Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co widzą kamery monitoringu miejskiego w Koszalinie? Zobacz zdjęcia

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Centrum Monitoringu zlokalizowane jest w Komendzie Miejskiej Policji przy ul. Słowackiego.
Centrum Monitoringu zlokalizowane jest w Komendzie Miejskiej Policji przy ul. Słowackiego. Joanna Krężelewska
72 kamery, zamontowane w różnych punktach Koszalina, każdego dnia śledzą kierowców i mieszkańców. Są w parkach, na placach zabaw, przy skrzyżowaniach ulic, parkingach. Gdzie dokładnie? I kto może zobaczyć widok z kamer? Sprawdziliśmy.

Budowa systemu monitoringu miejskiego była elementem projektu Inteligentny Koszalin i zaczęła się w 2013 roku. Jest stale rozbudowywana. – W mieście zamontowane są 72 kamery. Trzy z nich chwilowo nie działają. Trwa ich przegląd techniczny. Modernizacją objęte są też cztery punkty monitoringu w parku ABC – wskazuje Robert Grabowski, rzecznik prasowy prezydenta Koszalina.

Zobacz także: Remont wiaduktu w Koszalinie. Które ulice zostaną wyłączone z ruchu?

Przeglądy techniczne realizowane są dwa razy w roku. Serwery nadzorujące pracę monitoringu znajdują się w Centrum Zarządzania Siecią przy ul. Partyzantów. Kamery nagrywają obraz, który jest archiwizowany i przechowywany do 30 dni.

Centrum Monitoringu zlokalizowane jest w Komendzie Miejskiej Policji przy ul. Słowackiego. Policjanci mają wszelkie uprawnienia do zabezpieczania i nagrywania zdarzeń. – Codziennie do godziny 15 system monitoringu miejskiego obsługuje pracownik cywilny policji. Później zadanie to przejmuje oficer dyżurny – informuje kom. Monika Kosiec, rzeczniczka koszalińskiej policji. Kamery działają przez całą dobę, a praca przy pięciu dużych monitorach polega przede wszystkim na realizacji dwóch zadań. – Kiedy pracownik lub policjant zobaczy, że w danym miejscu doszło na przykład do zakłócenia porządku, wysyła na miejsce patrol.

Kolejnym zadaniem jest odszukiwanie zarchiwizowanych nagrań z danego dnia i konkretnej godziny. Bywa to pomocne między innymi przy wyjaśnianiu przyczyny i przebiegu kolizji, czy ustalaniu sprawcy zdarzenia, jak rozbój, włamanie do mieszkania, piwnicy. Możemy też sprawdzić czy kamery zarejestrowały skradziony pojazd – wskazuje kom. Kosiec. Część kamer to urządzenia obrotowe, dlatego trzeba sprawdzić, w którą stronę zwrócony był obiektyw w istotnej dla sprawy chwili.

Co ważne, policja nie udostępnia nagrań osobom prywatnym. Mogą być wykorzystane jedynie na potrzeby prowadzonych postępowań. To oznacza, że osoba pokrzywdzona, na przykład ktoś, komu zniszczono samochód, musi złożyć zawiadomienie.

Policjanci mają dostęp do obrazu ze wszystkich koszalińskich kamer. Strażnicy Miejscy widzą obraz z dwunastu miejsc. – Mamy też możliwość sterowania kamerami, zbliżania obrazu, by odczytać numery rejestracyjne pojazdu lub zobaczyć wyraźniej twarz – mówi Piotr Simiński, komendant Straży Miejskiej w Koszalinie. – W kilku miejscach zainstalowanych jest więcej kamer, dlatego w sumie na ekranie widzimy obraz z dwudziestu pięciu urządzeń. Najczęściej dyżurny wysyła patrole w okolice placu zabaw Trzy Misie przy ul. Poprzecznej, gdzie widzi osoby spożywające alkohol.

Strażnicy widzą też, co dzieje się w Parku Robin Hooda, na ścieżce rowerowej i w miejscu wypoczynku przy ul. Batalionów Chłopskich, w różnych częściach parku m.in. przy fontannie i organach, na mostku przy ul. Orlej. Policjanci mają oko również na ulicę Bosmańską, Wenedów, Kolejową, Traugutta przy budowanym kościele, Modrzejewskiej, Chrzanowskiego, Połczyńską i Połtawską. Kamery działają na skrzyżowaniach ulic: 1 Maja i Zwycięstwa, Stawisińskiego i Zwycięstwa, Traugutta i Zwycięstwa, Traugutta i Piłsudskiego, Dworcowej i Armii Krajowej, Zwycięstwa i Armii Krajowej, na rondach przy ul. Władysława IV i Kościuszki. Kolejne kamery widzą boisko przy ul. Sucharskiego i Grochowskiego, przejście podziemne na dworzec PKP, plac zabaw Jacek i Agatka, Misiową Dolinę, parking przy ul. Sikorskiego, stadion ABC, skate park. Kilka kamer monitoruje Sportową i Wodną Dolinę. Mundurowi z Centrum Monitoringu widzą też Plac Gwiaździsty, Plac Wolności, rejon dworca PKS. Obserwują ścieżki rowerowe przy ul. Sybiraków, Stawisińskiego, Orlej, przy Muzeum i w kierunku Jamna.

Wśród wykroczeń, które zostały zarejestrowane, dominują te porządkowe. Widać kto i gdzie spożywa alkohol, kto z napojami przesadził i zasnął na ławce. Sprytem chciał wykazać się sprzedawca ze sklepu w przejściu podziemnym przy dworcu – klientom, którzy kupili piwo, pokazał, gdzie mogą je wypić, a sam podszedł do kamery i ją odwrócił. Sprytu jednak zabrakło, bo na nagraniu świetnie widoczna jest twarz mężczyzny. Ciekawe są też nagrania ze Sportowej Doliny. Widać, jak grupa młodzieży eksperymentuje z białym proszkiem, wciągając go do nosa.

Nadzór techniczny monitoringu miejskiego, w tym naprawy, przeglądy, wymianę i rozbudowę sieci, prowadzi Wydział Informatyki UM, Referat Informatycznej Obsługi Miasta. - Roczne koszty samych przeglądów tylko w 2021 roku wyniosły 18 tys. 200 zł – wskazuje Robert Grabowski, rzecznik prezydenta miasta. - Systematycznie na miejsce starych kamer montujemy nowe. W tym roku zamontowano dwa nowe urządzenia - w przejściu podziemnym pod ulicą Młyńską. Kosztowały 19 tys. 680 zł.

Jeśli mieszkańcy uważają, że w jakimś miejscu potrzebne są kamery monitoringu, mogą to zgłosić podczas posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Porządku. – Każdy taki wniosek z pewnością zostanie rozpatrzony. W tym roku wpłynął jeden. Dotyczył dodatkowej kamery w Misiowej Dolinie. Wniosek dzielnicowego został rozpatrzony pozytywnie i w przyszłorocznym budżecie zabezpieczone zostały środki na tę inwestycję – wskazał Robert Grabowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo