Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co po maturze? Uczelnie kuszą nowymi ofertami

Alina Konieczna [email protected]
Studia międzykierunkowe w Politechnice Koszalińskiej będą się odbywały w nowoczesnym Uczelnianym Centrum Kształcenia na Odległość StudiaNET. Na zdjęciu - zajęcia w StudiaNET prowadzi dr Tomasz Królikowski.
Studia międzykierunkowe w Politechnice Koszalińskiej będą się odbywały w nowoczesnym Uczelnianym Centrum Kształcenia na Odległość StudiaNET. Na zdjęciu - zajęcia w StudiaNET prowadzi dr Tomasz Królikowski. Adam Paczkowski
Szkoły wyższe chcą przyciągnąć jak najwięcej kandydatów na studia. Proponują nowe kierunki i specjalności. Jutro w naszej gazecie znajdziecie specjalny dodatek dla przyszłych studentów.

Maturzyści mają za sobą egzaminy dojrzałości. Teraz przed nimi kolejne wyzwanie - wybór kierunku studiów i uczelni. Wielu zdecyduje się na studia w dużych ośrodkach akademickich, spora grupa młodzieży wybierze naukę w Koszalinie.

Największa publiczna uczelnia - Politechnika Koszalińska, jak co roku zaproponuje kandydatom nowe kierunki. Wśród nich znajdą się studia międzykierunkowe na wzornictwie i mechatronice. Specjalność nazywa się "Film, gry i animacje cyfrowe".

- To propozycja dla osób interesujących się grafiką komputerową, efektami specjalnymi, grami komputerowymi, a także montażem i produkcją filmową - podkreśla Witold Gulbiński, prorektor do spraw kształcenia Politechniki Koszalińskiej.

Podobne studia w Europie zachodniej i USA są bardzo popularne. W Polsce to wciąż nowa specjalność. Studia I stopnia potrwają cztery lata, PK chce przyjąć 30 osób. Absolwenci będą mogli szukać pracy m.in. firmach tworzących gry komputerowe, w studiach małych form filmowych, w telewizji, czy agencjach prowadzących kampanie reklamowe.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie zaproponuje przyszłym studentom dwa nowe kierunki. Będzie to fizjoterapia oraz turystyka i rekreacja. Pojawi się również nowa specjalność na pedagogice - opieka nad osobą starszą i niepełnosprawną.

Niż demograficzny, który obecnie wkracza do uczelni sprawia, że szkoły wyższe coraz bardziej muszą zabiegać o studentów. Kiedyś studia były dla nielicznych, dziś studiuje coraz więcej osób. Często wybierają kierunki, po których trudno znaleźć pracę.

- Ważne, aby pamiętać o tym, że pracodawcy cenią nie tylko dyplom, lecz także praktyczne przygotowanie - podpowiada Ireneusz Ślęzak, doradca zawodowy z Powiatowego Urzędu Pracy w Koszalinie. - Podczas studiów warto zabiegać o największą liczbę praktyk, które można odbywać podczas wakacji, pracując jako wolontariusz w firmie. Te doświadczenia z pewnością staną się znaczącym atutem w staraniach o pracę. Więcej o nowościach edukacyjnych uczelni z regionu, a także o szansach na pracę i nowych studiach dla przyszłych filmowców przeczytacie w jutrzejszym dodatku edukacyjnym.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!