MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku! Zapraszamy!

opr. redakcja
Witaj w Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku! To bez wątpienia najmłodsza placówka edukacyjna, dla której organem prowadzącym jest szczecineckie Starostwo Powiatowe. Kilkanaście dni temu po cichu obchodziła swoje czwarte urodziny. CEEiRJ, to mały raj dla miłośników fauny i flory, akwarystyki, sportów wodnych, a także dom dla wielu uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Księżnej Elżbiety w Szczecinku.

Okazałe Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior dysponuje dwunastoma salami dydaktycznymi i prezentacyjnymi, w których można zapoznać się z ekosystemem lasu, łąki, wody, odnawialnymi źródłami energii, a nawet akwariami, wypełnionymi rybami, żyjącymi na co dzień w polskich jeziorach i rzekach. Do dyspozycji odwiedzających dostępne jest także świetnie wyposażone laboratorium, sala programowania i obróbki metali wraz z drukarką 3D oraz sala doświadczalna - nierozłącznego łączenia metali wraz z robotem spawalniczym. Nie trudno zatem wyobrazić sobie, że dotychczas gościło tu niemal 40 tysięcy osób na zajęciach, konferencjach, szkoleniach i lekcjach tematycznych oraz spotkaniach, przygotowanych przez kadrę Placówki.

- Gdy w 2016 roku rozpoczynaliśmy przygodę z edukacją ekologiczną - wszystko było dla nas nowe - mówi Radosław Wąs, dyrektor CEEiRJ. - Od kwestii organizacyjnych i merytorycznych, po stworzenie zespołu pracowników. Nie wiedzieliśmy, czy sam pomysł stworzenia nietypowej placówki oświatowej „chwyci” i czy będzie zainteresowanie tym, co chcieliśmy zrobić i zrealizować.

- Nie można było skopiować czegoś, co istniało, ani skorzystać z opracowanego wcześniej wzorca, więc zakasaliśmy rękawy i wzięliśmy się do pracy, która trwa do dziś. Nowe pomysły pojawiają się niemal każdego dnia. Nie ma miesiąca podobnego do drugiego - wiedzą to wszyscy ci, którzy pojawiają się na przygotowywanych przez nas zajęciach. Nasza Placówka zmienia się bez przerwy, także dzięki funduszom zewnętrznym i ciekawym ludziom, których poznajemy w trakcie naszej działalności - dodaje Radosław Wąs.

CEEiRJ poza działalnością ekologiczną prowadzi także zajęcia pozalekcyjne, w ramach klubów i sekcji zainteresowań. Mieszkańcy Powiatu Szczecineckiego bez wątpienia znają „Klub Młodego Odkrywcy”, sekcję żeglarska, sekcję wędkarska „Catch & Release”, sekcję nart wodnych i wakeboardingu, sekcję ratowniczą „Błękitny Patrol”, sekcję turystyczno - krajoznawczą „Klub Eko-Turysty”, sekcję „Posłuchaj, powąchaj, posmakuj - Mały Chemik”, sekcję „Młody Technik”, czy choćby warsztaty mikroskopowe, w których zajęcia odbywają się cyklicznie raz lub dwa razy w tygodniu, a z których rocznie korzysta wielu uczniów szczecineckich szkół.

W ramach działalności CEEiRJ wzięło na siebie organizację szkoleń i konferencji naukowych o zasięgu ogólnokrajowym. Największa z nich, to RevitaLife, cykliczna konferencja poświęcona metodologii i

problematyce zabiegów rekultywacyjnych, na której corocznie pojawia się krajowa czołówka specjalistów z tej wyjątkowej dziedziny.

Działalność na polu edukacji ekologicznej, to jednak nie wszystko, czym zajmuje się Placówka. Z racji położenia Centrum stało się domem szczecineckich „wodniaków”. To tutaj swoją siedzibę mają także szczecineccy żeglarze z ŻMKS „Orlę”, płetwonurkowie z grupy ratowniczej „Murena”, a także ratownicy WOPR, dbający o bezpieczeństwo na miejskich plażach. To tu corocznie odbywają się uroczystości otwarcia sezonu wodniackiego, a także regaty żeglarskie i imprezy wędkarskie.

Od 2017 roku, w ramach CEEiRJ funkcjonuje również szczecinecka Bursa Szkolna nr 2, w której mieszkają uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Księżnej Elżbiety w Szczecinku. Obecnie jest to aż 93 uczniów.

- Od 2018 roku działamy jako Ośrodek Popularyzujący Naukę, co daje nam możliwość rozwoju i wymiany doświadczeń oraz pomocy dydaktycznych, pomiędzy tego typu placówkami działającymi zarówno w kraju jak i za granicą. To wielka szansa, z której jak nam się wydaje - korzystamy najlepiej, jak tylko można. Nie boimy się wciąż pytać i korzystać z rad zapraszanych do nas specjalistów i pasjonatów. Zapraszamy także Ciebie! Przyjdź, zobacz, skorzystaj - to od lat powtarzamy wszystkim chętnym i zainteresowanym naszą Placówką - kończy Radosław Wąs.

Siedziba Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior – Zespół Placówek Oświatowych znajduje się w Szczecinku, przy ul. Mickiewicza 2. Kontakt telefoniczny możliwy pod numerem: 94 712 88 00, e-mail: [email protected]

Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty na

www.eco.szczecinek.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo