Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chorobliwe zmęczenie

SN
Budzisz się bez chęci do działania. Mijają tygodnie i wciąż to samo. Dolegliwość, której głównym objawem było utrzymujące się miesiącami osłabienie organizmu, opisano ponad ćwierć wieku temu.

To zespół chronicznego zmęczenia (CFS od ang. Chronic Fatigue Syndrome). Jednak wielu lekarzy ignoruje fakt jej istnienia. Tymczasem przybywa dowodów, że ta choroba może być naprawdę groźna. - Mamy do czynienia z przewlekłym schorzeniem - uważa prof. Allen Hutchinson z uniwersytetu w Sheffield w Wielkiej Brytanii, autor raportu poświęconego CFS, w którym opisano tysiące przypadków tej dolegliwości.

- Człowiek osłabiony traci energię do życia, ogarnia go uczucie wyczerpania, jego siły fizyczne topnieją. W zaawansowanych stanach poczucie zmęczenia jest tak intensywne, że może prowadzić do wycieńczenia - twierdzi badacz.
Początkowo z symptomami zmęczenia zgłaszali się do lekarzy głównie ludzie w wieku 20 - 40 lat. Wielu z nich robiło szybkie kariery i zanim dopadła ich tajemnicza niemoc pracowali często po kilkanaście godzin na dobę. Zjawisko nazwano "grypą yuppies". Jednak Hutchinson podkreśla, że zespół chronicznego zmęczenia nie jest tym samym co wypalenie psychiki.

- Syndrom CFS może dopaść każdego, nie tylko pracoholików z psychiką wyniszczoną nadmiernym poczuciem obowiązku i długotrwałym stresem - podkreśla.
Niektórzy są zdania, że zespół przewlekłego zmęczenia jest wywoływany przez tego samego mikroba, który jest przyczyną mononukleozy. To wirus Epsteina-Barr (EBV) z licznej rodziny wirusów opryszczkowych. Symptomy chronicznego zmęczenia są podobne, z tym że bóle gardła i głowy występują rzadziej, zamiast nich pojawia się za to wyczerpanie fizyczne i psychiczne, a czasami - zaburzenia pamięci i koncentracji.

Badania wykazały jednak, że wiele ofiar "plagi yuppies" nie ma zwiększonej ilości wirusów EBV. A zatem to nie te zarazki są przyczyną nagłej utraty sił witalnych. Hutchinson sądzi, że dolegliwość może być wywołana przez jakiegoś innego mikroba, który uaktywnia się, gdy organizm jest osłabiony. - Układ obronny podejmuje walkę z nieproszonym gościem, lecz nie potrafi go się pozbyć. Jednak walka z intruzem bardzo go wyczerpuje, powodując narastanie zmęczenia - przedstawia swoją teorię naukowiec. Z jego badań wynika, że w Wielkiej Brytanii na CFS cierpi jedna na 250 osób. Zdaniem uczonego podobnie jest w wielu innych krajach europejskich.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!