Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co to za swędzące plamki? Ospa, odra czy różyczka?

Magdalena Olechnowicz
Wysypka występuje bardzo często, zwłaszcza u dzieci. Są różne jej rodzaje, w zależności od przyczyny. Najczęściej wysypka wygląda jak czerwone plamki. Może mieć również postać bąbli, krostek czy pęcherzyków. Wysypce często towarzyszy swędzenie lub pieczenie. I może ona być objawem przede wszystkim chorób zakaźnych.

Czasem rozpoznanie choroby występującej z wysypką jest dla rodzica bardzo proste, bo jeśli u dziecka w przedszkolu panuje epidemia ospy, to wiadomo, czym mogło się zarazić. Niekiedy jednak doszukanie się konkretnej przyczyny zmian skórnych jest trudne i wymaga zarówno od rodziców, jak i od lekarza, dużej spostrzegawczości. Często na przykład występuje tylko zaczerwienienie i swędzenie skóry. Z kolei choroby zakaźne zazwyczaj przebiegają dodatkowo z gorączką i złym samopoczuciem. Czasem wysypce w ogóle nie towarzyszy świąd - tak jest w przypadku różyczki lub gorączki trzydniowej.
Najczęściej jednak przyczynami wysypki skórnej są: choroby zakaźne (gorączka trzydniowa, odra, ospa wietrzna, płonica, różyczka), rumień pieluszkowy, potówki oraz alergia. My skupimy się na chorobach zakaźnych.

Gorączka trzydniowa (rumień nagły)

To łagodna infekcja wirusowa. Najczęściej występuje u dzieci między 6. a 36. miesiącem życia. Okres jej wylęgania (czas od zakażenia do wystąpienia objawów) wynosi od 5 do 15 dni. Rozpoczyna się nagłym wystąpieniem wysokiej temperatury i nie jest poprzedzona żadnymi innymi objawami. Trwa około 2-3 dni. Gdy temperatura zaczyna spadać, na tułowiu, szyi, rękach i nogach dziecka pojawia się plamista, czerwona wysypka, która szybko znika. W chwili pojawienia się wysypki dziecko przestaje być źródłem zakażenia dla innych. Leczenie polega na obniżaniu gorączki i podawaniu dużej ilości płynów do picia.
#l#Ospa wietrzna
Jest łagodną chorobą wirusową przenoszoną drogą kropelkową. Można zaszczepić dziecko przeciwko niej, ale jest to odpłatne. Wirus wnika do organizmu przez błony śluzowe górnych dróg oddechowych. Okres wylęgania ospy wynosi 14 - 21 dni. Dziecko zaraża na 24-48 godzin przed pojawieniem się zmian na skórze, aż do przyschnięcia wykwitów.

Jakie sa objawy choroby - o tym piszemy w papierowym wydaniu Głosu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!