Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

CNS Graffiti Jamy i kultura hip-hopowa w Koszalinie. Spotkanie i premiera płyty

Mariusz Rodziewicz
Mariusz Rodziewicz
CNS Graffiti Jam to ważna impreza dla koszalińskiego środowiska hip-hopowego
CNS Graffiti Jam to ważna impreza dla koszalińskiego środowiska hip-hopowego Archiwum / profil CNS na facebooku
Jesteś fanem kultury hip-hopowej? Współtworzyłeś scenę rapową w Koszalinie? Przyjdź koniecznie w czwartek 17 marca do Koszalińskiej Bibliotece Publicznej. O g. 16:30 rozpocznie się tu spotkanie „Z archiwum koszalińskiego rapu”.

Będzie to już druga impreza związana z cyklem wydawniczym kompilacji „Z archiwum koszalińskiego rapu”, na których – jak sama nazwa wskazuje – można znaleźć stare utwory miejscowych składów rapowych i numerów solowych. Na pierwszym spotkaniu, które odbyło się na początku grudnia 2021 roku reprezentanci różnych elementów kultury hip-hopowej, DJ-e, raperzy, malarze graffiti i tancerze break dance wspominali, jak w połowie lat 90-tych XX wieku na ulicach Koszalina zaczął rządzić hip-hop. Uczestnicy spotkania mieli okazję posłuchać historii o pierwszych imprezach i koncertach, o tym w jakich warunkach nagrywane były pierwsze rapowe utwory, gdzie można było spotkać tancerzy break dance i jak swoje umiejętności rozwijali malarze graffiti.

Temat przewodni – CNS Graffiti Jamy
W czasie tych rozmów przewijał się temat wyjątkowej imprezy, która na początku XXI wieku była organizowana na terenie garaży przy ul. Chałubińskiego. To CNS Graffiti Jamy, które były swego rodzaju wielkim hip-hopowym świętem, bo w tym miejscu spotykali się właśnie przedstawiciele wszystkich elementów hip-hop kultury. Głównym punktem programu było oczywiście tworzenie kolorowych graffiti, ale podczas wielogodzinnego malowania na osiedlu rozbrzmiewała muzyka grana z gramofonów przed DJ-ów, do których swoje umiejętności prezentowali tancerze break dance. Przy ścianach były też organizowane koncerty.

Dlatego też tematem przewodnim drugiego spotkania w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej będą właśnie CNS Graffiti Jamy. Jak doszło do tego, że taka impreza mogła odbyć się w Koszalinie? Jak wyglądały kulisy jej organizacji? Kogo można było tam spotkać, zobaczyć i posłuchać? O tym właśnie opowiadać będą goście wydarzenia, którzy zasiądą na fotelach na scenie kina „Alternatywa”.

Kup płytę, wesprzyj akcję charytatywną
Spotkanie rozpocznie się o g. 17, ale do biblioteki warto będzie przyjść już o g. 16:30, ponieważ działać już będzie sklepik koszalińskiej fundacji Magia, na którym będzie można premierowo kupić „Z archiwum koszalińskiego rapu, vol. 2” oraz pierwszą część składanki.

Przypomnijmy, że na pierwszej części kompilacji znalazło się jedenaście archiwalnych utworów rapowych z Koszalina, na których usłyszeć można ponad 30 raperów. Na drugiej części jest 13 numerów solowych i ekip. Swoje utwory na składankę udostępnili tym razem m.in. skład GF2, SPR Formacja, Sedno. duety Afekt Klan, Liściu & B.A.D., Eurobusiness, a także wykonawcy solowi: Mroku, Jajco, czy Voom.

Wydanie kompilacji ma charakter charytatywny, stąd też wspomniana już obecność fundacji Magia na spotkaniu. Wszystkie pieniądze zebrane dzięki sprzedaży płyty pomogą małemu Maciusiowi Grzybowskiemu w walce z ciężkimi chorobami: stwardnieniem guzowatym i padaczką lekooporną. Jak dotąd dzięki sprzedaży pierwszej części składanki udało się zebrać 4.432,30 zł i 30 euro.

Podziękowania dla sponsorów
Wydanie płyty nie byłoby to możliwe bez sponsorów, którzy zdecydowali się wesprzeć wydawnictwo. Są to koszalińskie firmy i osoby prywatne: Mikrofonika – internetowy bank głosów, portal Basenprof, Invest Nieruchomości; fanpage Godzina Śmierci, Vibe2Nes, instagramowy profil @kupujemypolskirap, Łukasz Ksawery Rozbicki oraz darczyńca, który chciał pozostać anonimowym. Medialnie wydanie wspiera Głos Koszaliński i portal gk24.pl, grupa ludzi zaangażowanych i kreatywnych Most Blunted, Archiwum Państwowe w Koszalinie i audycja „Rapnejszyn” Polskiego Radia Koszalin. Za oprawę graficzną płyty odpowiada koszaliński artysta Łukasz Waberski, znany pod szyldem Dobry Sztos.

Zapraszamy więc w czwartek 17 marca na godz. 16:30 do Koszalińskiej Biblioteki Publicznej.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera