Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ceny chleba idą w górę, rząd wprowadza zniżkę na gaz dla piekarni. Co decyduje o kosztach wytwarzania pieczywa?

LR
Branża piekarnicza uzależniona jest najbardziej od trzech zmiennych, a mianowicie kosztów mąki, gazu i energii.
Branża piekarnicza uzależniona jest najbardziej od trzech zmiennych, a mianowicie kosztów mąki, gazu i energii. Karolina Misztal
Właściciele piekarni już od miesięcy informują, że nieustanne rosną koszty ich działalności, a w konsekwencji ceny sprzedawanego pieczywa. Na taki stan rzeczy wpływa wiele czynników, m.in. koszty maki, energii, czy gazu. Czy po wprowadzeniu od 1 kwietnia zniżki na gaz dla piekarni i cukierni ceny wypieków ustabilizują się?

Spis treści

Co decyduje o cenie chleba?

Na cenę chleba składają się:

  • koszt surowców (m.in. mąki) – 35 proc.
  • marża brutto sklepu – 24 proc.
  • koszty zatrudnienia i koszty stałe - 18 proc.
  • koszt transportu i energii – 14 proc.
  • marża producenta – 9 proc.

Warto przypomnieć, że w grudniu ub. rząd zdecydował o przedłużeniu utrzymania „zerowej” stawki VAT na żywność. – Tak jak obecnie, stawką tą objęte pozostaną podstawowe produkty spożywcze, takie jak owoce, warzywa, mięso, nabiał czy produkty ze zbóż. Równocześnie skupiamy nasze działania na cenie energii i jej nośników oraz cenie gazu. Cały czas monitorujemy sytuację i reagujemy na szoki zewnętrzne – powiedziała wówczas minister finansów Magdalena Rzeczkowska, cytowana w komunikacie resortu.

Dlaczego chleb podrożał?

Branża piekarnicza uzależniona jest najbardziej od trzech zmiennych, a mianowicie kosztów:

  • mąki,
  • gazu
  • i energii.

Przedstawiciele branży już w zeszłym roku wskazywali, że w związku rosnącą inflacją i sytuacją geopolityczną, wszystkie wymienione czynniki składające się na cenę chleba poszły mocno w górę (rząd zapowiedział obniżenie cen gazu dla piekarni i cukierni od 1 kwietnia b.r.).

Podkreślali ponadto, że w związku ze wzrostem stawek ZUS w 2023 r. wzrosną koszty zatrudnienia pracowników.

Ceny chleba. Czarny scenariusz się nie spełni?

Ceny pieczywa zależą również od jego składu i miejsca, w którym jest sprzedawane. Cena zwykłego pszennego chleba oscyluje zwykle w granicach 5 zł – gdzieniegdzie można kupić go złotówkę taniej lub drożej.

Więcej zapłacimy za pieczywo na bazie mąki razowej lub żytni, a jeszcze więcej za te z dodatkami w postaci pestek lub suszonych owoców – nawet do kilkunastu zł.

Pod koniec ubiegłego roku właściciele piekarni ostrzegali, że ceny chleba niebawem mogą pójść w górę o wiele bardziej. Jako powód wskazywali m.in. rosnące ceny gazu.

„Drastyczna podwyżka cen gazu spowoduje adekwatne podwyższenie cen produktu finalnego, czyli chleba. Niestety, wielu konsumentów nie będzie stać na zakup – w takim momencie – produktu luksusowego, jakim będzie chleb” – napisał w grudniu ub.r. Krajowy Związek Rewizyjny Spółdzielni Spożywców Społem, który zrzesza ponad 120 piekarni.

Czas pokaże, czy obniżenie cen gazu dla piekarni uchroni konsumentów przed podwyżkami pieczywa.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ceny chleba idą w górę, rząd wprowadza zniżkę na gaz dla piekarni. Co decyduje o kosztach wytwarzania pieczywa? - Strefa Biznesu