Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Wiedzy Cognitarium w Koszalinie. Budowa rozpocznie się jeszcze w maju

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
To inwestycja, której realizacja zapowiadana jest od lat.
To inwestycja, której realizacja zapowiadana jest od lat. archiwum Politechniki Koszalińskiej
To inwestycja, której realizacja zapowiadana jest od lat. Wkrótce jednak rozpocznie się pierwszy etap budowy, a wmurowanie kamienia węgielnego zaplanowano na końcówkę maja.

Jak już informowaliśmy, Cognitarium docelowo stanąć ma pomiędzy uczelnianym campusem, a halą widowiskowo-sportową przy ulicy Śniadeckich. To jeden z ważniejszych projektów rozwojowych Politechniki Koszalińskiej oraz jedna z bardziej zaawansowanych konstrukcji realizowanych w mieście w ostatnich latach. Ma stać się nową siedzibą dla Biblioteki Głównej PK, uczelnianego archiwum i innych placówek. Przede wszystkim jednak ma być przestrzenią dla edukacji, popularyzacji nauki, wymiany doświadczeń. Będzie tu można realizować różne społeczne projekty. Znajdzie się w nim również miejsce dla galerii i kawiarni. W holu wejściowym zainstalowane zostanie Wahadło Foucaulta, a w obiekcie powstanie między innymi obserwatorium słoneczne, czy przestrzeń do doświadczania i tworzenia wirtualnej rzeczywistości.

Niedawno uczelnia rozstrzygnęła przetarg na realizację pierwszego etapu, związanego z pracami ziemnymi. Wybrano ofertę firmy Ekowodrol z Koszalina. Do przetargu stanęło jeszcze Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe Reichbau Damian Lipigórski-Reichel z Nowych Bielic. I właśnie ta firma złożyła odwołanie od niekorzystnej dla niej decyzji. Jak na to zareaguje Krajowa Izba Odwoławcza, przekonać się mamy w przyszłym tygodniu.

- Bez względu na to, kto będzie realizował prace budowlane, pierwszy etap ma rozpocząć się jeszcze w tym miesiącu i dotyczy przygotowania pod główną konstrukcję - powiedział nam Artur Wezgraj, kanclerz Politechniki Koszalińskiej.

- Przygotowana będzie kanalizacja deszczowa, baseny retencyjne, czy baseny pod pompy ciepła, ale też parkingi i drogi dojazdowe. Ma to kosztować około 6-7 milionów złotych. Na 29 maja planujemy uroczystość wmurowania kamienia węgielnego - dodał.

Jeszcze jesienią tego roku ma się rozpocząć realizacja drugiego etapu, czyli budowy głównej konstrukcji budynku. Przetarg na wybór wykonawcy dopiero będzie ogłaszany. Pierwotny koszt całej inwestycji, ustalany jeszcze w 2020 roku, miał wynosić około 60 milionów złotych, ale teraz przewiduje się, że może wzrosnąć o około 25 procent, do 75 mln złotych.

Jak w takim razie finansowana jest budowa? Dotacja Ministerstwa Edukacji i Nauki wynosi około 40 mln złotych. Do tego środki własne uczelni oraz fundusze europejskie, dzięki którym będzie można sfinansować przede wszystkim wyposażenie i zaawansowane urządzenia. Unijne wsparcie może wynosić około 15 mln złotych.

Finał prac przewidziany jest na końcówkę 2025 roku.

- Nie będziemy jednak darli szat, gdyby doszło do opóźnienia na początek 2026 roku, bo zdajemy sobie sprawę, że przy takiej skali całego zdania wiele rzeczy może się jeszcze zmienić, jak choćby sytuacja gospodarcza, w tym ceny materiałów budowlanych, czy koszty pracy. Ale jesteśmy zdeterminowani, by całość doprowadzić do końca - podsumował Artur Wezgraj.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera