Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co myślą dzieci? Segregacja odpadów, czyli gra w kolory [wideo]

red
Chcesz mniej płacić? Segreguj odpady. Nie chcesz, by Twoje dzieci tonęły w śmieciach? Segreguj odpady. Nie chcesz, by miasto płaciło wysokie kary? Segreguj odpady.

Pozbywając się odpadów w codziennym życiu, musimy pamiętać o ich segregacji. Raz, że przekłada się to na naszą kieszeń – mniej płacimy, gdy segregujemy. A dwa – z uwagi na dbałość o środowisko. Ważne, by jak najwięcej odpadów przetwarzać i odzyskiwać z nich surowce przydatne do dalszego (ponownego) wykorzystania. To wynika wprost z przepisów. Zmierzamy do tego, by jak najmniejsza ilość odpadów była składowana; a docelowo, by w ogóle wyeliminować ich składowanie. W Koszalinie o realizację tego zadania dba Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. To PGK odbiera z osiedli odpady i zajmuje się odzyskiem surowców z odpadów. Odzyskiwanie surowców

Reguluje to Rozporządzenie Ministra Środowiska z 14 grudnia 2016 r. w sprawie poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami niektórych frakcji odpadów komunalnych. Aby osiągnąć narzucone przepisami prawa poziomy odzysku, niezbędna jest dokładana segregacja odpadów u źródła, czyli bezpośrednio przez mieszkańców, by jak najmniej było wytwarzanych odpadów komunalnych zmieszanych. Do tego służą wszechobecne w naszym otoczeniu kolorowe pojemniki (oraz worki) służące do segregacji odpadów na zmieszane, tworzywa sztuczne i metal, papier, szkło, a także bioodpady. Ważnym elementem jest dokładna segregacja odpadów, tj. umieszczanie w poszczególnych workach i pojemnikach rodzajów odpadów zgodnie z opisem znajdującym się na worku i pojemniku, a także zgodnie z przyjętymi zasadami. Okazuje się bowiem, że część wysegregowanych przez mieszkańców odpadów nie nadaje się do dalszego odzysku i stanowi tzw. balast, który nie jest liczony do poziomów odzysku. Przypominamy zatem i prosimy o poprawne rozdzielanie odpadów. Poziom odzysku frakcji selektywnej (papier, metal, tworzywa sztuczne i szkło) osiągnięty w Koszalinie w 2016 roku to 19,2%. Poziomy odzysku wymagane w kolejnych latach to: 2017 r. – 20%; 2018 r. – 30%; 2019 r. – 40%; 2020 r. – 50%. Realnie oceniając i mając na uwadze aktualną sytuację – te poziomy będą bardzo trudne do osiągnięcia. Dlatego tak ważna jest ciągła edukacja mieszkańców gmin w tym zakresie, w celu zwiększenia masy odpadów selektywnie zbieranych.

Obowiązek osiągania poziomów odzysku spoczywa również na RIPOKach – w przypadku miasta Koszalina Regionalną Instalacją Przetwarzania Odpadów Komunalnych jest Regionalny Zakład Odzysku Odpadów w Sianowie, do którego trafiają odebrane odpady komunalne. Tu poddawane są dalszemu sortowaniu. Dzięki inwestycjom zrealizowanym w 2016 roku - budowa Stacji Przeładunkowej Odpadów Komunalnych - poziom odzysku ze zmieszanych odpadów komunalnych wzrósł z 0,88 % w 2015 roku. do około 5% w 2017 roku. Segregacji można się nauczyć Pamiętaj, by korzystać z pojemników i worków do segregacji odpadów.

Nie umieszczaj odpadów segregowanych w pojemnikach na odpady zmieszane (zmieszane to wszystko to, co zostało po segregacji, np. odpady higieniczne, czy resztki jedzenia). Dbaj o czystość surowca, nie mieszaj różnych rodzajów odpadów w pojemnikach lub workach. Korzystaj z punktów selektywnej zbiórki odpadów. Zachęcamy do korzystania z PSZOK i MSZOK – pierwsze to Punkt Selektywnego Zbioru Odpadów Komunalnych przy bazie PGK Koszalin przy ul. Komunalnej 5 w Koszalinie, drugie to Miejsce Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Władysława IV 137 w Koszalinie. Czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 16:00, soboty w godz. 8:00 - 13:00. Tam należy dostarczyć odpady, które nie podlegają odbiorowi, jak np. gruz budowlany (rocznie do 75 kg na gospodarstwo oddajemy za darmo, więcej – już odpłatnie). Natomiast odpady wielkogabarytowe są odbierane przez PGK Koszalin regularnie z osiedli, w wyznaczonych terminach. Poza wskazanymi terminami mieszkańcy mogą sami dostarczyć je do PSZOK i MSZOK. Pamiętaj, że opona wyrzucona w lesie, będzie się tam rozkładać 80 lat, pampers – aż 300 lat! A plastikowa reklamówka jeszcze więcej, bo 400 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!