Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Kultury 105 w Koszalinie. Huczne obchody okrągłych, 40. urodzin placówki

Katarzyna Chybowska
W 2016 r. dzieciaki łapały bakcyla kinowego w czasie Dziecięcego Festiwalu Sztuki Filmowej w Koszalinie
W 2016 r. dzieciaki łapały bakcyla kinowego w czasie Dziecięcego Festiwalu Sztuki Filmowej w Koszalinie Radek Koleśnik
Centrum Kultury 105 słowa dotrzymało. To był wyjątkowy rok zarówno dla pracowników, jak i mieszkańców. Tysiące mieszkańców zawitało w gościnne progi CK 105.

Dokładnie rok temu rozmawialiśmy z Pawłem Strojkiem, dyrektorem Centrum Kultury 105, na temat planów na rok 2016. Dyrektor zapowiadał wówczas, że ze względu na to, że będzie to rok jubileuszowy, 40. w historii działalności placówki, CK105 planuje 12 miesięcy pełnych niespodzianek.

Słowa dotrzymał, albowiem od stycznia do grudnia CK 105 przygotowało aż 540 imprez, czyli ponad 200 więcej niż rok wcześniej.

- Proszę jednak pamiętać, że mówiąc o 540. imprezach, mam tu na myśli dosłownie wszystkie, i mikrokoncerty, i ogromne imprezy plenerowe - zaznacza Paweł Strojek, dyrektor Centrum Kultury 105.

- A najbardziej cieszy mnie to, że coraz bardziej wnikamy w nisze i przestajemy być kojarzeni tylko z imprezami masowymi. Ogromnym sukcesem Centrum Kultury w Koszalinie jest też dobra frekwencja na wszystkich organizowanych wydarzeniach. Szacuje się, że CK105 w mijającym roku odwiedziło ponad 280 tys. widzów.

Kinomaniaków przybywa

Szczególnie imponujące są wyniki kina Kryterium, na którego seanse często bilety wyprzedawane były na kilka dni naprzód.

- Na pewno do tego sukcesu przyczynił się nowoczesny sprzęt, którym dysponujemy - uważa dyr. Strojek.

- Koszalinianie, co cieszy, częściej wychodzą z domów, spotykają się ze znajomymi, umawiają się na film. Bardzo dobrze sprawdziło się też nam kino eventowe pod nazwą Kryterium Śmiechu, które pozwalało oderwać się od codzienności, problemów i przez 1,5 godziny po prostu pośmiać się.

To niejedyne zresztą pomysły kinowe. Mamy przecież prężny Dyskusyjny Klub Filmowy i fajnie działające Kino Małego Widza.

- Miło patrzeć, jak grupy koszalinianek umawiają się na seanse Szminka Movie, a Kino Rodzinne, dzięki atrakcyjnym cenom, pozwala wybrać się do nas rodzicom z dziećmi - wymienia dyrektor. I chyba w tym właśnie tkwi tajemnica powodzenia Kryterium - poza przemyślaną ofertą. Tu są po prostu tanie bilety, nierzadko poniżej 10. zł.

Festiwalowe miasto

O Festiwalu Młodzi i Film - nie ma nawet co wspominać, bo, jak co roku, był ogromnym sukcesem. Warto za to zauważyć nową inicjatywę filmową rodem z CK 105, czyli Dziecięcy Festiwal Sztuki Filmowej.

Zobacz także I Dziecięcy Festiwal Sztuki Filmowej w Koszalinie

- Zorganizowaliśmy go po raz pierwszy, a ponieważ cieszył się tak dużym zainteresowaniem, w 2017 roku będziemy go kontynuować - zapewnia Paweł Strojek. Dyrekcja CK 105 zadba także o dalszy rozwój Festiwalu Rockowego Generacja.

- W tym roku padła rekordowa ilość zgłoszeń zespołów, dlatego postanowiliśmy w przyszłym roku podwyższyć nagrodę główną do 6 tysięcy złotych. To pozwoli uczestnikom nie tylko na pokryć koszty dojazdu, ale wystarczy na coś więcej. Poza tym planujemy dać szansę koszalińskim kapelom. Postaramy się organizować im koncerty w trakcie roku, żeby mogły się zaprezentować - obiecuje nasz rozmówca.

Start-up Kultura

Głównym zadaniem Centrum Kultury 105 jest rozpowszechnianie kultury. By mieszkańcy miasta mogli się wykazać ciekawymi inicjatywami w tym zakresie, CK 105 w tym roku po raz pierwszy ogłosiło konkurs pn. Start-up Kultura. W jego ramach każdy koszalinianin mógł otrzymać pomoc w organizacji swego pomysłu oraz dofinansowanie na jego realizację.

Konkurs, zdaniem dyrektora Strojka, sprawdził się, a Koszalin dzięki temu zyskał kilka ciekawych i nowatorskich imprez.

- Targi śniadaniowe, koncert Cztery pory roku, pokaz W orientalnych rytmach, Koszalińskie warsztaty gospel - dyrektor wylicza te, które akurat jemu najbardziej utkwiły w pamięci.

- Generalnie imprezy udały się. Pomyślimy, jak je wesprzeć, aby nie zniknęły z mapy Koszalina. No i ogłosimy też kolejną edycję Start-up Kultury, licząc na kolejne nowe pomysły. Co ważne, nie tylko w czasie konkursu można zgłaszać swoje projekty. Jak zapewnia P. Strojek, dyrekcja CK105 jest przez cały rok otwarta na wszelkiego rodzaju propozycje i inicjatywy.

Remonty, zmiany

2016 r. to też początek przebudowy i remontu amfiteatru. Na razie jest to na etapie przygotowania projektu oraz pozyskiwania środków. - Można powiedzieć bez przesady, że to projekt dla przyszłych pokoleń - uważa Paweł Strojek. W 2017 r. planowane są remonty w samym CK 105 oraz modernizacja Domku Kata.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto