Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciężki sprzęt rolniczy na placu. Ratusza w Koszalinie jeszcze brak

(POL)
Koszalin, rok 1954, Rynek Staromiejski.
Koszalin, rok 1954, Rynek Staromiejski. Archiwum Jerzego Sterczyńskiego
To zdjęcie możemy pokazać dzięki uprzejmości Jerzego Sterczyńskiego, miłośnika historii Koszalina. Od pewnego czasu publikujemy stare fotografie z jego unikalnej kolekcji. Dziś prezentujemy zdjęcie na którym widać centralny plac miasta w chwili, gdy trwała na nim wystawa sprzętu rolniczego.

Po prawej stronie widać fragment placu budowy, za kilka lat za tym płotem stanie znany dziś wszystkim miejski ratusza. Ten został oddany do użytku 15 grudnia 1962 roku. Do tego czasu w pierwszych latach po wojnie miejski magistrat mieścił się w budynku przy dzisiejszej ulicy Piłsudskiego. Koszaliński rynek narodził się wraz z miastem w XIII wieku.

Ówczesny Koszalin miał kształt zbliżony do koła o powierzchni 15 hektarów. W samym jego centrum miasta znajdował się czworokątny rynek, który jednocześnie pełnił rolę głównego placu targowego. Na jego obrzeżach stały domy, początkowo były tylko drewniane. Najbardziej wyrazistym elementem średniowiecznej zabudowy był ratusz. Pierwszy koszaliński urząd miejski stanął na samym środku rynku, w drugiej połowie XIII wieku. Kilkakrotnie był przebudowany, co wynikało między innymi z pożarów, które go strawiły.

Ze swoim średniowiecznym, architektonicznym charakterem Koszalin pożegnał się, gdy miasto niemal doszczętnie spłonęło podczas wielkiego pożaru, w 1718 roku. W trakcie odbudowy na nowo została wytyczona zabudowa rynku, który znacznie powiększono. Jednak największa zmiana związana z odbudową rynku dotyczyła usytuowania ratusza. Nie został on postawiony na swoim starym miejscu, czyli na środku placu, ale w ciągu kamienic w południowej części rynku. W 1724 roku wdzięczni koszalinianie postawili na rynku pomnik Fryderykowi Wilhelmowi. Znikł on w tajemniczych okolicznościach, tuż przed wkroczeniem do miasta wojsk sowieckich w pierwszych dniach marca 1945 roku. Wtedy rynek został niemal całkowicie unicestwiony. Stało się tak w wyniku sowieckiego ostrzału podczas walk o miasto. Tym razem jednak odbudowali go już Polacy, którzy napłynęli do miasta ze wszystkich stron.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!