Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co mama nocą pisze. Książkowy debiut Anny Fabiszewskiej-Stachuły

Ewelina Żuberek
Ewelina Żuberek
Anna Fabiszewska-Stachula jest nauczycielką języka polskiego, pedagogiem, doradcą zawodowym, a przede wszystkim – mamą 4-letniej Karoliny. Jak mówi - macierzyństwo to Himalaje, w których pozostanie już do końca życia. W 2021 roku wraz z przyjaciółką Moniką Górką wydała książkę „Bezradnik. Wyrazy macierzyństwa”, w której potwierdzają, że bycie mamą to nie tylko pozytywne emocje, ale czasami także bezsilność.

Zanim zagłębimy się w treść „Bezradnika”, wyjaśnijmy, skąd taki przewrotny tytuł i jak go interpretować?
Odsyłamy do dwóch znaczeń: „Bezradnik”, bo prezentujemy nasze doświadczenie macierzyństwa zupełnie zwyczajnie i pokazujemy, że każda mama bywa bezradna. „Bezradnik”, bo w czasach, gdy na rynku jest mnóstwo poradników, on nie zawiera żadnych rad. Po rady odsyłamy do ekspertek, które wymieniamy w zakończeniu.

Mama pisze nocą

Skoro nie znajdziemy tam porad, to czego możemy się spodziewać?
Wszystkiego, co dotyczy bycia mamą. „Bezradnik” jest napisany w formie alfabetycznie ułożonych felietonów stworzonych przez Monikę i przeze mnie. Są one pretekstem do rozważań na temat: emocji, intymności, zmian, wyborów, zaufania. Pozostawiamy w nim wolne miejsce na przemyślenia czytelnika. Można go więc potraktować jako pamiętnik i w przyszłości wrócić do tych zapisków. To forma terapii, rozmowy i pewnej bliskości w tych trudnych dla nas wszystkich czasach pandemii.

„Bezradnik” jest skierowany do kobiet, które już mają dzieci czy raczej do przyszłych mam?
Myślę, że jest bardzo uniwersalny. Kobiety, które już mają dzieci, mogą się przekonać, że nie tylko one bywają bezsilne, że to normalne. Przyszłe mamy poznają wiele wyrazów macierzyństwa. Bez upiększania, ale też bez przesadnego naturalizmu. Może znajdą pocieszenie, ukojenie, a może odrobinę humoru. Myślę, że to też fajna publikacja dla mężczyzn. Nie bez powodu w naszych felietonach na literę „T” pojawił się dwa razy tata - „T jak Tata”.

Skoro o macierzyństwie mowa – co z Pani punktu widzenia jest w nim najtrudniejsze?
Gdy spodziewałam się córki, zdałam sobie sprawę z tego, jak niewiele wiem o opiece nad takim maluchem. Macierzyństwa uczyłam się z godziny na godzinę. Oj! Jak bardzo chciałam mieć wtedy taki bezradnik, który opowiedziałby mi, co przede mną. W macierzyństwie - moim zdaniem – najtrudniejsze są emocje. Musimy uwierzyć w to, że jesteśmy wystarczające, że robimy wszystko najlepiej, jak się da. Mimo skrajnych emocji.

Mama pisze

Osiem miesięcy temu założyłyście konto na Instagramie „Mama pisze nocą”. To także nazwa waszego wydawnictwa i bloga. Czy faktycznie piszecie nocą?
W naszym pierwszym wpisie na Instagramie rozważamy, jakie jest to nocne życie. Dla mnie – bardzo twórcze.
Instagram powstał dzięki naszym nocnym rozmowom, na które w dzień zwyczajnie nie miałyśmy czasu. Chcemy dotrzeć do jak największej grupy kobiet, by wzajemnie się wspierać i pokazywać, że mamy podobnie i żadna z nas nie jest sama z problemami. Nasz # to kobietakobieciewinternecie. Obecnie tworzymy mamapiszenoca.pl. Marzymy o podcastach.

Czy z twojej perspektywy Koszalin jest miastem przyjaznym dzieciom?
Do Koszalina przyjechałam w 2014 roku. Stąd pochodzi mój mąż. Zawsze chciałam mieszkać blisko morza, które daje mi przestrzeń. Mieszkamy w Jamnie, więc można powiedzieć, że to taka wieś w mieście. W okolicy mamy plac zabaw i Orlik, które często odwiedzamy, mamy swój ogródek, owoce, warzywa, a w pobliżu dużo zwierząt. Dla czterolatki to duża atrakcja. Myślę, że z czasem będę poszukiwała form spędzania wolnego czasu dla córki i wtedy będę mogła powiedzieć nieco więcej.

Żadnych minusów?
Należę do ludzi, którzy nie lubią minusów. Doceniam to, co mamy. Na pewno ucieszyłaby nas ścieżka rowerowa w Jamnie, plac zabaw z ochroną przed słońcem. Najbardziej jednak możliwość adaptacji dzieci i rodziców w każdym żłobku i przedszkolu. Bo przecież nasze dzieci to mali my.

KLIKNIJ i zobacz najnowsze wydanie MM Trendy Koszalin!

Nowy numer Trendy
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera