Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Burza w powiecie świdwińskim. Pokazujemy relację strażaków. Uwaga, poszkodowani mogą liczyć na zasiłki

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
OSP Połczyn Zdrój / Grzegorz Sajkowski, Natalia Paradnia, Mariusz Pierz, Sławomir Malisz
Najgwałtowniejszy wiatr wiał w sobotni wieczór w powiecie drawskim, ale straty dotknęły też okolice Świdwina. Na zdjęciach strażaków z jednostek OSP widać, jak dużo pracy mieli i wciąż mają. Osoby poszkodowane mogą od państwa otrzymać pomoc.

W powiecie świdwińskim, pomiędzy Rąbinem a Świdwinem, na tory kolejowe spadły dwa drzewa – pociągi przewożące pasażerów nie zostały uszkodzone. Awaria na torze została usunięta ok 3 w nocy.

Na terenie województwa strażacy wzywani na interwencję byli niema 400 razy, usuwali połamane konary, powalone drzewa, zabezpieczali uszkodzone dachy i wypompowywali wodę z posesji.

„Od godz. 20 zostaliśmy zadysponowani przez SK KP PSP w Świdwinie do podjęcia interwencji na terenie miasta i gminy Połczyn-Zdrój oraz powiatu świdwińskiego. Działania nasze polegały na udrażnianiu dróg komunikacyjnych, usuwaniu drzew opartych o linie energetyczne oraz budynki mieszkalne. Sytuacja była bardzo dynamiczna i wymagała jednoczesnego udziału naszych 3 zastępów ratowniczych. Dzięki dużemu poświęceniu i zaangażowaniu naszych ratowników podczas dzisiejszych zdarzeń szybko i skutecznie usuwaliśmy zaistniałe zagrożenia. (...) Zastępy pracowały całą noc i dopiero około godziny 9 wróciły do jednostki.” – to relacja strażaków z OSP Połczyn Zdrój, którą zamieścili na swoim profilu na fb.

Osoby poszkodowane mogą uzyskać pomoc od państwa dla na pokrycie szkód wywołanych przez wichury. - Oprócz 6 tys. zł jednorazowego zasiłku celowego, poszkodowani mogą uzyskać do 100 tys. zł na remont lub odbudowę budynków gospodarczych oraz do 20 tys. zapomogi na odbudowę zniszczeń w budynkach i lokalach mieszkalnych – to informacja z centrum prasowego wojewody zachodniopomorskiego.

Osoby poszkodowane powinny zgłaszać się do swoich gmin z wnioskiem o uzyskanie zasiłku celowego. Po weryfikacji wnioski za pośrednictwem wojewody trafią do MSWiA. Zasiłki uruchamiane są z rezerwy celowej budżetu Skarbu Państwa.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/mswia/usuwanie-skutkow-klesk-zywiolowych

W sobotę przed godziną 20 Ochotnicza Straż Pożarna Złocieniec zaczęła być dysponowania do usuwania skutków trąby powietrznej, gradobicia oraz bardzo dużych opadów deszczu. Ze względu na ogrom pracy i zgłoszeń, zostały wezwanie siły i środki w bardzo dużej ilości - pisze na swoim profilu facebookowym OSP Złocieniec.Są to m.in. jednostki: OSP BIAŁY ZDRÓJ, Wałcz, Goleniów, Wierzchowo, Borne Sulinowo, OSP Nowe Worowo Broczyno, MDP OSP Świerczyna, Ochotnicza Straż Pożarna Warniłęg Mirosławiec, Ochotnicza Straż Pożarna w Czaplinku, Budowo, Borne Sulinowo, Machliny, oraz Szkoła Asirantów PSP Poznań i Szkoła Podoficerska PSP Bydgoszcz, obie szkoły akurat stacjonują na terenie powiatu drawskiego celem zabezpieczenia ćwiczeń.Skutki trąby są usuwane od godzin poranny i potrwają kilka dni.Zobacz także: Koszalin: Wiatr powalił drzewo na ul. Wańkowicza. Konar spadł na trzy auta

Trąba powietrzna nad Złocieńcem. Akcje strażaków [zdjęcia]

POLECAMY TAKŻE

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo