Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą odtworzyć historię Tychowa. W piątek spotkanie

(nag)
Władze gminy Sławno zapraszają dziś do Tychowa na spotkanie dotyczące próby odtworzenia historii tej miejscowości oraz omówienia możliwości i planów utworzenia Parku Historyczno-Kulturowego w Tychowie. Spotkanie odbędzie się o godz. 18.30 w świetlicy wiejskiej w Tychowie.

Tychowo należy no najstarszych wsi rycerskich na terenie Ziemi Sławieńskiej. Jej początki sięgają czasów średniowiecza, a tychowski kościół jest najstarszą istniejącą świątynią na terenie Gminy Sławno. Od 1509 do 1945 r. wieś należała do rodu v. Kleist, a Tychowo zostało ukształtowane przez ten ród. W każdym zakątku miejscowości możemy znaleźć pamiątki świetności, historii tej ziemi. Władze gminy Sławno nawiązały kontakt z członkiem rodziny dawnego właściciela – Sigurdem von Kleistem, który przybędzie do nas w maju bieżącego roku.

- Spisana jest historia Tychowa (Wendisch Tychow) do 1945 r., a my planujemy przetłumaczyć ją na język polski. Okres po 1945 r. to historia pisana „od nowa” przez mieszkańców wsi i ich przodków przybyłych do Tychowa - mówi wójt Ryszard Stachowiak.
Dziś, po 70 latach „polskiego Tychowa” zaproponowano mieszkańcom wsi odrestaurowanie „świadków” dawnej świetności. Dziś są to cenne zabytki: park dworski, miejsce dawnego seminarium Ditricha Bonhoffera w Wyszkowie, aleja drzew. Uprzątnięcie dawnego cmentarza, prace przy zabytkowym kościele i w jego otoczeniu, oznaczenie, opisanie interesujących, wartościowych kulturowo i przyrodniczo miejsc to prace, które należałoby wykonać. Warto przypomnieć historię szkoły, Państwowego Gospodarstwa Rolnego, poczty, leśnictwa Tychowo, rodzin, szczególnie osadników z lat 1945-1960.
Razem z Panem Janem Sroką i wieloma pasjonatami historii zaplanowano też organizację konferencji naukowej dotyczącej Tychowa jego historii, ludzi, dziedzictwa kulturowego i gospodarczego.

Organizatorzy dzisiejszego spotkania liczą na informacje o tamtych czasach i wydarzeniach. - Zbieramy także dokumenty, zdjęcia rodzinne, przedstawiające pracę w PGR, prace polowe, leśne oraz wszelkie pamiątki codziennego użytku - informują organizatorzy.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!