MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ceny usług budowlanych w 2024. Jak oszacować koszty prac remontowych i robocizny? Przede wszystkim pamiętaj o jednej rzeczy

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Przed podjęciem decyzji o budowie domu warto dokładnie rozważyć wszystkie koszty związane z materiałami i robocizną. Nie od dziś wiadomo, że dobry fachowiec się ceni, co może istotnie wpłynąć na ostateczny budżet inwestycji. Aktualny cennik usług budowlanych pomoże ci oszacować koszty realizacji projektu. Zobacz, ile kosztują prace remontowe w I kwartale 2024 roku!

Spis treści

Cennik usług budowlanych – od czego zależy?

Cennik usług remontowych zależy od wielu czynników, m.in. lokalizacji i wykonawcy. W największych metropoliach Polski ceny usług remontowych oraz robocizny są wyższe niż w miejscowościach okalających duże miasta. Firmy remontowo-budowlane z reguły mają wyższe stawki niż pojedynczy fachowcy pracujący na własny rachunek. Ponadto, przy pracach wykończeniowych, inwestor może wybrać standard wykonania, co również wpływa na cenę. Do tego dochodzą specjalistyczne umiejętności wymagane do konkretnych prac, a także renoma i doświadczenie firmy remontowej.

mężczyzna układający deski panelowe
Ile fachowcy życzą sobie za prace remontowe? Zobacz cennik usług budowalnych w 2024 r. Getty Images/suravikin

Pamiętajmy, że nie wszyscy wykonawcy podają stawki jednostkowe. Często wyceniają całość prac na ustaloną kwotę lub podają cenę za wykończenie jednego metra kwadratowego powierzchni, np. salonu lub kuchni. Dlatego przed rozpoczęciem remontu warto dokładne określić zakres prac, dzięki czemu poznamy przybliżoną wycenę i unikniemy niepotrzebnych nieporozumień.

W liczbie zapytań, jakie zlecający zostawiają na Oferteo.pl, zauważamy, że cennik usług budowlanych w Polsce jest tematem, który cieszy się dużym zainteresowaniem. W oparciu o nasze aktualne dane można stwierdzić, że zapotrzebowanie na usługi budowlane w Polsce jest nadal silne, a ceny za te usługi różnią się w zależności od regionu i rodzaju świadczonych usług. Koszty usług budowlanych nieustannie się zmieniają. Zjawisko to jest w pełni zrozumiałe, ponieważ cennik jest wciąż dostosowywany do bieżącej sytuacji na rynku – mówi Marta Kaleta-Domaradzka z Oferteo.pl.

Cennik usług budowlanych w I kwartale 2024

Cenniki usług remontowych są przeważnie poglądowe i mogą ulec zmianie w zależności od wielu czynników, takich jak lokalizacja, stopień skomplikowania prac itp.

 1. Wykonanie tynków cementowo-wapiennych – od 45-60 zł brutto/m kw.
 2. Tynki gipsowe (bez gładzi gipsowej) – od 45-63 zł brutto/m kw.
 3. Wykonanie pojedynczej powierzchni gładzi gipsowej – od 47-64 zł brutto/m kw.
 4. Wykonanie wylewki samopoziomującej (do 4 cm grubości) – od 40-53 zł netto/m kw.
 5. Montaż drewnianych paneli podłogowych (bez klejenia) – od 40-50 zł netto/m kw.
 6. Układanie deski podłogowej (klejona) – od 95 zł netto/m kw.
 7. Gruntowanie powierzchni przed malowaniem – od 10-13 zł netto/m kw.
 8. Malowanie ścian i sufitów – od 21 zł netto za m kw.
 9. Układanie glazury (płytki 30 × 30 cm wraz z fugowaniem) – od 115-143 zł brutto/m kw.
 10. Układanie gresu – od 155-208 zł brutto/m kw.
 11. Montaż parapetów wewnętrznych (drewno lub PCV) – od 60-73 zł brutto/m kw.

Zapotrzebowanie na usługi budowlane w Polsce nadal oceniamy jako duże. Ciągłe inwestycje, rozwój infrastruktury oraz liczne projekty budowlane to czynniki, które przyczyniają się do tego, że rynek budowlany funkcjonuje na wysokich obrotach. Zarówno nowe budowy, jak i modernizacje istniejących obiektów są napędzane przez wiele czynników, w tym: rosnące zapotrzebowanie na mieszkania, biura czy obiekty przemysłowe. To zapotrzebowanie widzimy także jako rosnące, co pokazują dane bezpośrednio z Oferteo.pl – dodaje Marta Kaleta-Domaradzka.

wykres graficzny
materiał prasowy

Oferteo.pl odnotował skokowy wzrost zainteresowania, w porównaniu z grudniem 2023 roku, następującymi kategoriami:

 • układanie kostki brukowej – to aż 1500 zapytań, co daje wzrost m.m o 113,4 proc.,
 • tynkowanie – wzrost o 132 proc.,
 • wykonanie gładzi gipsowej – wzrost o 74,3 proc.,
 • układanie paneli podłogowych – wzrost o 58,7 proc.,
 • murowanie – widzimy wzrost zainteresowania o 57,2 proc.,
 • fundamentowanie – wzrost o 122,1 proc.,
 • krycie dachu – wzrost o 46 proc.

Dlaczego warto sporządzić umowę o roboty budowlane?

Zgodnie z polskim prawem, nie ma obowiązku spisywania pisemnej umowy pomiędzy inwestorem prywatnym a firmą budowlaną. Sporządzenie dokumentu generuje dodatkowe koszty, w tym także podatkowe, dlatego wielu inwestorów decyduje się na pozostanie przy ustaleniach ustnych. Standardowa umowa w formie spisanych na papierze ustaleń przydaje się w przypadku nieterminowego wykonania prac lub niedotrzymania umówionych warunków. W razie konieczności rozstrzygnięcia sporu sądowego, umowa budowlana staje się najmocniejszym dowodem w sprawie.

Aby rozliczyć materiały i robociznę związane z remontem, konieczne jest przede wszystkim dokładne określenie zakresu prac i zakupu materiałów niezbędnych do ich wykonania. Oprócz tego w dokumencie należy określić:

 • wykonawcę oraz inwestora,
 • formę, termin i kwotę płatności,
 • obowiązki stron zawierających umowę,
 • kary finansowe,
 • gwarancję na roboty budowlane.

W umowie warto zawrzeć zawrzeć klauzulę, która wyraźnie określi, że koszty zakupu materiałów będą rozliczane jedynie na podstawie faktur. Wykonawca będzie zobowiązany do udokumentowania zakupu niezbędnych materiałów w ilości odpowiadającej potrzebom realizacji prac remontowych.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ceny usług budowlanych w 2024. Jak oszacować koszty prac remontowych i robocizny? Przede wszystkim pamiętaj o jednej rzeczy - RegioDom.pl

Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński