Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cenne odkrycie w Boninie: unikatowy Denar Sieciecha

Joanna Krężelewska [email protected]
Tak wygląda denar Sieciecha. Napis w otoku (Zetkeh, czyli Sieciech) jest pierwszym imieniem napisanym po polsku – najpewniej drugim najstarszym zabytkiem języka polskiego.
Tak wygląda denar Sieciecha. Napis w otoku (Zetkeh, czyli Sieciech) jest pierwszym imieniem napisanym po polsku – najpewniej drugim najstarszym zabytkiem języka polskiego. Archiwum
Wśród monet z Bonina znaleziono denar Sieciecha. - Dla numizmatyków oznacza to podniecenie graniczące z orgazmem - mówią eksperci.

Na skarb z Bonina składa się około 2000 monet oraz około 2300 "siekańców", czyli fragmentów monet - bo tylko tak na początku wieków średnich można było "rozmienić" monety o dużej sile nabywczej. Monety pochodzą z XI - XII wieku. Kryła je w sobie ziemia przy placu zabaw w Boninie. 21 października ubiegłego roku skarb znalazły trzy panie, które chciały posadzić kwiaty wokół placu.

Skarb trafił do koszalińskiego Muzeum. Sto monet przeszło już pełną konserwację. Ogromnym zaskoczeniem był fakt, że jedna z nich okazała się być wyjątkowo cenna - to pochodzący z końca XI wieku niezwykle rzadki denar palatyna Sieciecha, pierwsza w Polsce moneta prywatna. Na jej bicie zgodę wydał król Władysław Herman. To jego dworem w latach 1080 - 1100 zarządzał właśnie Sieciech.

Numizmatyk Adam Kędzierski w jednej ze swoich publikacji podaje, że znanych jest jedynie 150 denarów Sieciecha, z czego 122 sztuki pochodzą z odkrytego w 1935 r. skarbu ze Słuszkowa, który znajduje się w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej w Kaliszu.

- Co ważne, legenda otokowa denarów palatyna Sieciecha jest jednym z najstarszych zabytków języka polskiego - mówi Andrzej Lachowicz, pasjonat numizmatyk. - Denar prawdopodobnie był bity w dwóch mennicach, w grodach Sieciecha koło Płocka i pod Krakowem - dodaje. - Takie znalezisko dla numizmatyka to prawdziwy skarb.
Kiedy będzie można przyjrzeć się dokładnie cennym monetom? Na wakacje Muzeum szykuje ekspozycję skarbu z Bonina.

Monety to przede wszystkim denary krzyżowe z terenów saksońskich i meklemburskich. Możliwe, że wśród nich jest wybijany przez Arabów dirhem z VIII w.

Nie można też jeszcze jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak monety znalazły się w bonińskiej ziemi. Być może zostały zakopane na trasie szlaku kupieckiego do Kołobrzegu.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!