatego, aby rozbić zrodzoną na gruncie przestępstwa solidarność-zmowę milczenia pomiędzy przyjmującym korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę oraz udzielającym takiej korzyści ustawodawca wprowadził przepisy pozwalające pod określonymi ustawą warunkami na korzystanie z bezkarności przez sprawców przestępstw określonych w następujących przepisach:

art. 229 § 1-5 kk (przekupstwo w sektorze publicznym),art. 230 a § 1 i 2 kk (handel wpływami),art. 296 a § 2 i 3 kk w zw. z § 2 (przekupstwo gospodarcze),art. 296 b § 2 i § 3 kk w zw. z § 2 (przekupstwo sportowe).

Brak takich przepisów utrudniał, bowiem skuteczną walkę z przestępczością korupcyjną. Z dobrodziejstwa bezkarności mogą skorzystać sprawcy przekupstwa, natomiast ustawodawca odmówił takiej możliwości osobom przyjmującym łapówki. Instytucja bezkarności przekupstwa obowiązująca od dnia 01 lipca 2003r., poszła tak daleko, iż nawet wtedy, gdy z inicjatywą łapówki wyszedł dający, stosuje się wobec niego przepisy uwalniające go od odpowiedzialności karnej.


Warunki skorzystania przez sprawcę przestępstwa z bezkarności

1. Korzyść majątkowa lub osobista albo jej obietnica zostały przyjęte.
W tym miejscu należy zwrócić uwagę, iż na podstawie art. 230 a karalności podlega osoba, która nie kontaktuje się bezpośrednio z osobą pełniącą funkcję publiczną, a z pośrednikiem. Gdyby czyniła to w stosunku do osoby pełniącej funkcję publiczną dopuszczałaby się przestępstwa przekupstwa czynnego (art. 229 kk). Sprawca czynu z art. 230 a kk ponosi odpowiedzialność karną jedynie wtedy, gdy obejmuje swoim zamiarem wszystkie znamiona tego przestępstwa w tym znamię bezprawności. Jeżeli więc sprawca nie zdaje sobie sprawy z tego, że wywarcie wpływu ma mieć charakter bezprawny to takie zachowanie nie wypełnia znamion tego przestępstwa.
2. Sprawca, który łapówkę wręczył zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw.

3. Sprawca, który wręczył łapówkę ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa.

Zawiadomienie organów o przestępstwie i jego okolicznościach musi nastąpić zanim organ powołany do ścigania przestępstw o tych faktach się dowiedział.
Bezkarność przewidziana we wskazanych wyżej przepisach oznacza, że organ ścigania nie wszczyna przeciwko osobie, która wręczyła łapówkę postępowania karnego, a sprawca przekupstwa występuje w sprawie przeciwko przyjmującemu łapówkę w charakterze świadka.

 

 

G
Gość

A może naczelnik ma ciche udziały w zyskach z mysiejwyspy?  

 

136

W Sztumie lotniska to chyba nie ma ale mają ZK -_-

g
gość
W dniu 22.04.2016 o 13:21, Swetriu napisał:

Co się dzieje w tym mieście, totalny brak kręgosłupa moralnego. Miał okazję burmistrz odejść z klasą po dwóch kadencjach, ale nie drugi Walesa "niechcem ale muszem" to teraz poleci z hukiem jak odrzutowiec i samolot do Chin to nie będzie.

to w Sztumie mają lotnisko? ;)

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3