Ciepło w naszych domach. Skąd się bierze i jak wybrać to najbezpieczniejsze

Agata Maksymiuk
Agata Maksymiuk
Archiwum prywatne
Rozmowa z Ryszardem Solą, SEC Region

Zacznijmy od początku - co to jest ciepło systemowe?
- Ciepło systemowe to nic innego jak ciepło dostarczane do budynków poprzez sieć rurociągów z jednego centralnego źródła. Mówiąc prościej to ciepło, które płynie do naszych grzejników i kranów przez cały rok. Dla odbiorców jest bezobsługowe i ekonomiczne.

Skąd to ciepło się bierze? Jakie są jego zalety?
- Nasze ciepło produkowane jest w ciepłowni. Stamtąd za pomocą systemu rur dostarczane jest do budynków w postaci gorącej wody. W węzłach cieplnych podgrzewa wodę wodociągową w instalacji wewnętrznej, która potem trafia do naszych grzejników i kranów. Jeśli chodzi o korzyści to zacznę od tego, że ciepło systemowe jest ekologiczne. Mimo tego, że SEC Region opiera produkcję na węglu, to spełniamy z naddatkiem wszystkie ściśle określone przez prawo polskie i unijne normy emisyjne. Poza tym to bezpieczna forma ogrzewania, która nie niesie zagrożeń w postaci zatrucia tlenkiem węgla czy wybuchu. Jest też komfortowa dla odbiorcy, bo prócz obsługi regulatora przy grzejnikach, trzeba pamiętać tylko o opłaceniu rachunku. A mówiąc o rachunkach, to należy podkreślić, że ceny ciepła systemowego są konkurencyjne w stosunku do ciepła produkowanego z prądu czy z gazu.

Czym zatem produkcja ciepła systemowego różni się od tego z pieców węglowych czy kotłowni działających w prywatnych budynkach?
- Małe kotłownie na paliwo stałe są główną przyczyną emisji pyłów i innych szkodliwych substancji do powietrza, a co za tym idzie przyczyną smogu. Zależy nam na likwidowaniu takich jednostek i zastępowaniu ich naszym ciepłem. Dzięki temu mamy wpływ na obniżenie emisji szkodliwych substancji przedostających się do atmosfery.

A jak wyglądają kwestie związane z ciepłą wodą? Przecież nie każdy kto korzysta z centralnego ogrzewania ma dostęp do ciepłej wody.
- Ale może mieć, dlatego od kilku lat wdrażamy projekt Ciepła Woda PLUS. Polega on na tym, że w budynkach, które posiadają ogrzewanie z SEC Region, a dokładniej w węzłach cieplnych tych budynków instalujemy moduł ciepłej wody. Dzięki temu odbiorcy mogą korzystać z ogrzewania i ciepłej wody użytkowej z jednego, bezpiecznego i wygodnego źródła jakim jest SEC Region. Dla tych odbiorców, którzy chcą zastąpić podgrzewacze gazowe lub elektryczne ciepłą wodą z naszej sieci przygotujemy warunki techniczne oraz analizę ekonomiczną takiej inwestycji. Wystarczy, że za pośrednictwem swojego Zarządcy Nieruchomości zgłoszą się do nas z takim wnioskiem.

Czy każdy może zamówić ciepło systemowe do swojego domu?
- Każdy kto znajduje się w zasięgu sieci ciepłowniczej może zgłosić się do nas o przyłączenie budynku do ciepła systemowego. Jeśli nieruchomość znajduje się poza zasięgiem sieci, proponujemy inne rozwiązania. Przykładem jest montaż lokalnej kotłowni gazowej, która również jest źródłem niskoemisyjnym. Zawsze po naszej stronie są koszty inwestycji i remontów urządzeń cieplnych.

W jaki sposób zamówić ciepło systemowe do swojego mieszkania lub domu?
- Wystarczy do nas zadzwonić, napisać lub przyjść, a my zajmiemy się wszystkimi formalnościami. Na pewno podstawowym wymogiem przyłączenia do sieci jest gotowa instalacja wewnętrzna budynku. Pamiętajmy, że zawieramy umowy z administratorem budynku, nie z indywidualnym klientem. W przypadku nowych nieruchomości nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę, ponieważ potrzeba czasu na złożenie odpowiednich dokumentów, ustalenie warunków, przygotowanie projektu, zamówienie materiałów i wreszcie samo wykonanie inwestycji. To dość indywidualne kwestie, więc warto kontaktować się bezpośrednio z nami, jesteśmy otwarci na wszelkie pytania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Fogiel: bon-moty Korwin-Mikkego nie naprawią ekonomii

Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński
Dodaj ogłoszenie