MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ciężki sprzęt zniszczył ścieżki na żółtym szlaku Góry Chełmskiej

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Część żółtego szlaku wokół Góry Chełmskiej jest zniszczona przez ciężki sprzęt. Piechurzy i biegacze pytają, kiedy droga zostanie wyrównana.

Po zniesieniu zakazu wstępu tłumnie ruszyliśmy do lasów. Wśród mieszkańców Koszalina i gminy Sianów, ale i gości z dalszego regionu dużą popularnością cieszą się szlaki wokół Góry Chełmskiej. - Z Leśnej Piątki i ścieżek edukacyjnych Nadleśnictwa Karnieszewice korzysta wiele osób, dlatego często wybieramy rzadziej uczęszczane szlaki. Bardzo ciekawym jest Pętla Tatrzańska, czyli szlak żółty. Niestety, jej odcinek przy ulicy Słupskiej jest bardzo zniszczony - z taką informacją na redakcyjny dyżur zgłosił się pan Paweł z Koszalina. Wskazał odcinek za parkingiem Nadleśnictwa i Leśnej Piątki, wiodący od ul. Słupskiej, za strumykiem. Prowadzi on do drogi pożarowej z numerem 07 i dalej łączy się z trasą Leśnej Piątki. - Ze szlaku można korzystać tylko na środkowej jego części. Z prawej i lewej są głębokie doły. Biegacze, piesi czy maszerujący z kijkami mają problem, żeby się minąć. O skręconą kostkę tu łatwo, nie mówiąc już o bezpiecznej odległości, którą wielu z nas stara się zachować. Czy teren ten zostanie wyrównany? - pyta nasz Czytelnik.

My pytamy Tadeusza Lewandowskiego, nadleśniczego Nadleśnictwa Karnieszewice. Wyjaśnił, że drogę uszkodził ciężki sprzęt, którym wykonywano prace w lesie. - W tym rejonie prace definitywnie zakończyliśmy dopiero niedawno. Mieliśmy nadzieję , że uda się to zrobić wcześniej, ale ze względu na epidemię znacznie spowolnił się odbiór drewna - poinformował nadleśniczy. - Zgodnie z założeniami, po zakończeniu prac droga miała być wyrównana. Obecnie nasz sprzęt do remontu dróg przebywa w leśnictwie Iwięcino i dopiero po powrocie będzie poprawiał drogi w Chełmoniewie. Orientacyjnie powinien się tam pojawić około 18 maja.

Wtedy droga zostanie wyrównana. Przez kilka najbliższych dni na tym odcinku piesi i biegacze powinni zachować szczególną ostrożność.

A jeśli ktoś ma ochotę poznać żółty szlak, oto podpowiedź, jak go pokonać. Choć zwany „Pętlą Tatrzańską”, szlak ma charakter niezamkniętej pętli. Przecina się z pieszym szlakiem niebieskim „Szlak Porwanego Księcia”, czerwonym oraz czarnym pielgrzymkowym. To trasa trudna z wieloma wysokimi i stromymi podejściami. Ma około 11 km długości. Zaczyna się na granicy Koszalina, u wylotu drogi nr 6 w kierunku Gdańska. Prowadzi przez dziewięć wzgórz morenowych (dwukrotnie trzeba przekroczyć asfaltową ul. Słupską) i kończy się na największym wzniesieniu - Krzyżance.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński