Centrum Kształcenia Ustawicznego ma ofertę dla każdego

Artykuł sponsorowany Centrum Kształcenia Ustawicznego
Centrum Kształcenia Ustawicznego w Koszalinie to szkoła z historią. CKU powstało w 1946 roku jako szkoła techniczna. Dziś to nowoczesna placówka dla każdego. Nie ma w tych słowach przesady - w szkole uzupełnić można podstawowe i średnie wykształcenie, uczy się tu młodzież, dorośli, którzy planują zdobyć nowy lub zmienić zawód, a nawet seniorzy, którzy na emeryturze postanawiają rozwijać swoje pasje.

Słuchaczem Centrum Kształcenia Ustawicznego im. St. Staszica w Koszalinie może zostać właściwie każdy. Jedyne ograniczenie dotyczy wieku kandydata w momencie przyjęcia do szkoły. Powinien mieć ukończone 18 lat, ale w uzasadnionych przypadkach i po spełnieniu niezbędnych wymogów możemy przyjąć do szkoły podstawowej osobę, która ukończyła 15 lat, a do liceum – 16 lat. Górna granica nie jest określona, dlatego naszą społeczność tworzą ludzie w różnym wieku. Z kolei na kwalifikacyjnych kursach zawodowych kształcą się osoby pragnące nabyć wiedzę i umiejętności zawodowe. Nie ma znaczenia zdobyte wcześniej wykształcenie.

Oferta CKU robi wrażenie. Z jednej strony szkoła prowadzi zajęcia od szkoły podstawowej po szkołę średnią dla dorosłych (liceum ogólnokształcące, szkoła policealna, czy szkoło branżowa II stopnia), z drugiej strony zapisując się do Centrum, można brać udział w wielu kwalifikacyjnych kursach zawodowych, doszkalających i takich, które opisać można słowem - hobbystyczne. Wybierać można spośród kursów bezpłatnych, choć na liście są też i kursy płatne. Szkoła oferuje możliwość kształcenia osób dorosłych na różnym poziomie i na różnych kierunkach. W skład CKU w Koszalinie wchodzi szkoła podstawowa, w której słuchacze, oprócz kształcenia ogólnego, mają przygotowanie do zawodu u koszalińskich pracodawców, gdzie mogą zapoznać się ze specyfiką zawodu, np. kucharz, mechanik, sprzedawca.

Kopia Fioletowy i Żółty Uroczy Ramka Post na Facebooka - 2

Drugim typem szkoły jest liceum ogólnokształcące, którego ukończenie uprawnia do przystąpienia do egzaminu maturalnego i kontynuowania nauki w szkole policealnej lub na uczelni wyższej. Wśród słuchaczy znaczną część stanowią absolwenci szkół branżowych I stopnia. Podejmują naukę w Centrum, ponieważ chcą zmienić wyuczony zawód, a w branżowej szkole II stopnia mogą tylko kontynuować naukę zawodu. Ucząc się w liceum dla dorosłych mogą jednocześnie kształcić się na KKZ i zdobyć tytuł technika w wybranym, cenionym na rynku pracy zawodzie. Wykształcenie zawodowe można zdobyć w Centrum w szkole policealnej, dającej możliwość zdobycia tytułu technika, m.in w zawodach technik masażysta, technik usług kosmetycznych, technik bhp, technik administracji, opiekun medyczny, opiekun osoby starszej, oraz na licznych kwalifikacyjnych kursach zawodowych, tzw. KKZ.

W swojej ofercie CKU ma prawie 30 zawodów poszukiwanych na rynku pracy, np.: operator obrabiarek CNC, tokarz-frezer, ślusarz, technik mechanik, spawacz, spedytor, technik informatyk, technik fotografii i multimediów.

Od lat niezmienną popularnością cieszą się takie zawody, jak: operator obrabiarek CNC, spawacz, spedytor, „hydraulik”, informatyk, technik rachunkowości, masażysta, opiekun medyczny, fotograf. Szkoła organizuje również kursy i szkolenia doszkalające, które służą podnoszeniu kwalifikacji zawodowych, poszerzaniu i aktualizowaniu wiadomości niezbędnych do wykonywania zawodu dla pracowników lokalnych firm. Tu największym zainteresowaniem cieszą się kursy spawania w metodach TIG, MAG/MIG, MMA (111), 311.

W przypadku kursów rekrutacja odbywa się w trybie ciągłym. Gdy zbierze się grupa zainteresowanych, szkoła organizuje zajęcia.

Renata Buss: - Robimy to w sposób ciągły, ponieważ takie są wymogi współczesnego rynku edukacji i pracy. Dzięki współpracy z lokalnymi przedsiębiorstwami, dostępowi do nowoczesnych technologii i urządzeń, wciąż uaktualniamy naszą ofertę, modernizujemy i unowocześniamy bazę dydaktyczną starając się, by wiedza, którą zdobywają słuchacze była adekwatna do potrzeb rynku pracy, a zajęcia odbywały się w warunkach zbliżonych do przyszłego miejsca pracy absolwentów.

Atutami szkoły są: baza (doskonale wyposażone pracownie zawodowe) i przede wszystkim zespół, który ją tworzy. Znajdują się w nim doświadczeni pedagodzy oraz praktycy, profesjonaliści, którzy teraz przekazują kursantom swoje doświadczenie.

– Właśnie dzięki praktykom jesteśmy w stanie dać naszym słuchaczom solidne fundamenty, na których będą budować swoją przyszłą karierę – komentuje pani dyrektor. - Nasi słuchacze najczęściej uznają za atuty naszej szkoły przyjazną, pełną zaufania atmosferę oraz wykwalifikowaną kadrę, którą tworzą nauczyciele, egzaminatorzy z wieloletnim stażem i doświadczeniem w nauczaniu dorosłych - mówi Renata Buss. - Dowodem jest to, że absolwenci wracają do nas, by ukończyć kolejny i kolejny kurs zawodowy czy typ szkoły.

Więcej informacji o szkole i jej ofercie znajdziecie na stronie: www.ckukoszalin.edu.pl

Centrum Kształcenia Ustawicznego
im. St. Staszica w Koszalinie
ul. Jana Pawła II 17
Tel. 94 345 18 22
www.ckukoszalin.edu.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński