Dół koło Galerii Emka ma być zrównany i ma tu stanąć obiekt handlowo-usługowy ze sklepami, kinem wielosalowym i klubem fitness. Do tego wokół będą nowe parkingi naziemne, a w pobliżu pomnik Jana Pawła II.

Wszystko jednak zależy od tego, czy zostaną wprowadzone zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego.

W poniedziałek w koszalińskim ratuszu zorganizowano spotkanie z mieszkańcami i autorami projektu planu, który dotyczy rejonu ul. Władysława IV, Akademickiej, Staszica, Jana Pawła II.

Największe emocje wywołał pomysł, by w pobliżu ul. Akademickiej zbudować wielopoziomowy parking - ta propozycja dosłownie rozgrzała mieszkańców.

- Już do ratusza wpłynął sprzeciw z ponad setką podpisów. Macie inwestora? Kto to zbuduje? Miasto? Są na to pieniądze? Tyle jest potrzeb - drogi, żłobki, przedszkola - padały z sali kolejne komentarze i pytania. Wiceprezydent Wojciech Kasprzyk tłumaczył, że na tym etapie to niezobowiązujący pomysł, że w projekcie ujęto już korektę, by obiekt nie miał 12 m, a maksymalnie 7 m wysokości.

- To - jeżeli już - pozwoli postawić co najwyżej dwukondygnacyjny parking, z trzecią kondygnacją pod ziemią, na łącznie ok. 280 miejsc - mówił.

Mieszkańcy irytowali się coraz bardziej: - A kto nam wypłaci odszkodowania za spadek wartości mieszkań? Przecież to jakbyście nam krematorium postawili przed oknami - emocje rosły. Niewiele mniejsze były, gdy dyskusja zeszła na plany rozwoju Galerii Handlowej Emka. - A co z tym dołem, który straszy? - pytali obecni na sali.

Na spotkaniu był m.in. przedstawiciel spółki, który przedstawił plany zabudowy (sklepy, kino, klub fitness): - Potrzebujemy zmian w planie zagospodarowania, by móc wystąpić o pozwolenie na budowę - tłumaczył Krystian Modrzejewski.

Więcej o tym w piątek w tygodniku Głos Koszalina. Dziś mija termin wyłożenia planu w ratuszu, a tym samym możliwości zapoznania się z zapisami. Uwagi do projektu można składać od 8 do 23 stycznia.

POLECAMY:

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Zobacz także: Koszalin: Otwarcie wyremontowanej Galerii Emka