Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ceny energii wymusiły w sklepach oszczędności. Czego można się spodziewać?

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Niektóre sieci handlowe skracają godziny otwarcia, inne wyłączają część oświetlenia, wiele wymienia urządzenia na energooszczędne.

Handlowcy są zmuszeni oszczędzać energię

To przez coraz wyższe rachunki za prąd.

- Ale to oszczędzanie musi być rozważne - podkreśla Norbert Fijałkowski z Galerii Handlowej Kaskada. - Nie może się odbywać kosztem bezpieczeństwa klientów.

Dlatego w Galerii Kaskada pierwszy program oszczędnościowy energii wprowadzono trzy lata temu, już w czasie pandemii, ale klienci prawie tego nie zauważają.

- Nie mamy nawet w planach wyłączania schodów ruchomych, za to na bieżąco wymieniamy źródła światła z tradycyjnych na ledowe - tłumaczy dyrektor.

  • Sklepy sieci Netto i Kaufland ogłosiły już, że od listopada skrócą godziny pracy.
  • Placówki Netto będą czynne o godzinę krócej niż dotychczas. Sieć ta postanowiła, że zostanie wygaszone oświetlenie zewnętrzne, gdy sklepy będą zamknięte.
  • Kaufland też od listopada w sklepach w województwie zachodniopomorskim zamyka sklepy o godzinę wcześniej. Teraz klienci mogą robić zakupy do godz. 22, a nie do godz. 23, jak było do tej pory. Jak twierdzi Maja Szewczyk, dyrektor Działu Komunikacji Korporacyjnej Kaufland Polska, przyczyną skrócenia godzin otwarcia była analiza frekwencji klientów w późnych godzinach wieczornych.
  • Sieć Biedronka już w czerwcu zawarła umowę, że do końca 2025 roku jej 2000 sklepów zostanie wyposażonych w instalacje fotowoltaiczne. Do końca bieżącego roku ma zostać zamontowanych przynajmniej 500 nowych instalacji.

Mniejsze sklepy często decydują się na wymianę lodówek, bo te nowe pobierają aż o 40 proc. mniej energii od starych. W ogóle lady chłodnicze i ich ciągła praca powoduje, że aż 50 proc. energii, jaką potrzebują sklepy, to właśnie prąd dla chłodziarek. Stąd coraz większa „racjonalność” przy ich użyciu, która polega między innymi na przepakowywaniu produktów do chłodziarek tak, aby jak najwięcej towaru się w nich zmieściło.

Oszczędności w poborze prądu wprowadza też CH Galaxy.

- Wdrożyliśmy kompleksowy program zmniejszenia zużycia energii elektrycznej w naszym obiekcie - mówi Monika Burakowska, dyrektor CHR Galaxy. - To nasza odpowiedź na obecną sytuację na rynku energii, apel o jej oszczędzanie oraz rosnące koszty mediów. Jest to także ważny krok w zredukowaniu wpływu centrum Galaxy na środowisko. Co dokładnie robimy? Podświetlenie elewacji centrum jest wyłączane o godzinie 21:00, a oświetlenie zewnętrzne poza godzinami pracy centrum działa w zakresie niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania i zapewnienia bezpieczeństwa. System DALI, sterujący natężeniem oświetlenia wewnątrz, w częściach wspólnych centrum, automatycznie dostosowuje ilość światła sztucznego do naturalnego i ustalonych parametrów. W Galaxy w większości wymieniliśmy oświetlenie na systemy wykorzystujące energooszczędną technologię LED, zakończenie wymiany planujemy na koniec roku. W korytarzach i na klatkach schodowych wykorzystujemy specjalne czujniki, które włączają światło, tylko gdy wykryją ruch. Zoptymalizowaliśmy pracę wszystkich systemów obsługujących obiekt.

Jednocześnie centrum Galaxy promuje wśród pracowników i najemców centrum proste nawyki umożliwiające oszczędzanie energii.

- Wprowadzone zmiany nie mają wpływu na komfort robienia zakupów, pracy w centrum handlowym czy funkcjonowanie obiektu, a pozwalają redukować zużycie prądu - tłumaczy dyrektorka CH Galaxy. - Ponadto w tym roku zdecydowaliśmy o zredukowaniu oświetlenia w ramach dekoracji świątecznych. Na ten rok nasze hasło to „Galaxy unplugged” – głównym elementem dekoracji będą żywe choinki w donicach, na których będziemy prezentowali ozdoby wykonane przez dzieci podczas świątecznych warsztatów. W ramach licznych działań na rzecz oszczędzania energii centrum handlowe Galaxy nie planuje skracania godzin otwarcia obiektu. Z kolei oszczędności prowadzące do zmniejszenia zużycia prądu wprowadzone zostały także w sklepach u naszych zachodnich sąsiadów i to ustawowo. Właśnie weszło w życie prawo, które nakazuje sprzedawcom ograniczyć w sklepach ogrzewanie do 19 stopni Celsjusza.

Mało znane zawody, a zarobki ogromne. Czym warto się zajmować i "dobrze żyć"?

Mało znane zawody, a ogromne zarobki. Gdzie można zarobić ki...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ceny energii wymusiły w sklepach oszczędności. Czego można się spodziewać? - Głos Szczeciński