Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcesz mieć więcej funkii? Możesz je łatwo rozmnożyć! Sprawdź, jak i kiedy to zrobić. Do wyboru masz dwa terminy

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Funkie (hosty) ładnie rozrastają się. Ich kępy można dzielić i pozyskiwać nowe rośliny.
Funkie (hosty) ładnie rozrastają się. Ich kępy można dzielić i pozyskiwać nowe rośliny. Katarzyna Laszczak
Funkie, czyli hosty, to wspaniałe rośliny, które idealnie nadają się do cienistych zakątków ogrodu. Są wieloletnie i z czasem ładnie rozrastają się. Wykorzystaj to, by je rozmnożyć i mieć ich jeszcze więcej.

Spis treści

Jak rozmnożyć funkie, czyli hosty?

Funkie to inaczej hosty. Te rośliny mają ozdobne przede wszystkim liście, ale niektóre też ładnie kwitną. Mają mnóstwo odmian, które różnią się kolorami i wzorami liści, a także wielkością. Łączy te to, że nie lubią mocnego słońca i potrzebują lekko wilgotnej ziemi. To idealne rośliny do tych miejsc, w których panuje mniejszy lub większy cień.

Sprawdź: Gdzie sadzić i jak pielęgnować funkie? Wszystko, co musisz wiedzieć o uprawie host

Funkie są wieloletnie – i naprawdę trwałe. Raz posadzone, będą na lata. Z czasem rozrosną się, a ich kępy będą wyglądać bardzo okazale. Może się jednak okazać, że dana kępa jest za duża na miejsce, w którym rośnie, albo chcielibyśmy mieć hosty także gdzie indziej. Nic prostszego, bo funkie łatwo rozmnożyć przez podział. Pamiętaj tylko, żeby nie dzielić młodych roślin, tylko takie, które już rosną od 3-4 lat.

Kiedy dzielić i rozmnażać funkie?

Hosty można dzielić w dwóch terminach:

  • jesienią – najlepiej, gdy ich liście już zaschną,
  • wiosną – gdy liście zaczynają wychodzić. Najczęściej jest to kwiecień lub początek maja, w zależności od pogody i regionu Polski (funkie długo „zbierają” się po zimie).

Który termin jest lepszy? Każdy ma zalety i wady

  • Przy jesiennym czasem trudno zauważyć, jaki zasięg ma kępa (jeśli ich liście już zginą). Ale posadzone w takim terminie, wiosną zaczną życie w nowym miejscu i będą od razu dobrze rosły.
  • Przy wiosennym – łatwo zauważyć, gdzie są rośliny, a ich liście są na tyle małe, że nie przeszkadzają. Rośliny dobrze się przyjmują, ale po podzieleniu i przesadzeniu potrzebują trochę czasu, by ukorzenić się w nowym miejscu. Przez to w pierwszym sezonie ich liście mogą być trochę mniejsze. Pomimo tego, ja dzielę i je i przesadzam wiosną.

Jak rozmnożyć i podzielić funkie?

Żeby podzielić funkie, przede wszystkim uzbrój się w ostry szpadel. Ale naprawdę ostry. Zapomnij też o małych łopatkach ogrodowych. Następnie w wybranym miejscu – tam, gdzie chcesz oddzielić kępę, wbij go mocno w ziemię, tak żeby przeciąć korzenie. Hosty mają je naprawdę mocne i może być potrzebna pomoc kogoś dysponującego większą siłą fizyczną. Ważne jest to, żeby korzenie „ciachnąć” na jeden raz, a nie kaleczyć ich w kilku miejscach. Możesz też wykopać całą kępę, obkopując ją dookoła. To warto zrobić, jeśli jest stosunkowo nieduża.
Wykopane rośliny podziel na mniejsze kępy i od razu posadź w nowym miejscu. Przy wiosennym dzieleniu, pamiętaj o podlewaniu!

Polecjaka Google News - RegioDom

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Chcesz mieć więcej funkii? Możesz je łatwo rozmnożyć! Sprawdź, jak i kiedy to zrobić. Do wyboru masz dwa terminy - RegioDom.pl