Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Burmistrz skarży opozycję. Za obywatela Włapko

Rajmund Wełnic
Figurka obywatela Włapko w całej okazałości
Figurka obywatela Włapko w całej okazałości Rajmund Wełnic
Burmistrz Szczecinka wniósł prywatny akt oskarżenia przeciwko radnym opozycji, który usiłowali wręczyć mu plakat z wizerunkiem obywatela Włapko.

Ostatnia sesja Rady Miasta, i tak niezwykle burzliwa, zakończyła się małym skandalem, gdy radni Razem dla Szczecinka Jacek Pawłowicz i Andrzej Grobelny chcieli wręczyć burmistrzowi Jerzemu Hardie-Douglasowi plakat ze zdjęciem gołego jegomościa z wyciągniętą ręką i napisem „koniec obywatela Włapko”. Burmistrz „podarunku” nie przyjął i już na sesji zapowiedział, że skieruje sprawę do sądu, bo wręczenie plakatu sugeruje, iż w ratuszu jest brane są łapówki, a on ma coś z tym wspólnego. Radni opozycji nie ukrywali, że chcieli w ten sposób odnieść się do programu TVN24, w którym opisano styk działalności samorządu i prywatnych firm związanych rodzinnie z osobami sprawującymi władzę. Radny Andrzej Grobelny jeszcze na sesji się zmitygował, stwierdził, że nie chciał sugerować iż burmistrz bierze łapówki i przeprosił, jeżeli powstało takie wrażenie.

Nie powstrzymało to Jerzego Hardie-Douglasa przed złożeniem do Sądu Rejonowego w Szczecinku prywatnego aktu oskarżenia o zniesławienie. – Panowie mieli świadomość, że sesja jest transmitowana, a za zniesławienie za pomocą środków przekazu grozi nawet kara pozbawienia wolności do roku – mecenas Mirosław Wacławski, pełnomocnik burmistrza, mówi, że nie chce jeszcze zdradzić, jakiej kary będzie się domagał od oskarżonych. – Przekaz akcji na sesji – i to, że autorzy figurki obywatela Włapko określili go jako symbol skorumpowanego urzędnika, jednoznacznie sugerował, że burmistrz może mieć coś wspólnego z przyjmowaniem korzyści majątkowych. Późniejsze wypowiedzi radnego dla samego faktu zaistnienia czynu karalnego nie mają w naszej ocenie znaczenia, mogą mieć co najwyżej dla kary.

- Pozwu jeszcze nie otrzymałem, więc trudno mi się do niego odnieść i komentować zarzuty – mówi radny Jacek Pawłowicz. – Na dziś mogę powiedzieć jedynie, że nie uważam, abyśmy zrobili coś zdrożnego, a posunięcie burmistrza ma zakneblować usta opozycji.

Włapko to postać stworzona przez szczecineckiego rzeźbiarza Wiesława Adamskiego przy wsparciu przedsiębiorcy Henryka Gaszkowskiego. Rzeźbiarz wykonał gipsowy odlew jegomościa w okularach, z brodą, za to zupełnie bez ubrania i nazwał go obywatel Włapko. Mówi Henryk Gaszkowski: – To ma być symbol urzędnika, który utrudnia człowiekowi życie. W ulotce kolportowanej w czasie ulicznej peregrynacji rzeźby po Szczecinku (figura jeździła na przyczepce samochodowej) panowie napisali m.in. „wydarzenie ulokowane w przestrzeni miasta wyraża swoją dramaturgią upadek moralności i godności człowieka w wyniku inflacji prawa”. Ostatnio ukonstytuował się społeczny komitet budowy pomnika obywatela Włapko, który wystąpił do Rady Miasta o wskazanie lokalizacji.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!