Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku! Zapraszamy!

opr. redakcja
Witaj w Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku! To bez wątpienia najmłodsza placówka edukacyjna, dla której organem prowadzącym jest szczecineckie Starostwo Powiatowe. Kilkanaście dni temu po cichu obchodziła swoje czwarte urodziny. CEEiRJ, to mały raj dla miłośników fauny i flory, akwarystyki, sportów wodnych, a także dom dla wielu uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Księżnej Elżbiety w Szczecinku.

Okazałe Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior dysponuje dwunastoma salami dydaktycznymi i prezentacyjnymi, w których można zapoznać się z ekosystemem lasu, łąki, wody, odnawialnymi źródłami energii, a nawet akwariami, wypełnionymi rybami, żyjącymi na co dzień w polskich jeziorach i rzekach. Do dyspozycji odwiedzających dostępne jest także świetnie wyposażone laboratorium, sala programowania i obróbki metali wraz z drukarką 3D oraz sala doświadczalna - nierozłącznego łączenia metali wraz z robotem spawalniczym. Nie trudno zatem wyobrazić sobie, że dotychczas gościło tu niemal 40 tysięcy osób na zajęciach, konferencjach, szkoleniach i lekcjach tematycznych oraz spotkaniach, przygotowanych przez kadrę Placówki.

- Gdy w 2016 roku rozpoczynaliśmy przygodę z edukacją ekologiczną - wszystko było dla nas nowe - mówi Radosław Wąs, dyrektor CEEiRJ. - Od kwestii organizacyjnych i merytorycznych, po stworzenie zespołu pracowników. Nie wiedzieliśmy, czy sam pomysł stworzenia nietypowej placówki oświatowej „chwyci” i czy będzie zainteresowanie tym, co chcieliśmy zrobić i zrealizować.

- Nie można było skopiować czegoś, co istniało, ani skorzystać z opracowanego wcześniej wzorca, więc zakasaliśmy rękawy i wzięliśmy się do pracy, która trwa do dziś. Nowe pomysły pojawiają się niemal każdego dnia. Nie ma miesiąca podobnego do drugiego - wiedzą to wszyscy ci, którzy pojawiają się na przygotowywanych przez nas zajęciach. Nasza Placówka zmienia się bez przerwy, także dzięki funduszom zewnętrznym i ciekawym ludziom, których poznajemy w trakcie naszej działalności - dodaje Radosław Wąs.

CEEiRJ poza działalnością ekologiczną prowadzi także zajęcia pozalekcyjne, w ramach klubów i sekcji zainteresowań. Mieszkańcy Powiatu Szczecineckiego bez wątpienia znają „Klub Młodego Odkrywcy”, sekcję żeglarska, sekcję wędkarska „Catch & Release”, sekcję nart wodnych i wakeboardingu, sekcję ratowniczą „Błękitny Patrol”, sekcję turystyczno - krajoznawczą „Klub Eko-Turysty”, sekcję „Posłuchaj, powąchaj, posmakuj - Mały Chemik”, sekcję „Młody Technik”, czy choćby warsztaty mikroskopowe, w których zajęcia odbywają się cyklicznie raz lub dwa razy w tygodniu, a z których rocznie korzysta wielu uczniów szczecineckich szkół.

W ramach działalności CEEiRJ wzięło na siebie organizację szkoleń i konferencji naukowych o zasięgu ogólnokrajowym. Największa z nich, to RevitaLife, cykliczna konferencja poświęcona metodologii i

problematyce zabiegów rekultywacyjnych, na której corocznie pojawia się krajowa czołówka specjalistów z tej wyjątkowej dziedziny.

Działalność na polu edukacji ekologicznej, to jednak nie wszystko, czym zajmuje się Placówka. Z racji położenia Centrum stało się domem szczecineckich „wodniaków”. To tutaj swoją siedzibę mają także szczecineccy żeglarze z ŻMKS „Orlę”, płetwonurkowie z grupy ratowniczej „Murena”, a także ratownicy WOPR, dbający o bezpieczeństwo na miejskich plażach. To tu corocznie odbywają się uroczystości otwarcia sezonu wodniackiego, a także regaty żeglarskie i imprezy wędkarskie.

Od 2017 roku, w ramach CEEiRJ funkcjonuje również szczecinecka Bursa Szkolna nr 2, w której mieszkają uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Księżnej Elżbiety w Szczecinku. Obecnie jest to aż 93 uczniów.

- Od 2018 roku działamy jako Ośrodek Popularyzujący Naukę, co daje nam możliwość rozwoju i wymiany doświadczeń oraz pomocy dydaktycznych, pomiędzy tego typu placówkami działającymi zarówno w kraju jak i za granicą. To wielka szansa, z której jak nam się wydaje - korzystamy najlepiej, jak tylko można. Nie boimy się wciąż pytać i korzystać z rad zapraszanych do nas specjalistów i pasjonatów. Zapraszamy także Ciebie! Przyjdź, zobacz, skorzystaj - to od lat powtarzamy wszystkim chętnym i zainteresowanym naszą Placówką - kończy Radosław Wąs.

Siedziba Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior – Zespół Placówek Oświatowych znajduje się w Szczecinku, przy ul. Mickiewicza 2. Kontakt telefoniczny możliwy pod numerem: 94 712 88 00, e-mail: sekretariat@eco.szczecinek.pl

Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty na

www.eco.szczecinek.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński
Dodaj ogłoszenie