Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Choroba Leśniowskiego - Crohna - nowa szansa dla chorych

Ilona Stec
Szansą dla chorych są nowe programy terapeutyczne, mające poprawić efekty leczenia.

Choroba Leśniowskiego - Crohna dotyka najczęściej ludzi młodych, w wieku od 20 do 40 lat, choć ostatnio obserwuje się tendencje do występowania zachorowań u osób w jeszcze młodszym wieku. Zdarza się, że choroba bywa diagnozowana nawet u niemowląt.

Tajemnicze zapalenie jelit

Jej objawem jest utrzymujące się zapalenie jelit. Chorzy cierpią z tego powodu na bóle brzucha i biegunki. U wielu pacjentów występują z czasem przetoki uszkadzające inne narządy i powłoki brzuszne. W zaawansowanych przypadkach chorzy nierzadko muszą być poddawani okaleczającym zabiegom. Choroba może dotyczyć każdego odcinka przewodu pokarmowego , najczęściej jednak występuje w końcowej części jelita cienkiego i w początkowym odcinku jelita grubego. U niektórych chorych obserwuje się występowanie okresów zaostrzeń i remisji, w wielu przypadkach jednak objawy choroby utrzymują się stale i prowadzą do znacznego inwalidztwa.

Trudna do rozpoznania

Choroba zaczyna się nietypowo, co utrudnia i opóźnia postawienie diagnozy. Najczęstsze objawy to bóle brzucha o kolkowym lub wrzodowym charakterze, które nasilają się po jedzeniu i wypróżnieniu. Zdarzają się też bóle pojawiające się w prawej części brzucha, przypominające te, które towarzyszą zapaleniu wyrostka robaczkowego

. Czasem pierwszym objawem choroby jest niedokrwistość, gorączka o nieznanej przyczynie, chudnięcie, u dzieci - opóźnienia wzrostu. W ponad 60 procentach przypadków występują biegunki o różnym nasileniu pojawiające się kilka razy dziennie.
Nowoczesne leczenie

Według szacunkowych danych w Polsce na Chorobę Leśniowskiego - Crohna cierpi około 5 tysięcy osób. Do niedawna miały one ograniczony dostęp do nowoczesnego leczenia. Pod koniec zeszłego roku Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadził dwa nowe programy terapeutyczne - dla dorosłych i dla dzieci - które diametralnie zmienią sytuację chorych. Zapewnią one najciężej chorym pacjentom dostęp do nowoczesnego i skutecznego leczenia farmakologicznego i terapii biologicznej W Europie programy te uznawane są za standard leczenia pacjentów z chorobą Leśniowskiego - Crohna.

Ważna szybka diagnoza

Z inicjatywy konsultanta krajowego w dziedzinie gastroenterologii powstał Krajowy Rejestr Chorych na chorobę Leśniowskiego - Crohna , w którym gromadzone są dane umożliwiające skuteczniejsze leczenie pacjentów. Dzięki stworzonemu w ten sposób systemowi informacji chorzy odpowiednio szybko diagnozowani i kierowani do ośrodków, w których mogą być poddani właściwej terapii. Ponad 40 procent zgłoszonych do rejestru pacjentów leczonych było operacyjnie. Część z nich mogłaby uniknąć operacji gdyby odpowiednio wcześnie poddano ich właściwej terapii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!