Centrum Kształcenia Ustawicznego w Koszalinie, szansa na rozwój zawodowy i edukację dla każdego

Artykuł sponsorowany Centrum Kształcenia Ustawicznego w Koszalinie
Bezpłatna edukacja, nowoczesna baza dydaktyczna, dostosowanie metod kształcenia do indywidualnych potrzeb i doświadczona kadra – to tylko kilka atutów, które wskazują słuchacze szkoły. Jak zdobyć takie uznanie? – Odpowiedzi na to pytanie udzieliła Dyrektor CKU pani Renata Buss.

Szkoła ma imponującą historię. Proszę przypomnieć, jak wyglądały jej początki.

- To prawda nasza historia sięga 1946 r. Wtedy to, 1 września, powstała Państwowa Szkoła Zawodowa i Publiczna Średnia Szkoła Zawodowa. Przez lata zmieniały się struktury organizacyjne, a placówka przybierała różne nazwy. Od 1 września 1975 r. funkcjonowała jako Zespół Szkół Mechanicznych (popularny Mechanik), którego patronem został Stanisław Staszic. Nazwę Centrum Kształcenia Ustawicznego, którego 25-lecie świętujemy w tym roku, szkoła przyjęła 1 września 1997r. Zmiany zachodzące na rynku pracy już 25 lat temu były bardzo dynamiczne. Wiele zawodów uznawano za „wymarłe”, a w nowych, często deficytowych, brak było jeszcze wykształconych, posiadających odpowiednie kwalifikacje pracowników. Sprostanie wszystkim wyzwaniom okazało się możliwe dzięki kształceniu ustawicznemu. I tę europejską ideę uczenia się przez całe życie od dwudziestu pięciu lat realizuje Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stanisława Staszica w Koszalinie.

W takim razie jakie możliwości i jakie kierunki czekają chętnych?

- Obecnie, nasi słuchacze mogą uczyć się w systemie stacjonarnym lub zaocznym i zdobywać wykształcenie w Szkole Podstawowej dla Dorosłych, w Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych, Szkole Branżowej II stopnia, doskonalić i zdobywać dodatkowe kwalifikacje na bezpłatnych kwalifikacyjnych kursach zawodowych oraz w Szkole Policealnej. Od początków naszego istnienia zajmujemy się przede wszystkim kształceniem zawodowym. W swojej ofercie CKU ma ponad 30 zawodów. Proponowane przez nas kierunki są różnorodne, od tradycyjnych, zawsze związanych z naszą szkołą, jak operator obrabiarek skrawających, technik mechanik, ślusarz, tokarz-frezer, po nowoczesne, odpowiadające nowym technologiom. Kształcą się u nas operatorzy obrabiarek CNC, spawacze, informatycy, ekonomiści, księgowi, fotografowie, opiekunowie medyczni, masażyści, technicy usług kosmetycznych. Szkoła wciąż poszerza swą ofertę edukacyjną, reagując na potrzeby lokalnego rynku pracy.

Kim są państwa słuchacze?

- Nasi słuchacze są w różnym wieku, mają różne wykształcenie, często dyplom uczelni wyższej. Prowadzimy siódme i ósme klasy szkoły podstawowej, a uczęszcza do nich młodzież od 15 roku życia, ale już w liceum mamy grupy wiekowo mieszane, obok 19-latków uczą się 40-latkowie. Słuchaczami Centrum są absolwenci szkoły podstawowej, gimnazjum, szkoły branżowej I stopnia, liceum, studenci i absolwenci studiów wyższych, chcący wejść na rynek pracy z różnymi kwalifikacjami oraz osoby, które pracują od wielu lat w danym zawodzie, ale pragną nabyć wiedzę i umiejętności zawodowe wymagane przez pracodawcę – często niedostępne w szkole przed wieloma laty np. inżynierowie, menedżerowie czy księgowi... To szkoła dla każdego.

Co słuchacze najbardziej doceniają w działalności Centrum?

- Często pytamy o to naszych słuchaczy. Ich zdaniem atutami szkoły są bezpłatna edukacja, nowoczesna baza dydaktyczna, dostosowanie metod kształcenia do indywidualnych potrzeb

i doświadczona kadra, mająca wiele sukcesów w kształceniu dorosłych. W ocenie słuchaczy szkoła jest przyjazna, nauczyciele otwarci, pomocni, wyrozumiali. Zaangażowanie, akceptacja i zrozumienie tworzą klimat do nauki, pracy i zabawy.

Czy planują państwo poszerzyć swoją działalność o nowe kierunki lub współprace?

- Zawsze reagowaliśmy na potrzeby rynku pracy. Współpraca z przedsiębiorstwami jest niezbędna i wydaje się najlepszym sposobem na rozwijanie kształcenia ustawicznego w oparciu o potrzeby rynku pracy. Jesteśmy w trakcie rozmów z kolejnymi firmami i przedsiębiorstwami w celu podpisania porozumień o współpracy w zakresie kształcenia zawodowego. Nadal więc będziemy poszerzać ofertę edukacyjną w odpowiedzi na jego potrzeby oraz modernizować bazę dydaktyczną, by zajęcia odbywały się w warunkach zbliżonych do rzeczywistego środowiska pracy.

Obecnie jesteśmy w trakcie tworzenia ośrodka egzaminacyjnego, w którym egzaminy zawodowe będą mogli zdawać uczniowie innych szkół, które nie mają do tego odpowiednich warunków czy upoważnień. W tym celu pozyskaliśmy środki na wyposażenie pracowni do prowadzenia zajęć i egzaminów w kwalifikacji MEC.03. Montaż i obsługa maszyn i urządzeń.

Dane kontaktowe:
Centrum Kształcenia Ustawicznego im. St. Staszica w Koszalinie
Tel. 94 345 18 22
Adres. 75-452 Koszalin, ul. Jana Pawła II 17
Strona www.ckukoszalin.edu.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!