Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cmentarz w Koszalinie. Odznaki na grobach powstańców z 1918 r.

Piotr Polechoński
Tak wygląda  odznaka, która trafia  na  pomniki grobów powstańców wielkopolskich w Koszalinie.  Jej projekt wykonała Beata  O rlikowska  wzorując się  na Odznace Wojsk Wielkopolskich z 1920 roku.
Tak wygląda odznaka, która trafia na pomniki grobów powstańców wielkopolskich w Koszalinie. Jej projekt wykonała Beata O rlikowska wzorując się na Odznace Wojsk Wielkopolskich z 1920 roku. Radek Koleśnik
Na miesiąc przed rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego ruszyła akcja wyróżnienia powstańczych grobów w Koszalinie.

Idea przeprowadzenia takiej akcji narodziła się wśród członków Stowarzyszenia Przyjaciół Koszalina.To właśnie jego przewodniczący, Maciej Sprutta, od kilku lat tropi związki bohaterów z 1918 roku z Koszalinem. To dzięki jego staraniom udało się zlokalizować powstańcze groby na koszalińskim cmentarzu oraz odsłonić tutaj - w grudniu 2010 roku - tablicę im poświęconą.

Teraz członkowie stowarzyszenia uznali, że przed kolejną rocznicą wielkopolskiego zrywu niepodległościowego najlepszym sposobem upamiętnienia powstańców będzie wydobycie ich koszalińskich grobów z anonimowości. Tak, aby każdy, kto odwiedzi cmentarz wiedział, że tutaj spoczywają dzielni powstańcy. Dlatego ruszyli z akcją umieszczania na ich cmentarnych pomnikach wojskowych odznak.

49 grobów powstańców zostało odnalezionych na koszalińskim cmentarzu komunalnym

- Te odznaki są wiernym odwzorowaniem Odznaki Wojsk Wielkopolskich nadanej w 1920 roku przez ministra spraw wojskowych - mówi Maciej Sprutta. Już kilkanaście grobów zostało nimi przyozdobionych. - Chcemy ze wszystkim zdążyć przed tegoroczną rocznicą wybuchu powstania, czyli 27 grudnia - dodaje Maciej Sprutta. Zadanie nie jest proste, bo na każde takie umieszczenie odznaki na pomniku trzeba uzyskać zgodę rodziny na piśmie.

- I czasem jest z tym duży problem, bo nikt z bliskich już w Koszalinie nie mieszka i trzeba ich szukać, często po całym kraju. Ale krok po kroku idziemy z tym do przodu, w tej chwili mamy już gotowe 32 oświadczenia, cały czas staramy się o następne - dodaje nasz rozmówca.

Tegoroczne koszalińskie obchody wybuchu Powstania Wielkopolskiego zostały zaplanowane na 29 grudnia. Zaproszeni zostali przedstawiciele władz Poznania, całkiem możliwe, że w tych dniach koszalinianie będą mogli zobaczyć oryginalny pojazd pancerny z 1918 roku, którym na co dzień opiekują się przedstawiciele poznańskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

- Zgodę już mamy, kwestią do ustalenia jest sposób jego przetransportowania. Ale jestem dobrej myśli, powinno się udać - mówi Maciej Spurtta. Zapowiada też, że po oznaczeniu powstańczych grobów, zostanie przeprowadzona druga taka akcja. Tym razem wyróżnione zostaną kwatery żołnierzy spod Monte Cassino. - Tych w Koszalinie spoczywa 40. Taki projekt rzecz jasna kosztuje i jeżeli ktoś chciałby nas finansowo wesprzeć to będziemy za to bardzo wdzięczni - apeluje koszalinian. Szczególy i kontakt na: www.przyjaciele.koszalin.pl

Weterani Powstania Wielkopolskiego do Koszalina zjeżdżali już w ramach pierwszych, osadniczych transportów wiosną 1945 roku. Szybko też się skrzyknęli i utworzyli koszaliński oddział Związku Powstańców Wielkopolskich. I to właśnie jego działalność doprowadziła do tego, że dawną ulicę Polną przemianowano na ulicę Powstańców Wielkopolskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!