Co, gdzie i kiedy w Koszalinie i okolicach, czyli weekendowe propozycje rozrywkowe i kulturalne. Będzie też o bezpieczeństwie

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Tym razem Ira zagra w Koszalinie w wersji akustycznej
Tym razem Ira zagra w Koszalinie w wersji akustycznej archiwum
Koncert zespołu IRA, spektakle w BTD i Adrii, warsztaty rękodzieła, pokaz ratownictwa. Sprawdziliśmy, co będzie się działo w weekend!

W piątekIRA akustycznie

W piątek, 16 lipca, o godz. 20 w Mielnie (ul. B. Chrobrego 38) zagra IRA. Bilety: 25 zł. Zespół zagra koncert w wersji akustycznej. IRA wydała w maju nowy album "Jutro", więc koncert w Mielnie będzie idealną okazją do zagrania znanych już hitów oraz przedstawienia fanom najnowszego repertuaru.

Wakacje z teatremW piątek, 16 lipca, w amfiteatrze zaplanowano zabawę w ramach cyklu Wakacyjne Piątki z Teatrem Kompania Marzeń. Początek o godz. 12. Z kolei o godz. 13 w Centrum Kultury 105 rozpocznie się koncert „Pokochaj Świat”. To projekt Stowarzyszenia Aktorzy po Godzinach.

Trwa 55. Międzynarodowy Festiwal OrganowyTo trzecie najstarsze tego typu wydarzenie w Polsce. Dłuższą tradycję koncertową mają tylko festiwale w Kamieniu Pomorskim i Gdańsku Oliwie. Tak wygląda zestawienie, jeśli spojrzymy na „staż” imprezy, natomiast pod względem liczby koncertów nasz festiwal jest tym największym w kraju. Na 55. jego edycję złoży się 27 koncertów.
W piątek, 16 lipca, o godz. 19.15 rozpocznie się trzeci już koncert w koszalińskiej katedrze. Bilety w cenie 10 i 15 zł. Wystąpią: Józef Serafin – organy, Maria Jaskulska – sopran. Orkiestrę Filharmonii Koszalińskiej poprowadzi Jakub Chrenowicz. Program w części organowej: Marian Sawa – „Jutrznia”; Johann Sebastian Bach - Preludium i fuga Es-dur BWV 552;
Franciszek Liszt – „Dante” - Wstęp, fuga, „Magnificat” (trans. A. W. Gottschalk). Druga część koncertu poświęcona będzie twórczości Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Na scenie BTDW piątek, 16 lipca, o godz. 19 w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym będzie można zobaczyć i usłyszeć „Piosenki neapolitańskie”. Wejściówki w cenie 20 zł. Piosenki neapolitańskie zawierają w sobie wszystko: miłość, tęsknotę, cierpienie i głęboką filozoficzną mądrość. Tradycyjne, komponowane i śpiewane na ulicach, podwórkach i w tawernach Neapolu opowiadają o niespełnionych miłościach, rozstaniach i powrotach, zabawnych sytuacjach towarzyskich i trudnych relacjach rodzinnych. Wykonane z niezwykłą mocą i ogromnym talentem przez znakomite aktorki Żanettę Gruszczyńską – Ogonowską i Katarzynę Ulicką – Pydę są gwarancją wspaniałego i pełnego radości i wzruszeń wieczoru w teatrze.

W sobotęAmbientowe „Echa” Tomasza Mreńcy

To będzie muzyczna rozgrzewka przed koszalińskim Good Vibe Festiwalem! W sobotę, 17 lipca, o godz. 20 na Wyspie Biskupiej w Karlinie wystąpi pochodzący z tego miasta Tomasz Mreńca. Artysta zaprezentuje materiał ze swojej ostatniej płyty pt. "Echo" wydanej przez wytwórnię Kayax. To trzeci autorski album kompozytora, producenta i skrzypka – Tomasza Mreńcy. Wydawnictwo zawiera 11 autorskich kompozycji, które zdecydowanie wychodzą poza muzykę ambientową, choć przede wszystkim na niej bazują. Wstęp na koncert będzie darmowy. Obowiązuje limit osób (250).
9. Akant Good Vibe Festival w Koszalinie rozpocznie się 14 sierpnia.

Rękodzieło w Zagrodzie JamneńskiejW sobotę, 17 lipca, w godz. 10.30-12.30 w Zagrodzie w Jamnie odbędą się warsztaty koronkarskie dla osób dorosłych. Koronkarstwo ma historyczne, silne powiązanie z kulturą jamneńską. Wykonywane dawniej koronki zdobiły nakrycia głowy tzw. czółka noszone przez młode dziewczyny, były także elementem zdobniczym pościeli i obrusów. - Bazując na opisach, rysunkach i fotografiach zawartych w etnograficznym opracowaniu z 1891r. w „Zetchrift des Vereins für Volkskunde” spróbujemy odtworzyć dawne wzory koronkowe. Nasze zajęcia skupiać się będą na jednej z technik szydełkowych zwanej filet – zapowiadają instruktorzy. Na zajęcia obowiązują zapisy pod nr tel. 508-129-892. Udział kosztuje 15 zł.
Również w sobotę, w godz. 13.30-15, w zagrodzie zaplanowano rodzinne warsztaty robienia dawnych zabawek. Będą to o proste zabawki, jakimi bawiły się dzieci zanim pojawiły się komputery. Będzie można wykonać woreczki wypchane grochem, płócienne „zośki” służące dawniej do zabaw zręcznościowych, „gniotki” z balonów i mąki ziemniaczanej. Na zajęcia obowiązują zapisy. Udział kosztuje 5 zł.

O twórczości TuwimaW sobotę o godz. 19 Bałtycki Teatr Dramatyczny zaprosi widzów na spektakl „Lokomotywa. Nie dla dzieci” w reżyserii Zdzisława Derebeckiego. To słowno-muzyczna opowieść o jednym z najwybitniejszych polskich poetów - Julianie Tuwimie. Wśród kilkunastu utworów, do których poeta napisał słowa, a które usłyszymy podczas spektaklu, każdy z nas zna na pewno: „Miłość Ci wszystko wybaczy”, czy „Czy na pierwszy znak”. „Lokomotywa” zabierze nas także do prywatnego świata poety. – Człowieka kontrowersyjnego i niebanalnego, fascynującego w swojej złożoności i niezwykle wrażliwego – wylicza Zdzisław Derebecki.
W spektaklu pojawią się zarówno fragmenty wierszy i prozy, jak i kabaretowe teksty satyryczne poety. Bilety w cenie 40 i 50 zł.

Muzyczna podróż przez światNa sobotę na godz. 18 w Teatrze Muzycznym Adria zaplanowano koncert „Razem przez świat”. Zabrzmią takie utwory jak "New York, New York", "Sway", "Bella Ciao", "Besame Mucho" i wiele innych doskonale znanych i lubianych piosenek. Widowisko muzyczne okraszone jest choreografią w wykonaniu tancerzy Teatru Muzycznego Adria, a nastroju i klimatu dodadzą efekty świetlne. Bilety w cenie 40-60 zł.

Pokaz ratownictwa na mieleńskiej plażyW sobotę, 17 lipca, o godz. 14 na głównej plaży w Mielnie ratownicy wykorzystają łódź i motorówkę, by pokazać, w jaki sposób niosą pomoc tonącym. Policjanci przypomną zasady tworzenia korytarza życia na plaży. Na drodze „korytarz życia” to pas tworzony umownie przez innych kierowców, który umożliwia przejazd pojazdów uprzywilejowanych. Podobne miejsce dla osób, które ratują ludzkie życie i zdrowie, należy też zostawić na plaży. - Wybierając miejsce na plaży, zostawmy wolny pas o szerokości 5 metrów biegnący przez środek plaży. To właśnie dzięki naszej odpowiedzialnej postawie, ratownicy dotrą na czas do osoby walczącej o życie – wskazuje kom. Monika Kosiec, rzeczniczka koszalińskiej policji.

W sobotę na mieleńskiej plaży policjanci z Wydziału Prewencji KMP w Koszalinie, Komisariatu Policji w Mielnie oraz ratownicy Mieleńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji i WOPR Radom organizują spotkanie w ramach programu „Bezpieczna plaża”. To element wakacyjnych działań profilaktycznych, których celem jest przypominanie zasad bezpieczeństwa podczas sezonu letniego. - Policjanci będą rozmawiali z wczasowiczami o sposobach bezpiecznego spędzania wolnego czasu oraz przekażą materiały promujące bezpieczny wypoczynek nad wodą. Odbędzie się pokaz ratowania osoby tonącej z wykorzystaniem łodzi i motorówki, a także zostaną przypomniane turystom zasady tworzenia korytarza życia na plaży – zapowiada kom. Kosiec.

Piknik rodzinny w MielnieW sobotę, 17 lipca, przy ul. Lechitów 2A w Mielnie odbędzie się pierwszy w tym roku piknik rodzinny, organizowany w ramach Kampanii Kolejowe ABC. Akcję realizuje Urząd Transportu Kolejowego. Impreza pod hasłem „Hej przygodo! Odwiedź Peronowo!” to pomysł na spędzenie czasu wolnego z dziećmi i zapoznanie ich z najważniejszymi zasadami bezpiecznego podróżowania koleją. Lista atrakcji dla najmłodszych jest długa. Na gości pikniku czekać będą: familijne gry edukacyjne, warsztaty kreatywne, koncert DJ MIKI oraz liczne konkursy i quizy. Dodatkową rozrywkę będą stanowiły dmuchańce, eurobungee oraz malowanie buziek i brokatowe tatuaże. Podczas wydarzenia chętni będą mogli uczestniczyć w interaktywnych zajęciach Kampanii Kolejowe ABC, obejrzeć wystawę fotograficzną o rozwoju kolei w Polsce oraz zrobić zdjęcie w specjalnie przygotowanej fotobudce. Dzieci będą miały również okazję spotkać bohatera Kampanii Kolejowe ABC, nosorożca Rogatka. Piknik odbędzie się w godzinach 15-20. Wstęp wolny.

W niedzielę„Kamerynki” przed ratuszem

„Kamerynki” to cykl letnich koncertów kameralnych Filharmonii Koszalińskiej na Rynku Staromiejskim w Koszalinie. Otworzy go koncert "Piosenki pełne miłości", który zaplanowano na niedzielę, 18 lipca, na godz. 13. Wystąpi zespół Aremvee w składzie Lucyna Górska – śpiew, Marzena Śmietańska – skrzypce, Anna Pilich-Pryjomska – skrzypce, Maciej Śmietański – altówka, Katarzyna Trepiak – wiolonczela. W programie arie Wolfganga Amadeusza Mozarta, Benedetta Ferrari’ego i Giulia Cacciniego, piosenki Jerzego Petersburskiego, Henryka Warsa, George’a Gershwina, Norberta Glanzberga, Zbigniewa Lipczyńskiego. Zabrzmią też utwory instrumentalne takich kompozytorów, jak Felix Mendelssohn-Bartholdy, Wojciech Kilar czy mało znany Matt Cream. Muzyka, wybrana przez Aremvee, jawi się bardzo różnorodnie, ale łączy ją jedno – miłość. Ta między dwojgiem ludzi, ale też po prostu miłość do muzyki.

O dziwnej miłości…
W niedzielę o godz. 19 w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym rozpocznie się „Akompaniator”. Po ogromnym sukcesie spektakli: „Związek otwarty” i „Przyszedł mężczyzna do kobiety” czas na trzecią propozycję aktorskiego duetu: Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska i Wojciech Rogowski. „Akompaniator” Anny Burzyńskiej to komedia z elementami makabreski, nagłymi zwrotami akcji i mistrzowskimi pojedynkami aktorskimi. Śpiewaczka operowa i jej nieśmiały akompaniator spotykają się na próbie. On zakochany w niej beznadziejnie od 30 lat, ona nieświadoma jego uczucia. Uczucia, które jest – najdelikatniej mówiąc – bardzo dziwne… Bilety: 40 i 50 zł.

Musical w Adrii
W niedzielę artyści Teatru Muzycznego Adria pokażą musical „Showlesque”. Intrygująca fabuła o spełnianiu marzeń, tajemnicach pracy w teatrze i miłosnych rozterkach powstała w oparciu o przeboje z największych światowych musicali, między innymi: „Moulin Rouge”, „Chicago”, „Cabaret”, „Burlesque”, a także z polskiego musicalu „Piloci”. Wszystkie piosenki zabrzmią w języku polskim. Bilety: 60-80 zł. Początek o godz. 18.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie