Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Choroba Kawasakiego - śmiertelnie groźne schorzenie u dzieci. Czy ma związek z COVID-19?

mz, wideo: Dzień Dobry TVN/x-news
Choroba Kawasakiego może być śmiertelnie groźna dla dzieci. Czy ma związek z koronawirusem?
Choroba Kawasakiego może być śmiertelnie groźna dla dzieci. Czy ma związek z koronawirusem? Tammy Lee / Pixabay
Choroba Kawasakiego może zagrażać życiu najmłodszych. Władze Nowego Jorku alarmują: wykryto ją również u dzieci zakażonych koronawirusem. Czy to przypadek, czy choroba Kawasakiego rzeczywiście ma związek z COVID-19?

Choroba Kawasakiego

Od miesięcy świat walczy z pandemią koronawirusa. Władze Nowego Jorku alarmują jednak o kolejnej chorobie, która - tak jak COVID-19 - może zbierać śmiertelne żniwo. Tym razem najbardziej narażone są jednak dzieci. Choroba Kawasakiego - bo o niej mowa - stanowi śmiertelne zagrożenie dla najmłodszych pacjentów. Pierwsze przypadki potwierdzono już u dzieci zakażonych koronawirusem. Czy to oznacza, że choroba Kawasakiego jest powiązana z COVID-19?

Zobacz także wideo: Smaki Kujaw i Pomorza SEZON 2 ODC 10

Choroba Kawasakiego: objawy

Choroba Kawasakiego jest znana lekarzom od 50 lat. U chorych na nią dzieci dochodzi do zapalenia wielu małych naczyń krwionośnych, które może być wywołane przez bardzo różne czynniki. W konsekwencji może to prowadzić nawet do tętniaków i ciężkich powikłań kardiologiczno-naczyniowych. - Pojawia się zwykle częściej w sezonie jesienno-wiosennym. Może doprowadzić do zapalenia aorty, co może być niebezpieczne dla życia - wyjaśnia lekarz Paweł Grzesiowski, pediatra, immunolog.

Jak rozpoznać to schorzenie? U dzieci cierpiących na chorobę Kawasakiego występują następujące objawy:

  • wysoka gorączka (ponad 39 stopni), trudna do zbicia i trwająca kilka dni (min. 5),
  • powiększone węzły chłonne,
  • zapalenie spojówek,
  • "truskawkowy język"
  • zmiany skórne: wysypka na tułowiu i kończynach, rumień na dłoniach i stopach, złuszczanie naskórka wokół paznokci (po ok. 2 tygodniach),
  • obrzęk rąk i stóp,
  • zmiany w okolicach jamy ustnej i warg: suche, popękane wargi, przekrwiona błona śluzowa gardła.

Choroba Kawasakiego wymaga leczenia w warunkach szpitalnych, dlatego rodzice, którzy rozpoznają u swojego dziecka objawy choroby, powinni zgłosić się z nim na izbę przyjęć.

Choroba Kawasakiego a COVID-19

Nadal jednak nie opisano jednoznacznej przyczyny tego schorzenia u dzieci.

Brak jest jednoznacznych dowodów naukowych na to, że choroba Kawasakiego jest powiązana z COVID-19. Takie przypuszczenia zaczęto jednak wysnuwać po tym, gdy zanotowano bardzo dużo przypadków tej choroby w Nowym Jorku, gdzie jest bardzo wysoki odsetek zakażonych koronawirusem.

- Na razie koronawirusa SARS-CoV-2 udało się wyizolować zaledwie od 2 lub 3 dzieci z zespołem Kawasaki, więc na razie jest to hipoteza. Jednak koronawirus jest w stanie pobudzić układ odporności bardzo silnie i wywołać stan zapalny - tłumaczy lekarz Paweł Grzesiowski, pediatra, immunolog.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Choroba Kawasakiego - śmiertelnie groźne schorzenie u dzieci. Czy ma związek z COVID-19? - Gazeta Pomorska