MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Edukacji Ogrodniczej. Nasi ogrodnicy i weterynarze

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Uczniowie w szklarni
Uczniowie w szklarni Andrzej Szkocki
Centrum Edukacji Ogrodniczej ma w ofercie naukę w technikum oraz w szkole branżowej. Specjalizacje są ściśle związane z naturą. Tu można pracować z roślinami i zwierzętami. To przyjemna, chociaż trudna i często skomplikowana praca. Ważne, że poszukiwana na rynku.

Uczniowie Technikum Ogrodniczego mają możliwość zdobycia kwalifikacji zawodowych w trzech zawodach: technik ogrodnik, technik architektury krajobrazu, technik weterynarii.

Praktyki zawodowe i zajęcia praktyczne odbywają się w warsztatach szkolnych lub w firmach branżowych, współpracujących ze szkołą.

Atuty szkoły to: nowoczesne pracownie kształcenia zawodowego, własne poletka dydaktyczne, sady, szkółka roślin ozdobnych, nowoczesne szklarnie, w których odbywają się zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe,

własne ścieżki dydaktyczne,

nowoczesny sprzęt specjalistyczny, kursy prawa jazdy kat. B i T, kursy umiejętności zawodowych i kwalifikacji zawodowych, np. rolnik, florysta, uprawnienia ogrodnicze lub rolnicze (dofinansowanie dla młodych rolników i ogrodników), współpraca z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym i pracodawcami, internat szkolny i stołówka szkolna, monitoring, stały dostęp do Internetu (Wi-Fi), przyjazne grono pedagogiczne, dostosowanie warunków nauki dla uczniów ze specyficznymi potrzebami.

Zawód technika ogrodnika szczególnie jest polecany tym wszystkim, którzy chcieliby:

projektować i zakładać ogrody przydomowe, produkować warzywa i rośliny ozdobne, prowadzić plantacje i sady owocowe, prowadzić własne gospodarstwo ogrodnicze o charakterze produkcyjnym lub usługowym (więcej informacji w zakładce „oddziały”).

Zawód technika architektury krajobrazu jest polecany osobom zainteresowanym: możliwością zagospodarowania terenów zieleni, upiększaniem skwerów miejskich, tworzeniem parków i ogrodów przydomowych, przywracaniem terenom miejskim naturalnych właściwości, zazielenianiem osiedli mieszkaniowych, projektowaniem ogrodów i obiektów małej architektury (altany, pergole) (więcej informacji w zakładce „oddziały”).

Zawód technika weterynarii polecany jest osobom, które: kochają zwierzęta, chcą się nimi opiekować i wykonywać czynności, niewymagające specjalistycznej wiedzy medycznej lekarza weterynarii, są zainteresowane prowadzeniem chowu i hodowli zwierząt gospodarskich i towarzyszących (więcej informacji w zakładce „oddziały”).

Technikum Ogrodnicze powstało w 2002 roku na bazie 5-letniego Technikum Ogrodniczego, kształcącego w zawodzie technika ogrodnika i na bazie Liceum Agrobiznesu, przygotowującego do zawodu technika agrobiznesu.

Szkoła realizuje projekty dofinansowane ze środków Unii Europejskiej. Uczniowie mogą odbyć praktykę zawodową na terenie Niemiec i Holandii.

Ponadto uczniowie, uczestnicząc w zajęciach projektowych i zajęciach kursowych, uzyskują dodatkowe uprawnienia i zaświadczenia przydatne na rynku pracy.

Współpraca z pracodawcami odbywa się w zakresie: realizacji zajęć praktycznych, realizacji praktyk zawodowych, organizacji wycieczek dydaktycznych, prowadzonej produkcji ogrodniczej, organizowanych szkoleń, warsztatów i seminariów.

Kształcenie w zawodzie technik architektury krajobrazem zostało objęte patronatem Katedry Architektury Krajobrazu Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w 2015 roku.

Uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia nr 7 mają możliwość zdobycia kwalifikacji zawodowych w zawodzie: mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych, ogrodnik.

Mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych to zawód polecany osobom zainteresowanym obsługą i serwisowaniem różnorodnych urządzeń wykorzystywanych - nie tylko! - w rolnictwie i ogrodnictwie, przetwórstwie roślinnym i zwierzęcym, w zakładaniu i pielęgnowaniu terenów zieleni oraz w prowadzeniu niektórych prac ziemnych (urządzenia melioracyjne).

Zawód ogrodnika jest polecany tym wszystkim, którzy chcieliby projektować i zakładać ogrody przydomowe, uprawiać warzywa, a także hodować kwiaty oraz zakładać sady, jak również prowadzić własne gospodarstwo ogrodnicze lub podjąć pracę zawodową w ogrodniczych przedsiębiorstwach produkcyjnych i usługowych.

Nauka w Branżowej Szkole I stopnia trwa 3 lata. Absolwent otrzymuje świadectwo ukończenia szkoły oraz może przystąpić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Ma możliwość kontynuowania nauki w Branżowej Szkole II stopnia.

Szkoła posiada ponad 70-letnią tradycję szkolenia absolwentów na potrzeby ogrodnictwa.

Od ponad dziesięciu lat (rok szkolny 2007/2008) jest realizowane kształcenie integracyjne, dostosowując wymagania do uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera